Csíkszereda felülnézetből. Az ország egyik legcsendesebb megyeszékhelye
Fotó: Farkas Tamás
Erdélyben a legalacsonyabb a zajszennyezés, Csíkszereda pedig a negyven közül a harmadik legcsendesebb megyeszékhely a Storia.ro ingatlanközvetítő portál legújabb felmérése szerint. A megkérdezett szakember azonban nem ért egyet a lakók önbevallásos értékelése után kialakult jó helyezéssel; szerinte ugyanis Csíkszereda eléggé zajos.
2017. november 18., 21:182017. november 18., 21:18
A Storia.ro ingatlanközvetítő portál, illetve a D&D Research piackutató cég legújabb felmérésében a zajszennyezés szempontjából hasonlította össze Románia régióit, megyeszékhelyeit (beleértve a fővárost is), illetve lakónegyedeit. A felmérést egyfajta közvélemény-kutatásnak is tekinthetjük, ugyanis az eredményeket az adott területek lakóinak értékeléseiből állították össze.
Az önbevallásos értékelések szerint a regionális leosztás első helyén Erdély szerepel, második lett Olténia, harmadik pedig a Körösök vidéke. Ezzel szemben Dobrudzsa, illetve Bukarest és Ilfov a lista két utolsó helyét foglalja el. A megkérdezettek szerint
Bukarest a rangsor 35. helyén szerepel. Az ingatlanközvetítő portál lakónegyedek szerinti összeállítást is közölt:
A Csíkszereda által elért jó helyezés valószínűleg az ipari szállításból, illetve a tömegközlekedésből származó erős zaj hiányának köszönhető, ennek ellenére szakemberként nem tud egyetérteni az eredménnyel – vélekedett megkeresésünkre Domokos László, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője. Mint mondta, az ügynökség munkatársai minden hónapban megvizsgálják a zaj szintjét Hargita megye 21 pontján, ebből nyolc Csíkszeredában található. A legfrissebb jelentésből azonban kiderül, hogy
A Taploca utcában a zaj mértéke 11,80 decibellel haladta meg a határértéket (76,80 dB a megengedett 65-höz képest), a Hargita utcában (a hídnál) 7,65 decibellel (72,65 dB a 65-höz képest), a Brassói úton 5,39 decibellel (70,39 dB a 65-höz képest), a Szék útján pedig 2,58 decibellel (67,58 a 65-höz képest). Emellett a Kossuth Lajos utcában 57,35 decibelt mértek (a megengedett 65 dB), a vasútállomásnál 68,50 decibelt (a határérték 70 dB), a Testvériség sugárúton 58,88 decibelt (a megengedett 65 dB), a központi parkban pedig 52,17 decibelt (ebben az esetben a határérték 60 dB).
Az autós forgalom jócskán rátesz a zajszintre. Csíkszereda ilyen tekintetben már nem egy csendes város
Fotó: Gecse Noémi
„Fontos kiemelni, hogy a csíkszeredai autós forgalom elég bonyolult és zavaros: sok autó van, és ezzel szemben kevés a parkolóhely. A teherforgalom pedig a másik probléma, hiszen magánemberként is elmondhatom, hogy Forrás utcai lakosként naponta szembesülök azzal, hogy
A terelőút megnyitását már hosszú idő óta ígérgetik, de előrelépés egyelőre nem történt. Így előttünk járnak el az állatok és a mezőgazdasági gépek is, a magas zajszint következtében pedig idegesebbek az emberek” – emelte ki Domokos László.
A környezetvédelmi ügynökség vezetője elmondta azt is, a forgalom által okozott zajjal az a baj, hogy „nincs gazdája”, így nincs, akit felelősségre vonni miatta. Azokban az esetekben azonban, amikor egy meghatározott forrásból származik a zaj (például szórakozóhelyek, ipari tevékenység stb.), az eljárás szerint panaszt tehetnek le a zaj által érintettek a megyei környezetőrséghez. Utóbbi illetékesei ezt követően felkérik a környezetvédelmi ügynökséget, hogy végezzenek el egy zajmérést az említett helyszínen, és amennyiben bebizonyosodik, hogy valóban átlépik a megengedett határértéket, a zaj okozói bírságra is számíthatnak.
Csíkszeredában az egyik ilyen eset a Lidl nagyáruházhoz kapcsolódott, a mellette lakók ugyanis panaszt nyújtottak be az éjszakai rakodás és a bevásárlókocsik okozta zaj miatt.
Összesítésben hetedik
A Storia.ro 2016 novemberében indította el átfogó kutatását, amelyben 2017 végéig Románia régióit, városait és lakónegyedeit hasonlítják össze különböző szempontok szerint a lakosság véleményének függvényében. Eddig tíz felmérés eredményeit hozták nyilvánosságra, a kérdőíveket mostanáig országszerte 258 948 személy töltötte ki. Az első összehasonlítás eredménye idén januárban jelent meg, e szerint Erdély a legbiztonságosabb régió Romániában, Csíkszereda pedig a hetedik legbiztonságosabb megyeszékhely. Februárban az életminőséget vizsgáló kutatás eredményeit hozták nyilvánosságra, az értékelések szerint a régiók szerinti leosztásban Erdély ismét első helyen végzett, Csíkszereda azonban csupán a 24. helyet szerezte meg. Az egészségügyi létesítményekre vonatkozó felmérés eredményeit márciusban mutatták be, ebben a kategóriában a régiók szerint Erdély a negyedik lett, a megyeszékhelyek közül pedig Csíkszereda a 18. helyet szerezte meg. Az ezt követő felmérésében a levegő minőségét vizsgálták, az értékelések szerint Erdélyben a legtisztább a levegő, a megyeszékhelyek közül pedig Csíkszeredát csupán Brassó előzte meg. Az ötödik felmérés szerint Erdély a legtisztább régió, a negyvenegy megyeszékhely közül pedig Csíkszereda a hatodik legtisztább. A hatodik felmérésében a szabadidős létesítményeket hasonlították össze, Erdély a második legelőnyösebb régió, Csíkszereda pedig a harmadik legelőnyösebb megyeszékhely zöldövezetek, illetve sport- és kulturális létesítmények szempontjából. A hetedik felmérés eredménye szerint Erdély az ötödik legelőnyösebb régió, Csíkszereda pedig a tizenhetedik legelőnyösebb megyeszékhely az üzletek és vendéglők hozzáférhetősége szempontjából. A nyolcadik felmérésben a tanintézményeket vizsgálták, ennek eredményeként Erdély a legelőnyösebb régió, Csíkszereda pedig a hetedik legelőnyösebb megyeszékhely a tanintézményi hálózat kiépítettsége, lefedettsége, illetve hozzáférhetősége szempontjából. A kilencedik felmérésben a tömegközlekedést vizsgálták: az értékelések szerint Erdélyben a legkedvezőbb a tömegközlekedési szolgáltatás, ám Csíkszereda csupán a 37. helyet szerezte meg. A tizedik felmérésben a zajszennyezés mértékét vizsgálták. Az ingatlanközvetítő portál összesítő rangsort is vezet az összes témakör eredményeinek figyelembevételével: a tíz eredmény összesítése után Brassó áll az élen, Nagyvárad a második, Kolozsvár a harmadik, Csíkszereda pedig a hetedik.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
szóljon hozzá!