A februári vihar jelentős károkat okozott az erdőkben. Rég nem látott pusztítás
Fotó: Pinti Attila
Az előzetes becsléseknél is nagyobb famennyiséget döntött ki a február eleji szélvihar Hargita és Maros megyékben. A károk összesítése még tart, az erdészek folyamatosan végzik a faanyag értékének megállapítását, és van, ahol már a kitermeléssel is dolgoznak. A tulajdonosok szerint a fa iránt van kereslet.
2020. március 20., 20:082020. március 20., 20:08
2020. március 20., 22:172020. március 20., 22:17
Több mint egy hónappal ezelőtt több mint 1 millió köbméterre becsülték az erős szélvihar által kidöntött famennyiséget a Hargita és Maros megyei erdőkben.
A Brassói Erdőőrség – amelynek hatáskörébe Hargita és Maros megye is tartozik – a február 5-6-i viharok pusztításairól készült legutóbbi jelentése szerint Hargita megyében összesen 38 100, míg Maros megyében 18 000 hektárnyi erdőterületen történtek széldöntések.
Ezek az adatok Maros megyében több mint 100 000 köbméterrel haladják meg a korábbi becsléseket. A vihar egyébként leginkább ebben a két megyében tarolt,
Fotó: Pinti Attila
Hargita megyében az állami tulajdonú, és a szerződések alapján általuk ügykezelt magán- és közbirtokossági tulajdonú erdők esetében nem változtak a korábban közölt adatok – számolt be kérdésünkre Cătălin Mutică, a Hargita Megyei Erdészeti Igazgatóság vezetője. Eszerint az állami erdőkben mintegy 40 000 köbméternyi fát döntött ki a szél, főként Maroshévíz, Tölgyes és Borszék környékén és 70 000 köbméterre becsülik a kidőlt famennyiséget a magán- és közbirtokossági erdőkben.
– közölte az igazgató, aki azt is megemlítette, hogy a jelenlegi szükségállapot nem befolyásolja, vagy akadályozza ezt a tevékenységet. Maros megyében a beérkező jelentések alapján folyamatosan frissítik az adatokat a szélvihar okozta a károkról – erről számolt be megkeresésünkre Ilie Covrig, a Maros Megyei Erdészeti Igazgatóság vezetője. Ő összesen mintegy
A megyében 500 hektárnyi erdőt letarolt a szél, jóval nagyobb területen keletkeztek részleges károk. Az igazgató megerősítette, a végső mennyiség a jelenleginél nagyobb lesz, mert elzárt, nehezen megközelíthető területek is vannak, ahol csak később lehet összesíteni a károkat. Az értékmegállapítás itt is folyamatos, de a hegyekben még a hó is nehezíti ezt a munkát – említette.
Fotó: Pinti Attila
A szélvihar által egyik leginkább érintett terület a csíkszentdomokosi közbirtokosság tulajdonát képezi, ahol
László Lajos közbirtokossági elnök szerint folyamatban vannak a mérések, készül az értékmegállapítás, jelenleg 60 hektárnyi területet mértek fel, és terjesztettek elő a kitermelés jóváhagyása érdekében, ez mintegy 17 000 köbmétert jelent. A teljes terület nagysága, ahol károk keletkeztek, szerinte meg fogja közelíteni a 300 hektárt.
Az elnök elmondta, évente 16-17 000 köbmétert szoktak kivágni korábban, így ebből a kvótából eddig 18 000 köbméter megtakarított mennyiség áll rendelkezésükre, az üzemtervből hátralevő időszakban pedig további 40 000, nem beszélve a tarvágásokról és a gyérítésről – így a tíz éves lejáratú üzemtervben engedélyezett mennyiséget nem haladják meg. László Lajos azt szeretné, ha két év alatt be tudnák fejezni a kitermelést, mint mondta, eddig helyi cégekkel dolgoztak, most is őket részesítenék előnyben.
– tudtuk meg.
Viharkárok Felsősófalvánál • Videó: Bird's Eye View of Transylvania
Elkezdődött a kitermelés a székelyvarsági közbirtokosság területén is, ahol a károk mintegy 70 százalékát leltározták fel eddig – ismertette kérdésünkre Pál Elemér. A közbirtokosság elnöke szerint
Mint említette, az illetékesek azt ígérték, hogy a jóváhagyás kéthetente történik majd, ahogy az erdészet elkészíti a dokumentumokat, de azt szeretnék, hogy ez elektronikus úton is legyen megoldható, mivel a hivatalok beszüntették az ügyfélfogadásokat. Ha ez a folyamat megáll, akkor a kitermelés is késlekedni fog – hívta fel a figyelmet. Mint megtudtuk, első körben a helyi cégekhez fordulnak a kitermelés érdekében, és
Érdeklődés itt is van, nemcsak Hargita, hanem Kovászna és Beszterce megyei cégektől is megkeresték már őket – ismertette Pál Elemér, aki azt szeretné, ha egy év alatt befejeződne a munka, de nem lát erre túl sok esélyt. Mint említette, az időjárás is akadályozhatja ezt, de
A közbirtokosság erdeiben mintegy 100 000 köbméternyi fa dőlt ki, de Varság közigazgatási területén a jelenlegi számok szerint eléri a 300 000 köbmétert is a széldöntött fa mennyisége.
A gyergyóalfalvi közbirtokosság tulajdonában levő erdőkben főként Parajd környékén tarolt a vihar, ez az okozott kár viszont arányaiban kisebb. Mihálydeák Imre közbirtokossági elnök tájékoztatása szerint mintegy 15 000 köbméterre tehető a kidőlt fák mennyisége, amelynek felmérését már befejezték, és 3500 köbmétert értékesítettek is belőle. További tárgyalásokat is folytatnak más cégekkel, és várhatóan őszre mindenütt végeznek a kitermeléssel – tudtuk meg.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!