Fotó: Haáz Vince
A legkorszerűbb orvosi gépekkel, felkészült szakemberekkel, de szükség esetén lelki gondozással is várja a gyógyulni vágyó pácienseit az az onkológiai kórház, amelyet Marosvásárhely szomszédságában nyitottak meg pénteken, és amelyet a Hetednapi Adventista Egyház alapítványa épített.
2024. július 12., 17:252024. július 12., 17:25
2024. július 12., 17:322024. július 12., 17:32
Hét évvel ezelőtt, egy Marosvásárhelyen tartott nemzetközi adventista találkozón merült fel annak a lehetősége, hogy az egyház, amelyhez román és magyar gyülekezetek is tartoznak, magánkórházat építsen. Az Egyesült Államokban a Hetednapi Adventista Egyháznak több orvosi egyeteme és kórháza is van, ez utóbbiak mintájára tervezték meg és képzelték el a marosvásárhelyi egészségügyi központot.
A kezdeményezők között találjuk többek között a Benţa családot, amelynek több jól menő vállalkozása van, és jelentős szerepet tölt be Marosvásárhely közösségi életében.
többek között ezért került idén a megszokottnál távolabb a várostól a népszerű Vibe Fesztivál.
Fotó: Haáz Vince
A hivatalos megnyitón több száz személy vett részt, politikusok, egészségügyi szakemberek és bukaresti hivatalosságok is.
„Elérhetővé tesszük mindenki számára az egészségügyi ellátást, minden rákos beteg számára a legmodernebb kezeléseket. De hangsúlyt fektetünk a megelőzésre is.
– mondta köszöntő beszédében Remus Benţa, aki arról is beszélt, hogy az adventista egyház amerikai kórházainak szakembereivel szoros kapcsolatban állnak, és a marosvásárhelyi kórházban dolgozó egészségügyi személyzet tőlük is tanul.
Az onkológiai kórház megálmodói
Fotó: Haáz Vince
Elhangzott, hogy az ötemeletes kórházat, amely összesen 33 millió euróba került (ebből 6,5 millió eurót biztosított a román állam),
Összesen százhat ággyal és a legmodernebb gépekkel állnak a gyógyulni vágyók rendelkezésére, a jól felkészült orvosok holisztikus gyógymódot alkalmaznak majd, és igény szerint lelki gondozást is biztosítanak.
Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere köszöntő beszédében hangsúlyozta, fontos, hogy nem csak a gyógyításra, hanem a betegség kialakulásának megelőzésére is odafigyelnek az új kórházban.
Soós Zoltán polgármester is üdvözölte a kezdeményezést
Fotó: Haáz Vince
Richard Hart, az amerikai Loma Lind Egyetem képviselőjeként arról beszélt, hogy az Egyesült Államokban az adventista egyháznak hat kórháza van, ahol több mint ezer orvos gyógyít, de előző nap,
Kihangsúlyozta: a rákos betegek esetében nemcsak a testet, hanem a lelket is gyógyítani lehet és kell és erre is lehetőség lesz ebben a kórházban.
Az amerikai vendég
Fotó: Haáz Vince
A megnyitón felszólaló bukaresti és helyi hivatalosságok méltatták a kezdeményezést és elismeréssel beszéltek az új onkológiai kórházról. Akik szeretnék megnézni, hogy milyen az új egészségügyi intézmény, azok megtehetik vasárnap 10 és 17 óra között, amikor az érdeklődőket körbevezetik és válaszolnak az esetleges kérdésekre is.
Mindenki bejárhatta az új épületet
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
A legkorszerűbb gépeket használják majd a gyógyításra
Fotó: Haáz Vince
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
1 hozzászólás