A Nyerges-tetőn, március 15-én. Az idei megemlékező ünnepségre is sokakat várnak. Archív
Fotó: Gecse Noémi
Megemlékező ünnepségekkel, koszorúzásokkal, kulturális rendezvényekkel tisztelegnek Székelyföld-szerte a 1848-49-es forradalom és szabadságharc hősei előtt. Helyenként az ünnepségek idején forgalomkorlátozásra lehet számítani, és egyes intézményeknél szünetelni fog az ügyfélszolgálat is.
2019. március 13., 21:202019. március 13., 21:20
2019. március 13., 21:492019. március 13., 21:49
Székelyföld különböző településein egy, vagy akár több napos ünnepségsorozattal is készülnek a magyar nemzet ünnepére, a 1848-as szabadságharc 171. évfordulójára.
A Kászonok és a Csíki-medence közötti Nyerges-tetőn, az utolsó csata helyszínén március 15-én, 14 órától kezdődik a megemlékező ünnepség. Az esemény a huszárok felvonulásával, a székely zászló felvonásával, és a Himnusz eléneklésével kezdődik el, majd az ünnepi beszédek következnek, végül az ünnepi műsor után helyezik el a kegyelet koszorúit. Az RMDSZ Csíki Területi Szervezete, Hargita Megye Tanácsa, Csíkkozmás önkormányzata, Csíkkozmás közbirtokossága, valamint az Aktív Közélet Egyesület szervezésében zajló rendezvényre
Iratkozni az RMDSZ zöldségpiac melletti székházában vagy a 0742-020822-es telefonszámon lehet. A helyek száma korlátozott.
Idén is kiveszik a részüket a megemlékezésekből a huszárok. Archív
Fotó: Gecse Noémi
A forradalom emléknapján délelőtt 11 órakor a Petőfi Sándor Általános Iskola udvarán lévő Petőfi-szobornál emlékeznek meg a szabadságharc eseményeiről.
A himnuszok eléneklése, az ünnepi beszédek elhangzása és a koszorúk elhelyezése után az ünneplő közösség a Vár tér irányába indul a Csíkszentsimoni Ifjúsági Fúvószenekar vezetésével, majd a promenádon, a Városi Művelődési Ház előtt a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület közreműködésével zajló ünnepélyes zászlófelvonást követően a nemzeti ünnep központi rendezvényének helyszínére érkezik. A Vár téri megemlékezésen az ünnepi beszédek sorát a Nagy István Művészeti Középiskola vegyes kara és Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes színesíti. A kórus előadásában Kodály Zoltán Te Deuma és Kossuth-nóták csendülnek majd fel, az együttes táncosai a Magyaroké és a Virágom világom című előadásokból mutatnak be műsorszámokat. A megemlékezés egyházi áldással és a koszorúk elhelyezésével zárul.
Műsorukon többek között Wolfgang Amadeus Mozart B-dúr fagottversenye, Bartók Béla első hegedűrapszódiája és Pablo Sarasate Zigeunerweisen műve csendül fel. Az est karmestere a budapesti Werner Gábor lesz, a hangverseny szólistái: Artur Kaganovskiy – hegedű (USA), illetve Mohai Bálint – fagott (Budapest). A hangversenyre a belépőjegyek ára 20, illetve 15 lej.
A csíkszeredai városháza közleményében arra kéri az érintetteket, hogy a koszorúzási szándékukat előzetesen jelezzék a 0266–371 464-es telefonszámon, vagy e-mailben a varoshaza@szereda.ro címen, március 14-én, csütörtökön 16.30 óráig. Az ünnepség ideje alatt március 15-én, pénteken
Továbbá 8–18 óra között parkolási tilalom lép érvénybe a Temesvári sugárúton: a Csíki Játékszín előtt, illetve a Kőrösi Csoma Sándor utca és a Vár tér közötti (macskaköves) szakaszon. Felhívják arra is a figyelmet, hogy a magyar nemzeti ünnepen munkaszüneti nap lévén
A csíkszéki települések megemlékezéseinek időpontjai és helyszínei ide kattintva tekinthetőek meg.
