A februári vihar jelentős károkat okozott az erdőkben. Rég nem látott pusztítás
Fotó: Pinti Attila
Az előzetes becsléseknél is nagyobb famennyiséget döntött ki a február eleji szélvihar Hargita és Maros megyékben. A károk összesítése még tart, az erdészek folyamatosan végzik a faanyag értékének megállapítását, és van, ahol már a kitermeléssel is dolgoznak. A tulajdonosok szerint a fa iránt van kereslet.
2020. március 20., 20:082020. március 20., 20:08
2020. március 20., 22:172020. március 20., 22:17
Több mint egy hónappal ezelőtt több mint 1 millió köbméterre becsülték az erős szélvihar által kidöntött famennyiséget a Hargita és Maros megyei erdőkben.
A Brassói Erdőőrség – amelynek hatáskörébe Hargita és Maros megye is tartozik – a február 5-6-i viharok pusztításairól készült legutóbbi jelentése szerint Hargita megyében összesen 38 100, míg Maros megyében 18 000 hektárnyi erdőterületen történtek széldöntések.
Ezek az adatok Maros megyében több mint 100 000 köbméterrel haladják meg a korábbi becsléseket. A vihar egyébként leginkább ebben a két megyében tarolt,
Fotó: Pinti Attila
Hargita megyében az állami tulajdonú, és a szerződések alapján általuk ügykezelt magán- és közbirtokossági tulajdonú erdők esetében nem változtak a korábban közölt adatok – számolt be kérdésünkre Cătălin Mutică, a Hargita Megyei Erdészeti Igazgatóság vezetője. Eszerint az állami erdőkben mintegy 40 000 köbméternyi fát döntött ki a szél, főként Maroshévíz, Tölgyes és Borszék környékén és 70 000 köbméterre becsülik a kidőlt famennyiséget a magán- és közbirtokossági erdőkben.
– közölte az igazgató, aki azt is megemlítette, hogy a jelenlegi szükségállapot nem befolyásolja, vagy akadályozza ezt a tevékenységet. Maros megyében a beérkező jelentések alapján folyamatosan frissítik az adatokat a szélvihar okozta a károkról – erről számolt be megkeresésünkre Ilie Covrig, a Maros Megyei Erdészeti Igazgatóság vezetője. Ő összesen mintegy
A megyében 500 hektárnyi erdőt letarolt a szél, jóval nagyobb területen keletkeztek részleges károk. Az igazgató megerősítette, a végső mennyiség a jelenleginél nagyobb lesz, mert elzárt, nehezen megközelíthető területek is vannak, ahol csak később lehet összesíteni a károkat. Az értékmegállapítás itt is folyamatos, de a hegyekben még a hó is nehezíti ezt a munkát – említette.
Fotó: Pinti Attila
A szélvihar által egyik leginkább érintett terület a csíkszentdomokosi közbirtokosság tulajdonát képezi, ahol
László Lajos közbirtokossági elnök szerint folyamatban vannak a mérések, készül az értékmegállapítás, jelenleg 60 hektárnyi területet mértek fel, és terjesztettek elő a kitermelés jóváhagyása érdekében, ez mintegy 17 000 köbmétert jelent. A teljes terület nagysága, ahol károk keletkeztek, szerinte meg fogja közelíteni a 300 hektárt.
Az elnök elmondta, évente 16-17 000 köbmétert szoktak kivágni korábban, így ebből a kvótából eddig 18 000 köbméter megtakarított mennyiség áll rendelkezésükre, az üzemtervből hátralevő időszakban pedig további 40 000, nem beszélve a tarvágásokról és a gyérítésről – így a tíz éves lejáratú üzemtervben engedélyezett mennyiséget nem haladják meg. László Lajos azt szeretné, ha két év alatt be tudnák fejezni a kitermelést, mint mondta, eddig helyi cégekkel dolgoztak, most is őket részesítenék előnyben.
– tudtuk meg.
Viharkárok Felsősófalvánál • Videó: Bird's Eye View of Transylvania
Elkezdődött a kitermelés a székelyvarsági közbirtokosság területén is, ahol a károk mintegy 70 százalékát leltározták fel eddig – ismertette kérdésünkre Pál Elemér. A közbirtokosság elnöke szerint
Mint említette, az illetékesek azt ígérték, hogy a jóváhagyás kéthetente történik majd, ahogy az erdészet elkészíti a dokumentumokat, de azt szeretnék, hogy ez elektronikus úton is legyen megoldható, mivel a hivatalok beszüntették az ügyfélfogadásokat. Ha ez a folyamat megáll, akkor a kitermelés is késlekedni fog – hívta fel a figyelmet. Mint megtudtuk, első körben a helyi cégekhez fordulnak a kitermelés érdekében, és
Érdeklődés itt is van, nemcsak Hargita, hanem Kovászna és Beszterce megyei cégektől is megkeresték már őket – ismertette Pál Elemér, aki azt szeretné, ha egy év alatt befejeződne a munka, de nem lát erre túl sok esélyt. Mint említette, az időjárás is akadályozhatja ezt, de
A közbirtokosság erdeiben mintegy 100 000 köbméternyi fa dőlt ki, de Varság közigazgatási területén a jelenlegi számok szerint eléri a 300 000 köbmétert is a széldöntött fa mennyisége.
A gyergyóalfalvi közbirtokosság tulajdonában levő erdőkben főként Parajd környékén tarolt a vihar, ez az okozott kár viszont arányaiban kisebb. Mihálydeák Imre közbirtokossági elnök tájékoztatása szerint mintegy 15 000 köbméterre tehető a kidőlt fák mennyisége, amelynek felmérését már befejezték, és 3500 köbmétert értékesítettek is belőle. További tárgyalásokat is folytatnak más cégekkel, és várhatóan őszre mindenütt végeznek a kitermeléssel – tudtuk meg.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!