Ötven év múltán sem feledik egykori papjukat a gyergyószentmiklósiak
Dani Gergely 15 éven át volt a gyergyószentmiklósiak plébánosa, és a legnehezebb időkben végzett építő feladatot a lelkekben és kövekkel. 51 éve, hogy másik szolgálati helyre költözött és 35 esztendeje, hogy elhunyt. Hívei azonban ma is emlékükben őrzik a katonás papot. Vasárnaptól emléktábla is jelzi ezt.
2018. szeptember 24., 21:302018. szeptember 24., 21:30
A plébánia falán, szemközt a templommal és Márton Áron püspök szobrával látható Dani Gergely emléktáblája. Az egykori plébános 1952 és 1967 között szolgált Gyergyószentmiklóson. Ahogy méltatói idézték, a sztálinizmus legkeményebb éveiben érkezett a Szent Miklós templomhoz.
Azokban az időkben aktivisták figyelték az utcákon és jegyezték fel azok nevét, akik a húsvét hajnali szentmisére, az ételszenteltetésre mentek – emlékeztetett Török Zoltán a vasárnapi szentmisét követő emléktábla felszentelési ünnepségen.
Az ünnepségen Portik-Hegyi Kelemen főesperes méltatta Dani Gergely munkásságát és György Balázs áldotta meg az emléktáblát. Elhangzott:
Fogadalmát teljesítette, úgy, hogy kemény katonás jellemmel végezte ezt a hivatást is. Az 50-es, 60-as években, amikor az egyházra nehéz idők jártak újrafödette a gyergyószentmiklósi templomot, felújíttatta kápolnát a Both-váránál, és a Csobot-hegyen, de nem csak a római katolikusok Szent Anna-kápolnáját, hanem az örményekét is. Ő bízta meg Lukácsovits Magda festőművészt a Szent Miklós templom mennyezetén látható freskók megalkotására.
– emlékeztek hívei. Katonás egyenes jelleme nem tűrte a hitványságot, hűtlenséget, hazugságot, ha kellett rámutatott erre. Ugyanakkor katonaként és papként sem kért többet alárendeltjeitől, illetve híveitől, mint amit maga is megtett volna.
Gyergyószentmiklósról 1967-ben került át először Tekerőpatakra, majd Gyimesbükkbe, ahol megvalósította élete fő művét, templomot épített, akkor, amikor ez lehetetlen volt.
– hangzott el az emlékezés.
Dani Gergely 1983-ban szentmise közben, az oltárnál hunyt el, az általa épített templom mellett nyugszik Gyimesbükkben. A templom azóta szinte kegyhellyé vált. Mostantól egykori hívei Gyergyószentmiklóson, az emlékét hirdető táblánál imát mondhatnak érte. Az táblát egykori tanítványai, az emlékállítás kezdeményezői és megvalósítói, Málnási Béla, Jakab Gyula és Köcher János leplezték le.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
szóljon hozzá!