Messze még a győzelem a marosvásárhelyi kétnyelvűségért folytatott küzdelemben

Messze még a győzelem a marosvásárhelyi kétnyelvűségért folytatott küzdelemben

Fotó: Haáz Vince

Március hatodikán lesz az első tárgyalás abban a perben, amelyben a prefektúra az RMDSZ kétnyelvű utcanévtáblákra vonatkozó városi tanácsi határozatának érvénytelenítését kérte. A megszavazott határozatot a bíróságon a polgármesteri hivatal jogásza, ügyvédje védi. A városi költségvetésbe belefoglalták a táblák megrendelésére és kihelyezésére szükséges pénzt, de úgy tűnik erre idén sem kerülhet sor.

Simon Virág

2018. február 21., 15:072018. február 21., 15:07

Tavaly a marosvásárhelyi önkormányzat két, a kétnyelvű utcanévtáblákra vonatkozó határozatot fogadott el. Egyiket az RMDSZ nyújtotta be és a hivatalos utcanévjegyzék kétnyelvűsítését írja elő, a másikat, amely a más városokban is alkalmazott kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezését szavatolta, a Szabad Emberek Pártja nyújtotta be.

A két alakulat tanácsosai megszavazták egymás határozatát, a többi román párt képviselői tartózkodtak.

Elsőként a határozatok ellen a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma nyújtott be panaszt, kérve a két dokumentum visszavonását. Ez nem történt meg. Decemberben Lucian Goga prefektus és jogászai vették górcső alá a határozatokat és döntettek úgy, hogy azok nem felelnek meg a törvényes előírásoknak. Többek között

azt kifogásolták, hogy a román közigazgatási törvény csak a településnevek és az intézménynevek kétnyelvű feliratozását írja elő azokon a településeken, ahol valamely kisebbség aránya meghaladja a 20 százalékot. A jogszabály az utcanevek kétnyelvűségére nem vonatkozik.

Átiratban kérték a marosvásárhelyi önkormányzatot, hogy vonja vissza azokat. A két párt azonban nem vonta vissza az elfogadott határozatokat.

A Vásárhelyi Hírlap érdeklődésére Kali István, a marosvásárhelyi RMDSZ ügyvezetője elmondta, hogy a prefektúra megtámadta a közigazgatósági bíróságon az RMDSZ által benyújtott határozatot, és amíg hivatalos ítélet nem születik az ügyben, addig a határozat fel van függesztve. Kalitól azt is megtudtuk, hogy az első tárgyalás időpontját március 6-ára tűzték ki, s az RMDSZ egyelőre nem döntötte el, hogy belép-e a perbe.

Idézet
Mi azt szeretnénk, hogy a határozat életben maradjon, ezért a belépés is egy erős opció, de végleges döntés erről nem született

– jelentette ki. Amennyiben az RMDSZ nem lép be a perbe, a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezéséről szóló RMDSZ-es határozatot a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal jogászai, vagy a hivatal által megfogadott ügyvéd fogja védni.

A Szabad Emberek Pártjának határozatát is megtámadta a prefektus, de hétfőn Hermann Mark Cristian még nem tudta, hogy kitűzték-e a tárgyalás időpontját vagy sem.

Idézet
Követjük a fejleményeket, és mindenképp szeretnénk belépni a perbe. A prefektúra korábban már megtámadta két másik határozatunkat is: a kétnyelvű iskolai feliratozásról és a katolikus iskola létrehozásáról szólót. Ez utóbbi esetben március 2-án lesz ítélethirdetés. Ebbe a perbe is szerettünk volna belépni, de a prefektúra vehemensen kérte a belépési kérelmeink elutasítását. És elutasították