Ünnepi molinót feszítenek ki Csíkszeredában, a Mikó-vár falára
Fotó: Gábos Albin
Székelyudvarhelyen négynapos rendezvénysorozattal emlékeznek meg az 1848-as forradalomról. A Székelyudvarhelyi Művelődési Házban csütörtökön 10-14 óra között huszárcsákó-készítésre, 17-20 óra között tűzzománcból kokárdakészítésre várják az érdeklődőket. A református kollégium udvarán 12 órától pedig kiállításmegnyitót tartanak a Hátrahagyottak emlékezete címmel. A Haáz Rezső Múzeum Képtárában pedig László Gyula A vonal természetrajzáról című grafikai kiállítás tekinthető meg 17 órától. Március 15-én, pénteken a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának udvarán Lennél-e ’48-as katona? – játékos huszártoborzás lesz 9-17 óra között, továbbá a művelődési házban folytatják a huszárcsákó és nemezelt kokárda készítését 9-11.30 óra között. A Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár előtti téren 10.30 órától kokárda- és gyermekrajz-kiállítást lehet megtekinteni.
A helyi előadók, népi zenekarok mellett fellép a magyarországi Keresztes Ildikó és zenekara is. Ünnepi beszédet Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere, Németh Szilárd, Magyarország Honvédelmi Minisztériumának parlamenti államtitkára, a Fidesz alelnöke, Mezei János, a Magyar Polgári Párt elnöke, Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke tart, ugyanakkor Orbán Viktor miniszterelnök üzenetét Tóth László, Magyarország csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja tolmácsolja majd. A nemzeti ünnepen továbbá
Székelyudvarhelyen szombaton és vasárnap is folytatódik az ünnepségsorozat. A Tamási Áron Gimnázium bentlakásának udvarán ismét lesz 11-17 óra között Lennél-e ’48-as katona? – interaktív családi foglalkoztató. A Művelődési Házban Simándy József Benne voltam a muzsikában, és a muzsika bennem volt című emlékkiállítása lesz látható 18 órától, majd a koncerteremben Laczó András, a Magyar Állami Operaház énekesének előadásán lehet részt venni 18.30 órától.
Ünnepi szentmisével kezdődik 12 órától Gyergyószentmiklóson a március 15-i ünnepség a Szent Miklós-templomban, majd ezt követően Petőfi Sándor szobrához vonulnak a megemlékezők. Itt, a megszokott helyszínen zajlik majd a megemlékezés a forradalom hőseiről.
Gyergyószárhegyen szintén szentmisével kezdik az ünnepet 17 órától, majd a központi parkban lévő emlékműnél koszorúzás és az ünnep méltatása lesz 18 órától. A kultúrpalota nagytermében kulturális műsort tartanak 18.30 órától. Felszólalnak Danguly Ervin, Gyergyószárhegy polgármestere, valamint Márky Dániel, magyarországi konzul.
Gyergyóalfaluban a nemzeti ünnepen 12 órától történelmi sétát tesznek a temetőben, majd 13 órától szentmise kezdődik majd ezt követően lesz zászlófelvonás, ünnepi műsor és koszorúzás a templomkertben.
A helyükre kerülnek az ünnepet jelző kokárdák és zászlók. Idén is szemet szúrnak?
Fotó: Gábos Albin
Március 14-én, csütörtökön 16 órától a Székely vértanúk emlékművénél emlékünnepséget és koszorúzást tartanak.
A Postaréten ugyanakkor az RMDSZ önkéntesei kétezer kokárdát osztanak szét a megjelentek között. A marosvásárhelyi várban ezen napon 18.30-tól a Kormorán együttes koncertezik. A nemzeti ünnep napján, március 15-én, 16 órakor a fiatalok a Bernády szobor elől a Postarétig vonulnak, ahol A mi március 15-énk címmel rendkívüli emlékünnepséget tartanak számukra.
21 órától a Forradalmi rímek másképp esemény helyszíne lesz a Jazz&Blues Club.
A szabadságharc 171. évfordulójának tiszteletére az EMNT Maros megyei szervezete is ünnepi megemlékezést tart a Petőfi-szobornál. Ünnepi beszédet mond Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa részéről Flender Gyöngyi konzul, valamint Márton István hatodéves teológiai hallgató. Az ünnepi műsorban fellépnek a Bolyai Farkas Elméleti Líceum, a Református Kollégium,a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Líceum, a Művészeti Líceum és a Dr. Bernády György Általános Iskola diákjai. Az ünnepség koszorúzással zárul.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!