Meglehetősen alacsony a szakoktatás presztízse a diákok és szülők körében

Kérdőíves felméréseket, mélyinterjúkat, továbbá szakirodalmi kutatásokat is végeztek a vizsgálat során •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Kérdőíves felméréseket, mélyinterjúkat, továbbá szakirodalmi kutatásokat is végeztek a vizsgálat során

Fotó: Erdély Bálint Előd

Szakma, tudás, karrier 2022 címmel tartott nyílt napot a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ (SZÉK) csütörtökön, a rendezvényen bemutatták az oktatás jelenlegi helyzetét felmérő, év elejétől zajló kutatás eredményeit. Hargita megyében viszonylag jó az elméleti, illetve szakoktatás megoszlásának az aránya, noha ez országos viszonylatban nem mondható el, a szakoktatásnak azonban alacsony a presztízse, és úgy általában az iskolák nagyobb részében keveset foglalkoznak a pályaorientációval és a pályakövetéssel – derült ki az előadásokon.

Széchely István

2022. december 15., 20:012022. december 15., 20:01

A nyílt napon zajló szakmai megbeszélések célja az, hogy legyen egy közös kiindulópont arra vonatkozóan, hogy „miként is állunk ma, ami az oktatást illeti” – mondta Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ nyílt napján tartott köszöntőbeszédében Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, az oktatás jövőjét illetően együttgondolkodásra, őszinte tanácskozásra biztatva az oktatási szakma jelen lévő képviselőit.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

A tíz fős kutatócsoport három témában végzett kutatást, tájékoztatta a jelenlévőket Ilyés Ferenc, a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ igazgatója.

Vizsgálták a gimnáziumi oktatás fejlesztési lehetőségeit, a szakiskolai oktatás helyzetét, a harmadik kutatási téma pedig a pályaorientáció és pályakövetés volt.

Utóbbi esetében nagyon kezdetleges állapotok tapasztalhatók számos oktatási intézményben – jegyezte meg a SZÉK igazgatója.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

A kutatás céljaiban elsődleges szempontot jelentett a társadalmi elvárások megismerése, tehát az, hogy a diákok és a szülők miként gondolkodnak az említett kérdésekben, de a fiatalok tanulási lehetőségeinek a fejlesztése is szerepel a szempontok között, akárcsak annak a megismerése, hogy a gazdasági, illetve oktatási rendszerek miként tudnak összekapcsolódni. Kérdőíves felméréseket, mélyinterjúkat, továbbá szakirodalmi kutatásokat is végeztek a vizsgálat során – mondta el a módszertanról Ilyés Ferenc. Az alternatív, illetve magánoktatással kapcsolatos romániai jogi háttérrel kapcsolatban megjegyezte, a szabályozások meglehetősen megengedőek, erre számos példa is van a térség távolabbi nagyvárosaiban.

Nem tudják megszerettetni a tantárgyat

A kutatások fontosabb eredményeit Veres Hanga Katalin szociológus, közgazdász mutatta be. Több száz diákot, sok szülőt és oktatókat is megkérdeztek a kutatás során, amelyből egyebek mellett kiderült, hogy

a diákoknak több mint a fele – az általános iskolások körében ez az arány 70 százalékos – tanórán kívüli tevékenységekre is jár.

Ez leggyakrabban sporttevékenységeket jelent, ezt pedig a magánórák – általánosban matematika, középiskolában román nyelv – követik.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Az is kiderült a felmérésből, hogy a diákok hetente átlagban 9 órát tanulnak otthon, a legtöbbet a román nyelvet. A diákokat a tanáraikról alkotott véleményéről is megkérdezték: kiderült, a többség szerint tanárai felkészültek, hasznos feladatokat adnak, ösztönzőek és igazságosak, viszont nem tudják megszerettetni az általuk oktatott tantárgyat, és a diákok szerint

a tudományos kíváncsiságot és a technológiai ismeretek megszerzését kevésbé támogatja a jelenlegi oktatási rendszer.

A szülők és a diákok körében uralkodó több véleménykülönbségekre is rávilágít a kutatás eredménye: a szakközépiskolai tudást illetően a diákok úgy vélik, annak a birtokában már jól el lehet helyezkedni, a szülők szerint viszont nem; a diákok szerint a szakiskolában megfelelően megtanulhatnak egy szakmát, a szülők viszont nem így gondolják; a tanulók az iskolák felszereltségével és az oktatók felkészültségével is elégedettebbek a szülőknél.

Többen mennének egyetemre

Az erdélyi magyar nyelvű elméleti képzésről, illetve a fejlesztések lehetséges irányvonalairól tartott előadást Dáné Szilárd, magyar nyelv és irodalom oktatásért felelős Hargita megyei tanfelügyelő, aki szerint szemléltette is, hogy időnként mennyire széllel szembeni harc jellemzi az oktatást.

