Kazánház és garázs épült. Van rá engedély, tudatta a főépítész
Fotó: Balázs Katalin
Amióta plébános került a gyergyószentmiklósi Felszegbe, beindult az építkezés a Munkás Szent József-templom környékén. Van, aki örvend a forgatagnak, van, aki félelemmel tekint a munkálatokra, értékek elvesztésétől, visszafordíthatatlan károkozástól tartva. Garázs toldódott az egykori iskolaépülethez, most szigetelik az oldalát, aztán a homlokzat jellegzetességeit tüntetik el? Miért kell 23 méteres haranglábat építeni, milyen sorsra jut így a felszegi csengettyű? Mire lehet még a nagy lendületben számítani?
2018. június 23., 15:362018. június 23., 15:36
2018. június 24., 10:252018. június 24., 10:25
Egyszerű emberek aggályai mentén kerestünk meg illetékeseket, hogy a jelenleg a Munkás Szent József-plébánián történő építkezésekről többet megtudjunk. Az éppen száz év körüli ingatlan eredetileg iskolának épült, a második világháborúban magyar tiszti laktanya volt, a német katonák kutat is ástak az udvarán, aztán békeidőben újra a tanulást szolgálta. Jelenleg egyik részében a plébánia és papilak helyiségei találhatók, másik felén az óvodai csoport van.
– jelezte már korábban Korom Imre plébános, mint mondta, a beszoktatást szolgálja a tavasszal kialakított játszótér is az udvaron. A tetőtér beépítése is szerepel a plébános víziójában, a felszegieknek nincsen közösségi házuk, de igény lenne rá.
A jövőbe tekintést, a lendületet díjazzák a környéken élők, viszont vannak, akik gyanakodva nézik a munkálatokat. Nem ok nélküli az aggodalmuk, erősíti meg Köllő Miklós, a Larix Stúdió építésze, egy közösségi bejegyzésben úgy fogalmazva,
Kijelentése utal arra, hogy az egykori felszegi iskola nyílászáróit egyszer csak műanyagra cserélték, aztán hozzátoldottak „parazita módra”, most pedig szigetelik polisztirénnel. „S még következik állítólag egy 25 méteres fa harangláb... Mire jó akkor a felszegi csengettyű?” – teszi fel a kérdést az építész.
Az egykori iskolaépület. A tervek szerint a szigetelés után új épületrész toldására is sor kerül
Fotó: Balázs Katalin
Lapcsaládunk kérdésére Köllő Miklós elmondta, az épület jellegzetessége a városnak, a volt Orosz Kálmán-iskolához hasonló. „Tartásos, kvalitásos épület, amely az idők folyamán megőrizte a formajegyeit, megúszta a károsodást... a közelmúltig. Most nagyon nekiestek.” Jelezte,
Az ablakok csorbítják elsősorban az épület homlokzatát, melyet nem jobbít az oldalához toldott kazánház, garázs.
„Hiányzik egy általános koncepció, hogy mit akarnak ott csinálni, és a pillanatnyi szükségletek határozzák meg a lehetőleg pénzspórolós lépéseket” – mondta a szakember, utalva az épület Iskola utcai oldalán elkezdett külső szigetelésre is. Az ötvencentis falak polisztirénnel való befedése nem szolgálja az épület javát, penészedésre hajlamossá válik, tűzbiztonsági szempontból hátrányos, óvoda esetén ezen anyag használata tilos. Az is probléma, hogy
„Elindult egy olyan folyamat, mely során egy régi, egészséges épület kezd beteggé válni, és nem csak esztétikailag. Az épített környezet befolyásolja azt az életet, ami körülötte zajlik. És a huszonméteres harangláb ezután épül, funkció nélkül hagyva a felszegi csengettyűt, ami a városrész múltjának része. Csak díszlet lesz, még egy darabig” – mondta, megjegyezve, ez a beruházás eléggé pénzigényes, a közösség akár arra is költhetné bár felét, hogy elesettjeit segítse, a közösséget formálja, és az messzemenően megtérülne.
Végezetül pedig leszögezte, „elkeserít, hogy a város jelenlegi főépítésze figyelmen kívül hagyja létező értékeinket, és, bár módja volna rá, nem tartja stratégiailag fontos célnak a műemlék jellegű épületeink megóvását. Esetenként ezek lehetnének műemlékek, de mindenképpen a város múltjáról beszélő, értékes épületekről van szó. Sajnos, a közelmúltban többet ezek közül csonkítottak, építészeti kvalitásaikat pedig tönkretették.”
