Hargita, Maros és Kovászna megyében, de országszerte is gyengébbek az idei eredmények a tavalyiaknál. Infografika: Csáki Ferencz
A tavalyihoz képest mindenféle összehasonlításban romlott az idei érettségin mért átmenési arány a három székelyföldi megyében, de ugyanez a tendencia érvényes az országos átlagra is. Az általunk megkérdezett megyei tanfelügyelőségi képviselők szerint ez összefüggésben állhat azzal is, hogy az idei érettségizők oktatását már a középiskola első évében érintették a járványügyi korlátozások, noha egyikük véleménye szerint alapvetően nem érdemes összevetni az eredményeket sem megyénként, sem a korábbi évek jegyáltalánosaival.
2023. július 03., 21:022023. július 03., 21:02
Közzétették hétfőn délelőtt az érettségi első eredményeit, tehát azokat a jegyeket, amelyeket a vizsgázók még megóvhatnak, ha szerintük nagyobbat érdemeltek.
Az országos átmenési arány az összes vizsgázó eredményét figyelembe véve 72,8 százalékos; ez azokra is kiterjed, akiknek korábban nem sikerült az érettségijük, és idén újra próbálkoztak.
Idén összesen 125 352 diák vett részt az érettségin, közülük 91 246 érte el az átmenéshez szükséges minimum 6-os átlagot a vizsgasorozaton.
A legjobb eredménnyel Kolozs megye szerepelt az idei érettségin, ott 82,9 százalékos az átmenési arány, a legrosszabb eredményt pedig az Ilfov megyei érettségizők érték el, ott mindössze 48,2 százalékos az átmenési hányad (a bukaresti érettségizők eredményét külön számolják).
Ha csak az idei végzős középiskolások érettségi eredményével számolunk, akkor
Az érettségizők által hétfőn 18 óráig benyújtott óvások alapján az elkövetkező napokban javítják újra az érintett dolgozatokat, majd július 7-én teszik közzé az idei érettségi végleges eredményeit.
A három székelyföldi megyében alacsonyabb az átmenési arány az országos átlagnál, és a nyolcadik osztályt végzettek képességfelmérő vizsgája eredményével szemben – amely a három megye közül Hargita megyében volt a legjobb – az érettségi átmenési arány Hargita megyében a legalacsonyabb:
Csak az idei végzősök eredményével számolva 63,7 százalékos az arány, szemben a tavalyi 69,2 százalékkal.
Az idei nyári érettségin részt vevők 72,8 százaléka, összesen 91 246 vizsgázó ért el legalább 6-os átlagot – írja az Agerpres hírügynökség az oktatási minisztérium hétfői közlésére hivatkozva.
Az oktatási tárca nem közölte a tavalyi, óvás előtti átmenési arányokat, a tavalyi végleges eredményekkel állítja párba az idei, óvás előtti eredményeket. Érdemes azonban tudni, hogy
Hargita megyében idén összesen 2063-an érettségiztek, közülük 1204-nek sikerült az érettségije, és a jelenlegi állás szerint 859-nek nem. Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelőt hétfőn, kevéssel dél után hívtuk fel az érettségi első eredményeivel kapcsolatban, de mint mondta, nem kívánja értékelni azokat, csak majd a véglegeseket, és ideje sem volt még megnézni az átmenési arányokat, mert a délelőtt folyamán gyűléseken, megbeszéléseken kellett részt vennie.
Maros megyében összesen 3274 diák vett részt az érettségin, közülük 2178-an érték el az átmenéshez szükséges 6-os vagy annál nagyobb átlagot. Ez 66,5 százalékos átmenési arányt jelent, ami 5,5 százalékkal kisebb a tavalyi végleges, 72 százalékos átmenési hányadnál. Csak az idei végzősök jegyeivel számolva az átmenési arány 71,6 százalékos, szemben a tavalyi 77,3 százalékkal.
Fotó: Haáz Vince
A gyengébb eredménynek egészen biztosan köze van ahhoz, hogy
– véli Antal Levente Mihály, Maros megye főtanfelügyelő-helyettese. „Ez a generáció egyáltalán nem megszokott módon végezte el a középiskolai tanulmányait, és ennek a hatása meglátszott az érettségi eredményeken.
– mondta.
Kovászna megyében az összes érettségiző 65,4 százalékának sikerült az érettségije, ez
Csak az idei végzős középiskolások érettségi átmenési átlaga 71,2 százalékos, ez mintegy 8 százalékkal alacsonyabb az azonos kategória tavalyi végleges eredményénél.
Az érettségizők számára idén is a román nyelv és irodalom vizsga okozta a legnagyobb nehézségeket, és ez az, ami megkülönbözteti a három székelyföldi megyét az ország többi részétől, és ami miatt nem lehet összehasonlítani a székelyföldi megyék eredményeit más megyékével – mondta megkeresésünkre Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő.
– tette hozzá.
Szerinte a legrelevánsabb összehasonlítás az volna, ha a Kovászna megyei, román tagozaton végzett érettségizők eredményét vetnénk össze más megyékével – akkor az élmezőnyben szerepelne Kovászna megye, hiszen ez az arány ott 79,1 százalékos. Alapvetően azonban nem tartja észszerűnek az eredmények összehasonlítását sem más megyék, sem korábbi évfolyamok vizsgázóinak eredményével.
– hangsúlyozta a főtanfelügyelő, megemlítve ő is a korábbi járványügyi korlátozásokat, amelyek miatt az idei végzősök már kilencedik osztályban megtapasztalták a jelenléti oktatás felfüggesztésének a következményeit, és idén az általános tanügyi sztrájk idején fejezték be tanulmányaikat.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!