Számlafizetés. Nehezen lehet előre tervezni
Fotó: Jakab Mónika
Várhatóan legkésőbb jövő héten megszületik a tervezet az energiaárak április elsejétől történő állami támogatására vonatkozóan, de a miniszterelnök által a múlt héten bejelentett támogatási struktúra még módosulhat az időközben Ukrajnában kitört háború miatt. A földgáz ára az egekbe szökött a nemzetközi piacokon szerdán, egyelőre megjósolhatatlan, hogy miként fog alakulni a jövőben – mondta megkeresésünkre az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.
2022. március 03., 13:592022. március 03., 13:59
Március végén lejár az energiaárak befagyasztását, illetve támogatását szabályozó állami intézkedés érvényessége, de április elsejétől újabb, egy évre kiterjedő támogatási rendszert vezet be a kormány, erről részletes bejelentést is tett múlt héten Nicolae Ciucă miniszterelnök. Az általa vázolt
terv szerint a lakossági fogyasztók legfeljebb 0,68 lej/kWh-s árat fizetnek majd az elektromos áramért, amennyiben nem fogyasztanak 100 kWh-nál többet havonta,
és 0,8 lej/kWh-s árat fizetnek azok a háztartási fogyasztók, akiknek a havi fogyasztása 100 és 300 kWh-s mennyiség között van.
A földgáz esetében 0,31 lej/kWh-s árra számíthatnak azokban a háztartásokban, amelyeknek az éves gázfogyasztása nem haladja meg az 1200 köbméteres mennyiséget.
A jogi személyek esetében 1 lej/kWh lenne az államilag támogatott ár a villanyáram, míg 0,37 lej/kWh a gáz esetében.
Az biztos, hogy valamilyen intézkedést hoz a kormány az április elsejétől kezdődő időszakra érvényes támogatásra vonatkozóan, de az Ukrajnában kialakult háborús konfliktus miatt az eredeti ártámogatási struktúra valamelyest
„Úgy gondolom, hogy ezen még történhetnek finomítások. Szerintem ezen a héten vagy legkésőbb jövő héten megjelenik és közvitára kerül az erre vonatkozó tervezet, és március folyamán megszületik a döntés” – fogalmazott Nagy-Bege Zoltán az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.
A jelenleg érvényben lévő energiaár-támogatás március végi megszűnése miatt tanácsos lett volna a fogyasztók számára megvizsgálni a szabadpiaci árakat, és szükség esetén szolgáltatót váltani, ez azonban egyelőre okafogyottá válik, ha áprilistól újabb, egységes támogatást vezet be a kormány.
Azért sem érdemes a piaci árakat vizsgálni, mert a földgáz esetében teljesen kiszámíthatatlanná vált az ár alakulása (az orosz–ukrán háború miatt). Keddről szerdára majdnem a duplájára nőt a gáz ára, a holland tőzsdén szerdán látott 193 euró/mWh-s árról szóló szerződést, de az osztrák tőzsdén is 180 euróra drágult a gáz – mondta Nagy-Bege Zoltán, úgy fogalmazva, hogy „hihetetlenül felmentek az árak” szerdán.
– mondta arra kérdésünkre, hogy el kellene-e gondolkozzanak a lakossági fogyasztók a háztartásuk gázfüggőségének lazítását célzó intézkedéseken. „Annak tükrében, hogy mellettünk háború van, és nem tudjuk, hogy milyen irányba alakulnak az események,
– mondta az ANRE alelnöke. Szintén szerdai hír, hogy csökkenteni kezdte az Európába szállítandó gázmennyiséget az orosz Gazprom. Ezzel kapcsolatban Nagy-Bege Zoltán kérdésünkre elmondta, ez nem feltétlenül a háborúval függ össze, hiszen normális esetben is elkezdik csökkenteni ebben az időszakban a gázmennyiséget, hiszen jön a tavasz. Rámutatott ugyanakkor arra is, hogy az Európai Unió által Oroszországra kivetett szankciók alól egyelőre kivételt képez az energiaszektor.
Az energiaárakat illetően Nagy-Bege Zoltán kérdésünkre arról is beszámolt, hogy csökkent az utóbbi időben a számlákkal kapcsolatos problémák száma. „Olyan, hogy nagyobb mennyiséget számlázott ki a szolgáltató, mint amennyit a kliens fogyasztott, nem mondom, hogy nem volt, de elenyésző volt ez a szám, ahhoz képest, hogy hány fogyasztó van, biztos, hogy egy százalék alatt van ez az arány.” Azt nem állítja – fűzte hozzá –, hogy teljesen megoldódtak a problémák, mert még mindig kapnak olyan híreket, hogy van olyan szolgáltató, amely egyes klienseinek már három hónapja nem küldött számlát, vagy ha küldött számlát, akkor pár nap múlva egy újabb, korrekciós számlát is küldött.
illetve Nagy-Bege Zoltán azt tanácsolja azoknak, akiknek kétségük van a számla értékére vonatkozóan, hogy kérésben érdeklődjön erről a szolgáltatónál. A vállalatnak 15 napon belül válaszolnia kell arra, és ez idő alatt nem korlátozhatja az energiaszolgáltatást még akkor sem, ha kliens nem fizette ki a számlát – ismertette a vonatkozó szabályozást az ANRE alelnöke.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!