– részletezte a képviselő.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

A marosvásárhelyi önkormányzat már 2008-ban elfogadta, majd több ízben módosította a kétnyelvű utcanévtáblákról szóló határozatát. De valódi kétnyelvű táblákat azóta sem helyeztek ki. 2014-ben sikerként könyvelte el a marosvásárhelyi RMDSZ vezetősége, hogy sikerült pár magyar utcanévtáblát is kihelyezni, elsősorban azokat, amelyeket magyar történelmi személyiségekről neveztek el. 2015-ben, miután semmi előrelépés nem történt a Civil Elkötelezettségi Mozgalom (CEMO) önkéntesei kétnyelvű utcanévtáblákat adtak adományként és segítettek azokat kitenni a magánházak falára. Ez az akció azonban megtorpant majd leállt, miután a helyi rendőrség akkori vezetője tetemes pénzbírság kirovását helyezte kilátásba azok számára, akik törvénytelenül helyezik el a kétnyelvű utcanévtáblákat. Szintén 2015-ben a polgármesteri hivatal elindította a közbeszerzési eljárást a táblák elkészítésére. Erre azonban senki nem jelentkezett.

2017 tavaszán a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal elkezdte leszerelni Marosvásárhelyen a 2014-ben felszerelt Dózsa György utcában a kétnyelvű utcanévtáblákat, és helyükre román nyelvű táblákat helyeztek ki, illetve helyenként csak a Gheorghe Doja feliratot hagyták meg. Akkor a hivatal alkalmazottai arra hivatkoztak, hogy a prefektúra utasítására szerelték le néhányat a táblákból.

2017 novemberében jogerős ítéletben érvénytelenítette a Legfelsőbb Bíróság az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) 2014 júliusában hozott határozatát, amelyben a testület diszkriminációnak ítélte a marosvásárhelyi kétnyelvű utcanévtáblák hiányát. A polgármesteri hivatalt a CEMO panaszolta be a diszkriminációellenes tanácsnál. A polgármesteri hivatal mind a CEMÓ-t, mind a CNCD-t perbe hívta az elmarasztaló határozat megsemmisítését kérve. Az első fokon eljáró marosvásárhelyi táblabíróság 2015 februárjában a polgármesteri hivatal javára döntött, a másodfokon eljáró legfelsőbb bíróság pedig megerősítette az alapfokon hozott határozatot. A diszkriminációellenes eljárás és a per során a CEMO és a CNCD a Románia által ratifikált nemzetközi egyezményekre, köztük a kisebbségvédelmi keretegyezményre, a regionális és kisebbségi nyelvek európai chartájára és a román-magyar alapszerződésre hivatkozott, a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal és a bíróságok viszont a román közigazgatási törvényt tekintették irányadónak.

Romániában az önkormányzati törvény 2001 óta írja elő a többnyelvű feliratozást azokon a településeken, ahol egy kisebbség aránya meghaladja a 20 százalékot.

A törvény azonban csak a településnevek és az intézménynevek többnyelvű kiírásának a kötelezettségét írja elő, az utcanevekről nem rendelkezik.

Románia azonban 2008-ban olyan formában ratifikálta az Európai Kisebbségi és Regionális Nyelvek Chartáját, amelyben vállalta, hogy a hagyományos kisebbségi helyneveket is használja, amelyek mellett – szükség esetén – a hivatalos elnevezéseket is feltünteti. A charta szakértői a 2012-ben készített Románia-jelentésben külön kitértek arra, hogy a helynevek alatt nemcsak a településnevek értendőek. Konkrét példaként említették, hogy nem elégséges az utcák román megnevezése után odaírni a magyar „utca” szót, az utca nevét is ki kell írni a kisebbség nyelvén.

A CEMO igazgatója, Szigeti Enikő nemrég a Krónikának azt nyilatkozta, hogy a prefektúrák azért támadják meg sorozatosan a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezésére vonatkozó tanácsi határozatokat, mert nem egyértelmű az utcanévtáblákra vonatkozó szabályozás. A prefektúra által,

a közigazgatósági bíróságon indított jelenlegi per hónapokig is eltarthat,

s míg végleges döntés nem születik, addig a helyi költségvetésben a táblák kihelyezésére jóváhagyott pénzösszeget nincs mire felhasználni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 27., szerda

A menetlevél szerint hét köbméter fát szállítottak, azonban a rakományban jóval több volt ennél

Illegális faanyag-szállítót fogtak el a szászrégeni rendőrök szerdára virradóra. Az elkövetők közel 26 köbméter faanyaggal szállítottak többet, mint amennyiről el tudtak számolni.

