A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható a lapárusoknál és az ismertebb könyvesboltokban
Fotó: Kocsis Károly
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható a lapárusoknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
2024. november 21., 12:162024. november 21., 12:16
A munkatársunk, Kocsis Károly által szerkesztett, 336 oldalas, teljesen színes kiadvány őrzi az előző években kialakult és jól bevált rovatszerkezetét, a témaválasztás ezúttal is a székely múlttól a népi hagyományokig, a régi és újabb ételreceptektől a természetes gyógymódokig, a szűkebb pátriánkhoz kötődő riportoktól és interjúktól az ellenállhatatlan székely humorig terjed.
Az impresszumban főmunkatársként tűnik fel Sepsiszéki-Nagy Balázs néprajzkutató neve, aki eleve a tartalmi gazdagodás és a kimagasló színvonal biztosítéka. A 2025-ös Székely Kalendáriumban
interjút olvashatnak a Csíksomlyóra is gyalog zarándokló világhírű operaénekessel, Molnár Leventével,
a földkerekség különböző népcsoportjainak viseletét dokumentáló Dávid Botond székelyudvarhelyi fotóművésszel,
az Erdélyből elűzött, göröngyös utakon szolgálni járó Meister Éva színművésszel,
a Gyimesektől a távoli Indiáig elkalandozó Nagy Botond marosvásárhelyi fotóssal,
a törkölypálinka elveszett illúzióját azóta is kereső dr. Filep Kálmán Csaba nyugalmazott vásárhelyi állatorvossal.
Lebilincselő riportok révén ismerkedhetünk meg az erdélyi kopó megmentésén fáradozó Tőkés Lóránt oklándi unitárius lelkésszel,
a székelyruha-készítés felcsíki mesterével, Leveles Veronikával,
az ősi bölcsesség rendíthetetlen őrzőjével, a zágoni Márton Piroska nénivel,
vagy a szükség esetén teheneket is fejő és remek sajtokat készítő Fülöp Szabolcs székelydályai lelkésszel.
Úgyszintén sokat tanulhatunk a székely nyúltól a bajuszos kutyáig megannyi háziállatfajtát kitenyésztő dr. Rákossy Zsigmond csíkpálfalvi állatorvostól,
a Harasztkeréken saját lovardát működtető, csíkszentkirályi Farkas (André) Mónikától
vagy a sólymokat tenyésztő Ambrus László uzoni nyugalmazott testneveléstanártól, aki révén a régi székely solymárok világa is megelevenedik előttünk.
Több anyag a székelyek őshazáját, vándorlási útvonalát járja körbe, tárja fel előttünk a nagyernyei székely-örmények múltját, Székelyföld hetedik csodáját, a szilvaíz jótékony hatását. Vagy éppen a Székely Hadosztály eddigi emlékhelyeit és a hungarikummá váló székelykapukat veszi számba, világítja meg a villannyal történő világítás székelyföldi kezdeteit.
Két évtized termése egyetlen képen. Múltja van a Székely kalendáriumnak
Fotó: Kocsis Károly
Megtudjuk, milyen turisztikai célpontokkal lehet hozzánk vendégeket csábítani, mit neveznek gorzsnak a keresztúrszékiek, mivel játszottak régen a gyerekek, hogyan készül a jó zakuszka, és mitől lassult le a székely gyors. Kiderül, hogyan kerülhetett székely harcos Velencébe, mit ígérnek számunkra csillagok a 2025-ös esztendőre, milyen volt a lakodalom a régi Marosszéken, mi fért egy kelengyés ládába, hogyan udvaroltak Erdővidéken száz évvel ezelőtt, télen mivel közlekedtek eleink – és ha már itt tartunk, akkor az erdélyi sísport kezdetein is nosztalgiázhatunk.
P. Buzogány Árpád a zsindelypattintás kulisszatitkaiba enged betekintést, Laczkó-Szentmiklósi Endre további Sissi-emlékek után kutakodik, Jánosi Csaba jóvoltából Kézdiszék fürdőiben „mártózhatunk” meg, Bernád Ilona új kórok ellen ajánl régi tippeket, Borbély Zsolt Attila a „street food” székelyföldi bástyáit veszi számba, dr. Zsigmond Győző a sárga rókagombáról oszt meg velünk érdekességeket, Bogos Zsuzsanna pedig a felhasználásához ad hasznos útmutatót, no meg „fenyős” recepteket is taglal.
Csodaország kapuja tehát mostantól ismét szélesre tárva áll – önökön, olvasókon múlik, hogy mikor lépnek be rajta!
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
szóljon hozzá!