Vasárnap játszották első itthoni hivatalos mérkőzésüket a Csíkszeredai Iskolás Sportklub gyerekcsapatával
Fotó: Barabás Ákos
Év elején még meg sem tudtak állni a jégen, de azóta sokat fejlődtek. Nem csak a pályán, az iskolában is jobban teljesítenek, a hoki az összpontosításra is megtanította őket. A székelyudvarhelyi hokinak a tekintélyes múlt mellett jelene is van már: közel egy éve működik utánpótláscsapat a városban.
2017. december 20., 15:032017. december 20., 15:03
Hagyománya van Székelyudvarhelyen a jégkorongnak, hiszen az ötvenes évektől A divíziós csapata is volt a városnak – elevenítette fel a kezdeteket Bán-Széll István, a székelyudvarhelyi gyerekhokicsapat edzője, egykori profi jégkorongozó.
A rendszerváltás előtt a sportolók a gyárakhoz tartoztak, ezek megszűnésével a pénzforrás is elapadt, ami maga után vonta egyes sportágak, így például a jégkorong agóniáját. Tavaly a Székelyföldi Jégkorong Akadémia létrejötte lehetővé tette, hogy Székelyudvarhelyen is megkezdjék a toborzást, így
A közel egy év megterhelő volt mind az edzőknek, mind a gyerekeknek és szüleiknek is, hiszen itthon március elején bezárt a jégpálya, így heti két alkalommal száraz edzéseket tartottak, péntekenként pedig Csíkszeredába kellett utazniuk jeges edzésre. Emellé jöttek a csapatépítő táborok Csíkkarcfalván, és a hétvégi mérkőzések, melyekre a gyerekek egész szombatja vagy vasárnapja ráment. Minden nehézség ellenére egyikük sem hagyta abba, sőt idővel harmincra duzzadt a létszám, néhányuk most tanulja az alapokat.
Fotó: Barabás Ákos
– magyarázta az edző. Az U12 korosztályosok hét országos mérkőzésen vannak túl, mindegyiket elvesztették, a tíz éven aluliak már két nemzetközi tornán vettek részt, kilenc korosztályos mérkőzésből négyet megnyertek. Az edző szerint ennél a korosztálynál nem olyan nagy a lemaradás.
„Évente legalább hat hónapig kellene jég, és négy-öt évnek kell eltelnie ahhoz, hogy oda kerüljünk, mint a többi csapat. Ha egyformák a körülmények, meg tudunk mérettetni velük, másképp semmi esélyünk, ehhez pedig fedett pálya kell. A gyerekek nagyon sokat fejlődtek, hiszen amikor kezdtük, nyolcvan százalékuk nem tudott megállni a jégen. Edzéseken és mérkőzéseken is beleadnak mindent. Nekünk az idei és a következő tanulóév, ezt ők is tudják. Pszichikailag nagyon jól állnak, jól viselik a vereséget, nem törnek le. Arra biztatjuk őket, hogy élvezzék a játékot” – összegezte Bán-Széll István.
Meggyőződése, hogy a hoki egy külön világ, hiszen
Emellett a mérkőzések kulturáltak, nem káromkodnak, „nem anyáznak”. „A legösszetettebb sport, megvan benne a férfiasság és gyorsaság. Régen nagyon durva volt, a mostani szabályzat azonban nagyon vigyáz a játékosok testi épségére, kemények a büntetések. Minden testrész védve van, komoly sérüléseket nagyon ritkán szereznek” – hangzott a nyugtatás.
Fotó: Barabás Ákos
A három fizetett edző mellett időnként négy önkéntes amatőr jégkorongozó is besegít a Székelyudvarhelyi Küküllő jégkorongcsapat felkészítésébe. A kezdő felszerelést az akadémia biztosítja, ugyanakkor az utazások, táborok, mérkőzések költségeit is magára vállalta. Ennek ellenére
Az újak ára elérheti a kétezer lejt is, azonban interneten pár száz lejért jó állapotú használtakat lehet találni. „Egyszer kell a szülőnek ezeket megvennie, később eladhatja a következőknek. Különben is fölösleges újat venni a gyereknek” – jegyezte meg Bán-Széll István.
A sok fiú között három lány is siklik a jégen: egy testvérpár október óta ismerkedik a sportággal, a hétéves Pethő Réka azonban az elsőkkel kezdte, és egy mérkőzésen már gólt is lőtt. „Civilben” inkább hasonlít balerinára, mint hokisra, azonban a jégkorong a mindene.
– mesélte az anyuka. „Szeretek csapatban dolgozni. Amikor veszítünk, akkor is mindent beleadunk” – tette hozzá Réka. Ami a durvaságot illeti, az orvos anyuka megjegyezte, hogy a sürgősségi osztályon dolgozva sokkal több sérült focistát és kézilabdást látott.
Rajong a jégkorongért a tízéves Szélyes Bátor Örs is, aki négy év birkózás után tért át a hokira. „Egyre jobban megtanultam korcsolyázni és bízni magamban. Sok a házi feladat az iskolában, ezért egy kicsit fáraszt a sok edzés és mérkőzés, de mindent megteszek érte, mert a hoki az életem. Tudom, hogy sok idő és sok edzés kell, de profi játékos szeretnék lenni” – jelentette ki határozottan. Édesanyja szerint az egyedüli gond, hogy nem nagyon marad idő játszani, de boldognak látja fiát, ezért mindenben támogatja.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alpolgármesterének a helyi önkormányzat képviselői pénteken. A döntés egyhangúlag született meg.
Tizennégy személyt kísértek be a rendőrségre, miután pénteken általános razziát tartottak a Maros megyei Makfalván.
Az FK Csíkszeredához látogatott Szijjártó Péter miniszter pénteken; a zárt körű találkozón betekintett a romániai női labdarúgó élvonalban szereplő együttes edzésére is.
Az amerikai, de a romániai választások is napirendre kerültek pénteken azon a csíkszeredai eseményen, ahol Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter volt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök beszélgetőtársa.
Előzetes letartóztatásba került pénteken egy 17 éves kézdivásárhelyi fiatal, akit azzal gyanúsítanak, hogy megkéselt egy 33 éves férfit.
Porig égett egy lakókocsi, amelyet tulajdonosa szándékosan gyújtott fel a Maros megyei Jedden – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya. A férfi előzetes letartóztatásba került.
Gyűjtőakciót szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt, hogy szebbé tehessék a rászoruló családok ünnepi időszakát. Adományként élelmiszert és édességet lehet a gyűjtőpontokhoz vinni.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
szóljon hozzá!