Romániában túlsúlyban van a középiskolai elméleti oktatás a szakoktatás hátrányára, mutatott rá előadásában Dáné Szilárd, de arra is kitért, hogy Hargita megyében jobb ez az arány, nagyjából 56%, illetve 44%. Az érettségit – mint az elméleti oktatás mércéjét – illetően érdekességként a statisztikai adatok alapján elmondta,

a diákoknak csak a 35 százaléka gondolja úgy, hogy neki érettségiznie kellene, viszont 37 százalékuk szeretne egyetemre menni.

Az érettségi és a továbbtanulás iránti érdeklődést illetően azt mondta, ő meglehetősen alacsonynak tartja az említett számokat.

Idézet
A szülők esetében ha az érettségi és a továbbtanulás arányát nézzük, még megdöbbentőbb a különbség: a szülők úgy gondolják, hogy nem muszáj érettségizzen a gyerek, de azért menjen egyetemre

– világított rá egy másik adatra.

Nagyon erőteljesen foglalkoztak a kutatásban azzal, hogy mennyire lenne indokolt egy magániskolának az elindítása Székelyföldön, de a válaszok alapján itt nagyon sokan nem ismerik, nem tudják, mi a magánoktatás – jegyezte meg a tanfelügyelő. A kutatás általános következtetései között egyebek között arra tért ki, hogy az eredmény szerint a közoktatás túlságosan elméleti jellegű, nem segíti a diákokat a munkaerő-piaci elhelyezkedésben.

A szakiskola csak második opció

„Látjuk, hogy baj van az oktatási rendszerrel. Rengeteg információ áll a rendelkezésünkre, valamiért mégsem találjuk a lehetséges megoldásokat. Valószínű, hogy a kérdésfeltevés hibás” – mondta az erdélyi magyar nyelvű szakoktatás fejlesztésének lehetséges irányvonalairól tartott előadásában Trinfa Pálma, a székelyudvarhelyi Eötvös József Szakközépiskola igazgatója, aki szerint éppen az említett okok miatt a kutatás során nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a megfelelő kérdéseket tegyék fel.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Az eredmények alapján elmondta,

a szakoktatás presztízse meglehetősen alacsony a diákok és szülők körében egyaránt,

és ahhoz, hogy fejlesztéseket lehessen elérni a szakoktatásban, mentalitásváltásra lenne szükség, főként a szülők részéről, de nem csak. A szakiskolai osztályok beiskolázása jelenleg eléggé problémás: idén országszerte a szabad helyeknek csak a fele telt be az első fordulóban.

„Ebből azt a következtetés vonhatjuk le, hogy kevés az a tanuló, aki eredetileg valamilyen szakmát szeretne tanulni. A további fordulókban azok a tanulók jelentkeznek a szakiskolai helyekre, akik eredetileg nem oda szerettek volna menni. Ezért is van az, hogy általában a szakképző intézményeknek a vezetői szívesebben indítanak szaklíceumi osztályokat, azoknak a beiskolázása ugyanis nem jelent gondot, szemben a szakiskolai osztályokkal” – magyarázta Trinfa Pálma. Ő is kitért a diákok, a szülők, illetve esetenként az oktatók körében tapasztalt véleménykülönbségekre a szakiskolákat, valamint a felszereltséget illetően, rámutatva: valószínűleg azzal magyarázhatók a véleménykülönbségek, hogy vannak olyan szakmák, amelyeknek az oktatásához nem szükséges sok felszerelés, mások esetében viszont fontos lenne, hogy az adott iskolának felszerelt műhelye, laboratóriuma legyen. Kiemelte ugyanakkor azt is, hogy

a diákok számára a gyakorlati oktatás során derül ki, hogy szeretik-e az adott szakmát. 

A duális szakoktatással kapcsolatban Trinfa Pálma kiemelte, ahhoz, hogy az Székelyudvarhelyen működőképes legyen egy duális képzésű szakiskola, nagyon fontos lenne, hogy a partnercégek összefogjanak, e téren ne konkurenciaként tekintsenek egymásra.

Pályaorientáció, pályakövetés: nem megfelelő

Székely Szilárd, a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ oktatója előadásában arról beszélt, hogy a pályakövetési rendszerek kiépítésének milyen lehetőségei vannak a kutatási eredmények tükrében. A pályaorientációs tevékenységek aktuális helyzetével kapcsolatban elmondta, a vizsgálat eredményei szerint az oktatási intézmények kevesebb mint a felében működik ez megfelelően, ráadásul az ehhez használt eszközök közül éppen a leggyakorlatibbakat tartják a legkevésbé hatékonynak a tanintézetekben.

