Fotó: Pinti Attila
Vörös jelzésű (harmadfokú) viharriasztást adtak ki több Hargita megyei településre szerda délután. A gyorsan érkező és hamar elvonuló, nagy intenzitású vihar következtében jelentős károk keletkeztek.
2023. július 26., 14:222023. július 26., 14:22
2023. július 26., 19:222023. július 26., 19:22
18.00: Hét fát döntött ki a vihar Csíkszeredában a városháza összesítése szerint, köztük egyet a Márton Áron Főgimnázium udvarán, egy másikat a Szent Anna Speciális Középiskola udvarán, a Szív utcában, a központi parkban és a vasútállomás közelében.
Fotó: Pinti Attila
Emellett a vihar megrongálta a Csíki Csobbanó bádogtetőzetét is. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere arról számolt be, hogy mindegyik esetben beavatkoznak, és zajlik a károk helyreállítása.
Fotó: Pinti Attila
A Csíki Csobbanónál szakcég beavatkozására van szükség, ugyanakkor fa dőlt az egyik gázelosztóra is a létesítménynél.
Fotó: Pinti Attila
15.20: Egy díszoszlopot is kidöntött a vihar Csíkszeredában, a Temesvári sugárút és a Petőfi Sándor utcák kereszteződésében, a szovjet emlékműnél, a Nagyrét utcában, az ifjúsági lakások közelében pedig fa dőlt ki.
15.15: Több településen is károkat okozott a szerda délutáni vihar a Hargita megyei tűzoltóság tájékoztatása szerint. Mint írják, a csíkszeredai, székelyudvarhelyi, gyergyószentmiklósi egységeik jelenleg is beavatkoznak a viharkárok elhárításán. A Libán-térségben és Gyergyóújfaluban több fa is rádőlt az utakra, autókra, gáz- és villanyvezetékekre. Ugyanakkor két tűz is keletkezett villámcsapás miatt: az egyik Csíkszeredában (a Jegenye utcában), a másik Siménfalván. Székelyudvarhelyen önkéntes tűzoltók avatkoztak közbe egy kidőlt fánál, ami az úttestre dőlt, és autót rongált meg. Mint írják, a tűzoltók a forgalom feloldásán és a viharkárok elhárításán dolgoznak ahol ez szükséges.
Fotó: Pinti Attila
15.10: Egy nagy fűzfa is kitörött az erős szél miatt a csíkszeredai központi park Majláth Gusztáv Károly tér felőli kijáratánál.
15.00: A viszonylag hamar elvonuló vihar következtében fa dőlt ki a csíkszeredai vasútállomás melletti Erzsébet-parkban, a Brassói útra.
Fotó: Pinti Attila
A Hargita megyei tűzoltóság csíkszeredai egységének beavatkozása nyomán a kidőlt fát már eltávolították az úttestről.
Fotó: Pinti Attila
14.30: Vörös jelzésű (harmadfokú) viharriasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság Csíkszeredára, Székelyudvarhelyre, Szentegyházára, Parajdra, Korondra, Gyergyóalfalura, Zetelakára, Gyergyóújfalura Gyergyócsomafalvára, Farkaslakára, Siménfalvára, Oroszhegyre, Lövétére, Bögözre, Etédre, Homoródszentmártonra, Szentábrahámra, Felsőboldogfalvára, Kápolnásfalura, Máréfalvára, Fenyédre, Varságra, Almásra, Oklándra és Kányádra. Mint a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya tájékoztat, az érintett települések lakóit Ro-Alerten keresztül is értesítették.
A vörös riasztás értelmében felhőszakadás, villámlások, jégeső lehetnek az érintett településeken, a lehulló csapadék mennyisége 25-30 liter lehet négyzetméterenként, a szél erőssége pedig elérheti a 90 kilométer/órás sebességet.
Fotó: Székelyhon
14.12: A 14 óra 5 perctől 15 óráig tartó figyelmeztetés küldői arra kérnek mindenkit, hogy ne most induljanak útnak, tartózkodjanak biztonságos helyen, tegyenek meg mindent a személyes biztonságuk érdekében.
Mint arról már beszámoltunk másodfokú (narancs jelzésű) viharriasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság az ország túlnyomó részére, beleértve a székelyföldi megyéket is.
Heves szélre és szélviharra vonatkozó másodfokú (narancssárga jelzésű) riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Olténiára, Munténiára, Erdély és Moldva túlnyomó részére és Dobrudzsa nyugati felére.
Eszerint fokozott lesz a légköri instabilitás az érintett területeken. Heves, 70–90 kilométer/órás, elszigetelten pedig akár a 100 kilométeres óránkénti sebességet is meghaladó széllökések várhatók, és zivatarokra, felhőszakadásokra és jégesőre kell számítani.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Noha előre szólt a rendőrség, hogy fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a héten, ez mégsem hatott meg mindenkit.
Nemcsak a száj- és körömfájás, hanem több más, állatokat fertőző betegségek megjelenésének a megelőzése érdekében is fokozott állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági ellenőrzéseket végez a szakhatóság húsvét előtt Hargita megyében.
Tánczos Barna csütörtök este azt nyilatkozta, jómaga tíz évvel ezelőtt jelentette ki először, hogy több mint tízezer medve él Romániában.
Összesen 40 személy ellen emeltek vádat az ügyészek a két halálos áldozatot és több sérültet követelő urziceni-i tömegverekedés ügyében.
Több csíkszéki településen is gazdafórumot szervez a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete, amelyeken tájékoztatják a gazdákat a száj- és körömfájásjárvánnyal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy bepereli azokat, akik „a kényelmes jövőjük biztosításáért visszaélést próbálnak elkövetni”.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
Két kamion ütközött és sodródott le az útról Kápolnásfalu közelében a 13A jelzésű országúton, csütörtök délután. A baleset következtében autósorok alakultak ki. Az érintett útszakaszon felváltva, egy-egy sávon halad a forgalom.
szóljon hozzá!