Az odesszai menekültek remélik, hogy minél előbb visszatérhetnek hazájukba
Fotó: Haáz Vince
Odesszából menekült három felnőtt nő és három kislány talált menedéket Marosvásárhelyen. Arcukon ijedség, zavar és hála, könnycseppek, amikor elcsukló hangon mesélik, miért menekülnek. Hálát éreznek azért a sok segítőkészségért, amit romániai tartózkodásuk alatt megtapasztaltak.
2022. március 07., 19:532022. március 07., 19:53
2022. március 07., 20:242022. március 07., 20:24
Gyorsan kellett csomagolniuk, még egy órájuk sem volt, hogy a legfontosabb dolgokat összeszedjék és autóba üljenek. Attól tartottak, bármely pillanatban elkezdődhet Odessza orosz megszállása. A három ukrán hölggyel Marosvásárhelyen, Sajó Norbertnek, a Solidaris Egyesület elnökének családi otthonában találkoztunk.
Három nő, egy nagymama és a két lánya, valamint három kislány – 3, 4 és 11 évesek – Marosvásárhelyen töltöttek pár napot, pihentek, kissé megnyugodtak és erőt gyűjtöttek ahhoz, hogy tovább menjenek.
Nem tudták, hová indulnak, csak azt, hogy mielőbb el kell hagyniuk az országot, mielőtt még nagyobb lenne a baj, a gyerekekkel ki kell menekülniük abból a pokolból – mesélik. „Hallottuk a robbantásokat, láttuk a harckocsikat, Odessza belvárosában tankok álltak, rettenetesen féltünk. Hosszú volt az út a határig, mindenhol menekülőkkel találkoztunk, hideg is volt, fáradtak is voltunk, fáztunk is.
Fotó: Haáz Vince
Néha megálltunk pihenni, az autóban aludtunk. Így értünk el a román határhoz, ahol nagyon segítőkész volt mindenki, meleg étellel vártak, minden szükséges dologgal elláttak” – meséli a nagymama, aki masszőr volt a békeidőben, lányai közül az egyik kozmetikus, a másik aerobikedző.
– mesélik és szemük megtelik könnyel, tekintetük keserűséget tükröz. „Bíztunk az utolsó percig abban, hogy ez nem fog megtörténni. Nem hittük, hogy menekülni kell” – teszik hozzá.
Fotó: Haáz Vince
Elindultak, és közben tartották a kapcsolatot az otthon maradt férjeikkel. Így jutottak Marosvásárhelyen is szálláshoz, amit az egyik szálláskereső weboldalon foglaltak számukra. „A határon átérve mondták nekünk, hogy hová mehetünk, hol van a legtöbb lehetőség az ukrajnai menekültek számára, így jöttünk Marosvásárhelyre” – mesélik, hozzátéve, hogy nem akarnak visszaélni a helyzetükkel, nem akarnak semmit ingyen és főleg nem akarják végleg elhagyni a szülőhazájukat.
– teszik hozzá. Marosvásárhelyen egy szállodában találtak szobát, de mivel az tele volt, ott csak egy éjszakát tölthettek. A szálloda igazgatója ismerte a Solidaris Egyesület vezetőjét, Sajó Norbertet és érdeklődött, tudnának-e segíteni a hat tagú ukrán családon.
Fotó: Haáz Vince
„Természetesen azonnal felajánlottuk a segítségünket a menedékszoba program keretében. De mivel a szobánk foglalt, betegek tartózkodnak Marosvásárhelyen, az otthonunkhoz közeli panzióban foglaltunk szállást számukra, hogy azonnal segíthessünk, ha bármilyen nehézségbe ütköznek. A költségeket a Solidaris állja” – magyarázta Sajó Norbert.
– mesélik az „odesszai vendégek” el-elcsukló hangon, többször is hangsúlyozva, hogy nem is számítottak ekkora segítőkészségre.
Fotó: Haáz Vince
Érdeklődésünkre, hogy meddig maradnak Marosvásárhelyen, elmondták, nem szeretnének vendéglátóik terhére lenni, ezért tovább mennek Lengyelországba és ott várják meg a háború végét. A kérdésre, hogy miért éppen oda, elmondták, hogy eredetileg Németországba szerettek volna eljutni, de meggondolták magukat, Lengyelországból hamarabb hazajutnak. Mielőtt Marosvásárhelyt elhagyta volna az ukrán család, orvosi ellátásban is részesült, gyógyszert kapott, majd a román-magyar határ felé indult.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!