A menetlevél szerint hét köbméter fát szállítottak, azonban a rakományban jóval több volt ennél
2024. március 27., szerda

Jelentős összegből fejlesztik a kézdivásárhelyi kórház eszközállományát

Több mint 2,5 millió lej értékben vásárolhat orvosi eszközöket a Kézdivásárhelyi Municípiumi Kórház az egészségügyi minisztérium és egy helyi vállalkozó jóvoltából – derült ki Kézdivásárhely önkormányzati képviselő-testületének szerdai rendes ülésén.

Jelentős összegből fejlesztik a kézdivásárhelyi kórház eszközállományát
2024. március 27., szerda

Autókat lízingeltek, nem fizettek, bűnügyi eljárás indult ellenük

Maros, Hunyad, Bihar és Ilfov megyében tizenkilenc helyszínen tartottak házkutatást kedden a Maros megyei rendőrség munkatársai bizalommal való visszaélés gyanújával egy lízingszerződésekkel kapcsolatos ügyben.

Autókat lízingeltek, nem fizettek, bűnügyi eljárás indult ellenük
2024. március 27., szerda

Új családpolitikai kihívás: az ikres édesanyáknak segítő személyzetre van szükségük

A hazai családpolitikában nagy szükség van az ikres szülőkre vonatkozó támogatások bevezetésére. Csép Éva Andrea, a képviselőház munkaügyi és szociális védelmi bizottságának alelnöke szerdán beszélt az általa kezdeményezett törvénytervezetről.

Új családpolitikai kihívás: az ikres édesanyáknak segítő személyzetre van szükségük
2024. március 27., szerda

Aláírták szerződést: épülhet a szakoktatást modernizáló kampusz Csíkszeredában

Aláírta Bukarestben Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere a duális szakoktatás megerősítését és a taplocai iskolai kampusz felújítását szolgáló 121,67 millió lejes óriáspályázat finanszírozási szerződését.

Aláírták szerződést: épülhet a szakoktatást modernizáló kampusz Csíkszeredában
2024. március 27., szerda

Ez a nap is eljött: jogerősen visszakapta a strandot a szentegyházi önkormányzat

Másodfokon is megnyerte a szentegyházi városvezetés a helyi strandot működtető cég elleni kilakoltatási pert, az ítélet végleges – jelentette be Facebook-oldalán Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere.

Ez a nap is eljött: jogerősen visszakapta a strandot a szentegyházi önkormányzat
2024. március 27., szerda

Ma ünnepeljük a színház világnapját

Március 27-én van a színházi világnap, ennek tiszteletére megnéztük, hogy hogyan ünnepelnek Székelyföld nagyobb színházai. A színházi ünnep alkalmából az előadások előtt felolvassák a világnap nemzetközi üzenetét.

Ma ünnepeljük a színház világnapját
Ma ünnepeljük a színház világnapját
2024. március 27., szerda

Ma ünnepeljük a színház világnapját

2024. március 27., szerda

Főműsoridőben, főszínpadon a helyi zenekarok a sepsiszentgyörgyi városnapokon

Sepsiszentgyörgyön sok a jó zenész, ezért a Szent György Napok szervezőinek mindig fejtörést okoz, hogy kinek szakítsanak ki a szűkre szabott főszínpadi fő műsoridőből. A szerdai sajtótájékoztatón az idei fellépők közül hárman is jelen voltak.

Főműsoridőben, főszínpadon a helyi zenekarok a sepsiszentgyörgyi városnapokon
2024. március 27., szerda

Összehasonlították a mi munkaerőköltségünket az EU-s átlaggal – valóban tudni akarjuk?

Közzétette az átlagos óránkénti munkaerőköltségre vonatkozó adatait az Európai Statisztikai Hivatal. A jó az, hogy benne van Románia is, a rossz, hogy hogyan.

Összehasonlították a mi munkaerőköltségünket az EU-s átlaggal – valóban tudni akarjuk?
2024. március 27., szerda

A brit légierő hat vadászgépe érkezett járőrszolgálatra Romániába

A brit légierő hat vadászgépe érkezett négy hónapos járőrszolgálatra Romániába – tudatta szerdán a román védelmi minisztérium.

A brit légierő hat vadászgépe érkezett járőrszolgálatra Romániába
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!