Korom Imre plébános nem látja okát az aggodalomnak. Az épület frontján nem, csak oldalán lesz szigetelés, valamint ugyanott toldás is várható, az óvoda bejáratát módosítják, és külső lépcső vezet majd a tetőtérbe, hisz annak is funkciót szán a lelkipásztor.
„Pánikra ok nincsen, az a rész, ahol a díszek vannak, ami meghatározza az épület arcélét, nem fog sérülni. A kivitelező jelezte is, nagyon nehéz megtartani az eredeti formát, de kikötöttem: ahogy száz éve meg tudták csinálni, most is kell legyen rá mód” – közölte Korom Imre plébános.
A harangláb legfelsőbb pontja, a kereszt csúcsa 23 méter magasan lesz, kétszerese a templom magasságának. Az alfalvi Balázs Imre tervei alapján készül, beton és kőalappal, a felső részhez a speciális, rétegezett faanyagot Bajkó Tibor vállalkozásánál készítik el, cseréppel fedik, bele a harangot, nagy valószínűséggel, Ausztriából hozzák.
– közölte az egyházközség vezetője, a felszegi csengettyűről elmondva, az nem harang, hangja nem hallatszik a templomig, ezért nem tudták azt igénybe venni a szertartásokhoz. De nem feledkeznek meg a műemlékről, tervezik rajta a zsindelycserét, a Jézus szíve-oltár megőrzését, és továbbra is ott fognak minden évben emlékezni Felszeg leégésére.
„Bosszant engem a piszkálódás, mert addig, amíg itt nem volt semmi, senkit nem zavart. Most, hogy épült templom, lett plébánia, játszótér van, és kialakulóban egy óvoda, ez zavaró lett valakiknek. Zavarja azokat, akik valamivel támogatják ennek a zónának a fejlesztését!” – mondta a Munkás Szent József-egyházközség plébánosa, az építkezésekről kijelentve, „bizonyos engedélyek be vannak szerezve, a többi folyamatban van, időigényes. Tudni kell azt rólam, hogy én a tettek és nem a várakozás embere vagyok. Gyorsan szeretek dolgozni, a majd ráérünk, nem az én munkastílusom. Ha ez a közösségnek megfelel, jó, ha nem, átadom a helyem olyannak, aki ráérős.”
A megengedő szabályozás végnapjai
„Egy ilyen épület egy építészt megérdemel, szakszerű bánásmódot igényel” – mondta Köllő Miklós, a Gyergyószentmiklós főépítésze, Kosután Attila viszont úgy látja, minden beavatkozás, ami mostanáig történt, rendjén van. A felszegi csengettyű 100 méternél távolabbra van, így a volt iskola nem esik bele a műemlékzónába. Még 2013-ból van építkezési engedély az épület felújítására, a nyílászárók termopánra cserélésével együtt. Szintén engedélyezett a kazánház és garázs, a külső szigetelésre pedig nem is kell jóváhagyást kérni. Tulajdonképpen a jelenlegi szabályozás szerint az épület frontját is szigetelhetnék, előírás azt sem tiltja, ha műemlék lenne, akkor kellene megőrizni a stílusjegyeket – tudatta Kosután. Az új rendezési tervben viszont sokkal több korlátozás, anyaghasználati előírás fog szerepelni. Az azonban még nincs érvényben, szerdán rákerült az utolsó minisztériumi láttamozás, a döntéshozó testületnek kell hamarosan jóváhagynia, azt követően alkalmazzák majd. De csak az életbe lépésétől kezdődően eszközölt javításokra, építkezésekre, épületmódosításokra lesz érvényes.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn reggel az ország nagy részére a meteorológiai szolgálat.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség szigorított ellenőrzésekkel lép fel a buszmegállókban és taxihelyeken parkolókkal szemben. A tilosban állomásozók bírságra számíthatnak, az intézkedés célja a tömegközlekedés zavartalan működésének biztosítása.
Ha a vakációs időszakra is levonják a tanügyi bérekből a társadalombiztosítási hozzájárulásokat, akkor a vakáció idejére is jár az oktatásban dolgozóknak az ételjegy – erre hivatkozva indított sikeres pereket az állam ellen a tanügyi szakszervezet.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
2 hozzászólás