Hargita, Maros és Kovászna megyében, de országszerte is gyengébbek az idei eredmények a tavalyiaknál. Infografika: Csáki Ferencz
A tavalyihoz képest mindenféle összehasonlításban romlott az idei érettségin mért átmenési arány a három székelyföldi megyében, de ugyanez a tendencia érvényes az országos átlagra is. Az általunk megkérdezett megyei tanfelügyelőségi képviselők szerint ez összefüggésben állhat azzal is, hogy az idei érettségizők oktatását már a középiskola első évében érintették a járványügyi korlátozások, noha egyikük véleménye szerint alapvetően nem érdemes összevetni az eredményeket sem megyénként, sem a korábbi évek jegyáltalánosaival.
2023. július 03., 21:022023. július 03., 21:02
Közzétették hétfőn délelőtt az érettségi első eredményeit, tehát azokat a jegyeket, amelyeket a vizsgázók még megóvhatnak, ha szerintük nagyobbat érdemeltek.
Az országos átmenési arány az összes vizsgázó eredményét figyelembe véve 72,8 százalékos; ez azokra is kiterjed, akiknek korábban nem sikerült az érettségijük, és idén újra próbálkoztak.
Idén összesen 125 352 diák vett részt az érettségin, közülük 91 246 érte el az átmenéshez szükséges minimum 6-os átlagot a vizsgasorozaton.
A legjobb eredménnyel Kolozs megye szerepelt az idei érettségin, ott 82,9 százalékos az átmenési arány, a legrosszabb eredményt pedig az Ilfov megyei érettségizők érték el, ott mindössze 48,2 százalékos az átmenési hányad (a bukaresti érettségizők eredményét külön számolják).
Ha csak az idei végzős középiskolások érettségi eredményével számolunk, akkor
Az érettségizők által hétfőn 18 óráig benyújtott óvások alapján az elkövetkező napokban javítják újra az érintett dolgozatokat, majd július 7-én teszik közzé az idei érettségi végleges eredményeit.
A három székelyföldi megyében alacsonyabb az átmenési arány az országos átlagnál, és a nyolcadik osztályt végzettek képességfelmérő vizsgája eredményével szemben – amely a három megye közül Hargita megyében volt a legjobb – az érettségi átmenési arány Hargita megyében a legalacsonyabb:
Csak az idei végzősök eredményével számolva 63,7 százalékos az arány, szemben a tavalyi 69,2 százalékkal.
Az idei nyári érettségin részt vevők 72,8 százaléka, összesen 91 246 vizsgázó ért el legalább 6-os átlagot – írja az Agerpres hírügynökség az oktatási minisztérium hétfői közlésére hivatkozva.
Az oktatási tárca nem közölte a tavalyi, óvás előtti átmenési arányokat, a tavalyi végleges eredményekkel állítja párba az idei, óvás előtti eredményeket. Érdemes azonban tudni, hogy
Hargita megyében idén összesen 2063-an érettségiztek, közülük 1204-nek sikerült az érettségije, és a jelenlegi állás szerint 859-nek nem. Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelőt hétfőn, kevéssel dél után hívtuk fel az érettségi első eredményeivel kapcsolatban, de mint mondta, nem kívánja értékelni azokat, csak majd a véglegeseket, és ideje sem volt még megnézni az átmenési arányokat, mert a délelőtt folyamán gyűléseken, megbeszéléseken kellett részt vennie.
Maros megyében összesen 3274 diák vett részt az érettségin, közülük 2178-an érték el az átmenéshez szükséges 6-os vagy annál nagyobb átlagot. Ez 66,5 százalékos átmenési arányt jelent, ami 5,5 százalékkal kisebb a tavalyi végleges, 72 százalékos átmenési hányadnál. Csak az idei végzősök jegyeivel számolva az átmenési arány 71,6 százalékos, szemben a tavalyi 77,3 százalékkal.
Fotó: Haáz Vince
A gyengébb eredménynek egészen biztosan köze van ahhoz, hogy
– véli Antal Levente Mihály, Maros megye főtanfelügyelő-helyettese. „Ez a generáció egyáltalán nem megszokott módon végezte el a középiskolai tanulmányait, és ennek a hatása meglátszott az érettségi eredményeken.
– mondta.
Kovászna megyében az összes érettségiző 65,4 százalékának sikerült az érettségije, ez
Csak az idei végzős középiskolások érettségi átmenési átlaga 71,2 százalékos, ez mintegy 8 százalékkal alacsonyabb az azonos kategória tavalyi végleges eredményénél.
Az érettségizők számára idén is a román nyelv és irodalom vizsga okozta a legnagyobb nehézségeket, és ez az, ami megkülönbözteti a három székelyföldi megyét az ország többi részétől, és ami miatt nem lehet összehasonlítani a székelyföldi megyék eredményeit más megyékével – mondta megkeresésünkre Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő.
– tette hozzá.
Szerinte a legrelevánsabb összehasonlítás az volna, ha a Kovászna megyei, román tagozaton végzett érettségizők eredményét vetnénk össze más megyékével – akkor az élmezőnyben szerepelne Kovászna megye, hiszen ez az arány ott 79,1 százalékos. Alapvetően azonban nem tartja észszerűnek az eredmények összehasonlítását sem más megyék, sem korábbi évfolyamok vizsgázóinak eredményével.
– hangsúlyozta a főtanfelügyelő, megemlítve ő is a korábbi járványügyi korlátozásokat, amelyek miatt az idei végzősök már kilencedik osztályban megtapasztalták a jelenléti oktatás felfüggesztésének a következményeit, és idén az általános tanügyi sztrájk idején fejezték be tanulmányaikat.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!