A pályakövetés tekintetében sem jobb a helyzet, sőt, az csak a tanintézetek harmadában működik megfelelően. Az iskolák többségében ez jórészt abból áll, hogy egyszer felmérik, a diákok hány százalékának sikerült az érettségije, majd egyetemi felvételije, illetve hányan találtak munkát az iskola befejezését követően. Azt viszont, hogy például egy év múlva még azon a pályán vannak-e, nem vizsgálják, azaz nagyon rövid a pályakövetési tevékenység az oktatási egységek többségében – derült ki az előadáson.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Új Call of Duty a Game Passben, jobbá tett Star Wars-kaland – hétvégi videójáték-ajánló

Havi előfizetés áráért vethetjük bele magunkat a Call of Duty legújabb részébe, még szebb lett a Playstation 4 egyik legjobban kinéző játéka, Xbox-konzolokra is megjelent egy korábbi Playstation-exkluzív cím.

Új Call of Duty a Game Passben, jobbá tett Star Wars-kaland – hétvégi videójáték-ajánló
2024. november 22., péntek

Busz és személyautó ütközött Máréfalvánál

Egy autóbusz és egy személyautó ütközött péntek este Máréfalvánál, a 13A országúton. A balesetnek két sérültje van.

Busz és személyautó ütközött Máréfalvánál
2024. november 22., péntek

Újabb településeken döntött ki fákat a péntek esti vihar

Gyergyólibántelep közelében a 138-as megyei úton fa dőlt az úttestre péntek este, az érintett szakaszon kétsávos útlezárást léptettek érvénybe. Borszéken egy autóra dőlt egy fa – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.

Újabb településeken döntött ki fákat a péntek esti vihar
2024. november 22., péntek

Meddig marad a korai tél? Itt a friss időjárás-előrejelzés a következő időszakra

Beköszöntött a tél csütörtökön Székelyföld-szerte, a legtöbb helyen meg is maradt a hótakaró. A kérdés most az, hogy meddig tart: várható-e újabb lehűlés, havazás.

Meddig marad a korai tél? Itt a friss időjárás-előrejelzés a következő időszakra
2024. november 22., péntek

A bürokrácia útvesztőiben – kafkai világ az irattárban és a színpadon

Rendhagyó helyszínen, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal irattárában tartottak sajtótájékoztatót a Tomcsa Sándor Színház legújabb előadása apropóján. A Franz Kafka A per című regényéből készült adaptációt november 26-án mutatják be.

A bürokrácia útvesztőiben – kafkai világ az irattárban és a színpadon
2024. november 22., péntek

Télen mindenre jobban kell figyelni: fűtésre, közlekedésre, saját magunkra

Az erős fagyra és az intenzív fűtés lehetséges, de nemkívánatos következményeinek elkerülése érdekében a Kovászna megyei tűzoltóság fokozott odafigyelésre inti a lakosságot. Csak ezen a héten négy tűzesethez riasztották az egységeiket.

Télen mindenre jobban kell figyelni: fűtésre, közlekedésre, saját magunkra
2024. november 22., péntek

Táncszínházi gyerekelőadással avatják a felújított színpadot

Minden cselekedetünk „ránk ragad”, ezért figyeljünk oda, hogy hogyan élünk és cselekszünk – talán ez az egyik legfontosabb üzenete az Udvarhely Néptáncműhely Az aranyszőrű bárány című előadásának, amelyet november 28-án, este 7 órától mutatnak be.

Táncszínházi gyerekelőadással avatják a felújított színpadot
2024. november 22., péntek

Áramkimaradásokat okozott a péntek délutáni hóvihar több településen

Több Hargita megyei településen százakat érintenek a hóviharok miatt bekövetkezett áramkiesések, miközben Maroshévíznél, illetve Székpataknál az úttestre esett fák akadályozzák a forgalmat.

Áramkimaradásokat okozott a péntek délutáni hóvihar több településen
2024. november 22., péntek

Civil szféra: előreláthatóságra és valódi kommunikációra van szükség

Nem normális, hogy három hónap alatt kell elkölteni ugyanazokra az igényekre a pénzt, amelyekre máskor egy év alatt – hangzott el többek között ez is a civil szervezetek marosvásárhelyi konferenciáján.

Civil szféra: előreláthatóságra és valódi kommunikációra van szükség
2024. november 22., péntek

Megállapodás: januártól Románia a schengeni övezet teljesjogú tagjává válhat

Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten.

Megállapodás: januártól Románia a schengeni övezet teljesjogú tagjává válhat
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!