Eredményhirdetéskor sokan megnézték a tervet
Fotó: Haáz Vince
Kiemelték az épített örökség szépségeit, arányosan jelenítették meg a zöldövezetet és a burkolattal ellátott részeket, modern, de ugyanakkor a régihez kötődő főteret képzeltek el Marosvásárhelyen – értékelte a zsűri a marosvásárhelyi Hegedűs Noémi és csapata által a városrendezési pályázatra benyújtott tervet, amelyet nyertesnek ítéltek. Az építész diákjaival együtt készítette el a pályázatot, amely alapján átrendezik Marosvásárhely főterét. Következik a szerződéskötés a városháza és a nyertes pályázatot elkészítő szakember között.
2018. október 01., 13:072018. október 01., 13:07
A marosvásárhelyi városháza által meghirdetett Az én városom Marosvásárhely pályázatra – amelynek célja a megyeszékhely főterének korszerűsítése – nyolc pályamunka érkezett. A 13 tagú zsűriben neves építészek, képzőművészek, illetve helyi tanácsosok voltak, és közösen értékelték, elemezték a beérkezett munkákat. A pályázónak nem volt egyszerű dolga, hiszen
a Győzelem tértől a Rózsák terén keresztül a Petőfi és Bernády térig, vagyis a főtéri alsó katedrálistól egészen a vár előtti részig.
A pályázati kiírásban fontosnak tartották hangsúlyozni, hogy a város főterének átalakításakor figyelembe kell venni az épített örökséget, meg kell őrizni a köztéri szobrokat és a virágórát, lehetőleg csökkenteni kell a gépkocsiforgalmat. A kiírásban az is szerepelt, hogy a városháza a főtér alatt mélygarázst szeretne építeni, de konkrétan nem volt elvárás, hogy ezt belefoglalják a tervekbe.
A marosvásárhelyi Kim Attila építész – aki többek között a gernyszegi Awake fesztivál művészeti igazgatója is volt – most a zsűri tagjaként kiemelte, hogy a városháza nagyon jól megszervezte és alaposan kidolgozta a pályázatot, és minden segítséget megadott a jelentkezőknek. Az ilyen jellegű pályázatok országszinten még igen ritkák, így nem csoda, hogy csak nyolc pályázat érkezett be, holott ennél sokkal többen kellett volna jelentkezzenek. Kim Attila kiemelte, a zsűri fontosnak tartotta és figyelembe vette, hogy a főtéren kellenek olyan közterek, amelyeket a helyi közösség belak és megóv.
A zsűri pontozását és értékeléseit Angela Kovács ismertette, kiemelve, hogy két dicséretet is kiosztottak, melyek közül az egyiket a Vincenziu Sopterean, a másikat pedig a Romeo Cuc és csapata által benyújtott pályázat kapta.
ennek az volt az erőssége, hogy környezetkímélő és tartós anyagokat használt a terek berendezésére, de hiányossága többek között az volt, hogy a prefektúra előtti térre nem talált megoldást. Ványolós Endre kolozsvári szakember, az ő tervei alapján alakítottak át a marosvásárhelyi Színház teret, Octavian Lipovan pedgi szintén Marosvásárhelyen dolgozik. A harmadik díjjal 5000 euró is járt.
A főtér átalakításakor figyelembe kellett venni az épített örökséget is
Fotó: Haáz Vince
Ennek erőssége, hogy a tervekben jól kiemelte az épített örökséghez tartozó épületeket, megőrizte a virágóra fontos szerepét, jó arányban használta a zöldövezeteket és a burkolattal ellátott tereket, összenyitotta a Színház teret és a Rózsák terét, egy nagy közösségi teret hozva létre. Fontos része a nyertes pályázatnak, hogy hangsúlyt fektet az alternatív közlekedésre: a gyalogosokra, kerékpárosokra.
aki Kolozsváron szerzett építészeti és városrendezési egyetemi oklevelet, jelenleg egy marosvásárhelyi építészeti cég munkatársa, de tanít a Sapientia egyetem tájépítészeti szakán is. A nyertes pályázatot diákjaival állította össze, ők Kovács Lóránt, Szakács Izabella, Popa Zsuzsa, Patka Zsuzsa Kincső, Simpf Rajmond, Petelei Ambrus Bíborka, Tăslăvan Róbert, Kassay Emese és Klosz Endre.
Angela Kovács azzal magyarázta, hogy nem osztották ki az első díjat, és a második helyezett lett a pályázat nyertese, hogy egyik tervben sem találták meg az a többletet, ahogy ő fogalmazott, azt a szikrát, amely kiemelte volna a pályázatot a többi közül.
– hangsúlyozta a szakember. Kim Attila hozzátette, annak ellenére, hogy a nyertes pályázatból hiányzott a „pláné”, a zsűri tagjai még számos javaslatot fogalmaznak meg, amelyet a végleges terv elkészítője bizonyára figyelembe fog venni, így meggyőződése, hogy Marosvásárhely főtere modern, befogadó és nagyszerű lesz.
A város főépítésze, Dana Miheț a pályázati eredmények ismertetése után elmondta, a következő lépés a szerződés megkötése lesz a városháza és a nyertes pályázatot elkészítő szakember között, az elkezdett folyamatot viszik tovább, és nekifognak Marosvásárhely főterének átalakításához.
A Pécsi Tudományegyetem oktatója tart előadásokat csütörtökön Gyergyószentmiklóson, a Csiky-kerti egyetemi tagozat hallgatóinak ökoturizmus kérdéskörében, illetve az akadálymentes turizmus jó gyakorlatairól. Az esemény mindenki számára nyitott.
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
szóljon hozzá!