Zakuszkafőzést tanulnak a fiatalok

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

Maros és Brassó megyében tanulnak a napokban romániai és németországi fiatalok. Főleg arra kíváncsiak, hogy milyen a jó zakuszka íze, de az is érdekes számukra, ahogyan a kenyér sül a búbos kemencében. