Ötven év múltán sem feledik egykori papjukat a gyergyószentmiklósiak
Dani Gergely 15 éven át volt a gyergyószentmiklósiak plébánosa, és a legnehezebb időkben végzett építő feladatot a lelkekben és kövekkel. 51 éve, hogy másik szolgálati helyre költözött és 35 esztendeje, hogy elhunyt. Hívei azonban ma is emlékükben őrzik a katonás papot. Vasárnaptól emléktábla is jelzi ezt.
2018. szeptember 24., 21:302018. szeptember 24., 21:30
A plébánia falán, szemközt a templommal és Márton Áron püspök szobrával látható Dani Gergely emléktáblája. Az egykori plébános 1952 és 1967 között szolgált Gyergyószentmiklóson. Ahogy méltatói idézték, a sztálinizmus legkeményebb éveiben érkezett a Szent Miklós templomhoz.
Azokban az időkben aktivisták figyelték az utcákon és jegyezték fel azok nevét, akik a húsvét hajnali szentmisére, az ételszenteltetésre mentek – emlékeztetett Török Zoltán a vasárnapi szentmisét követő emléktábla felszentelési ünnepségen.
Az ünnepségen Portik-Hegyi Kelemen főesperes méltatta Dani Gergely munkásságát és György Balázs áldotta meg az emléktáblát. Elhangzott:
Fogadalmát teljesítette, úgy, hogy kemény katonás jellemmel végezte ezt a hivatást is. Az 50-es, 60-as években, amikor az egyházra nehéz idők jártak újrafödette a gyergyószentmiklósi templomot, felújíttatta kápolnát a Both-váránál, és a Csobot-hegyen, de nem csak a római katolikusok Szent Anna-kápolnáját, hanem az örményekét is. Ő bízta meg Lukácsovits Magda festőművészt a Szent Miklós templom mennyezetén látható freskók megalkotására.
– emlékeztek hívei. Katonás egyenes jelleme nem tűrte a hitványságot, hűtlenséget, hazugságot, ha kellett rámutatott erre. Ugyanakkor katonaként és papként sem kért többet alárendeltjeitől, illetve híveitől, mint amit maga is megtett volna.
Gyergyószentmiklósról 1967-ben került át először Tekerőpatakra, majd Gyimesbükkbe, ahol megvalósította élete fő művét, templomot épített, akkor, amikor ez lehetetlen volt.
– hangzott el az emlékezés.
Dani Gergely 1983-ban szentmise közben, az oltárnál hunyt el, az általa épített templom mellett nyugszik Gyimesbükkben. A templom azóta szinte kegyhellyé vált. Mostantól egykori hívei Gyergyószentmiklóson, az emlékét hirdető táblánál imát mondhatnak érte. Az táblát egykori tanítványai, az emlékállítás kezdeményezői és megvalósítói, Málnási Béla, Jakab Gyula és Köcher János leplezték le.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
A három székelyföldi megye tanácselnökei is az első órákban éltek a szavazati jogukkal. A három település, ahol az államelnök-jelöltekre szavaztak: Ojtoz, Városfalva és Szováta.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap reggel Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott az országos földfizikai intézet.
Az RMDSZ elnöke, egyúttal államfőjelöltje is leadta voksát vasárnap délelőtt, ezt követően pedig reményeiről beszélt a következő kormányzatot illetően.
A székelyföldi politikusok közül többen már vasárnap reggel leadták szavazatukat az államfőválasztás első fordulójában. Mint fogalmaztak, a józan ész hangját választották.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
szóljon hozzá!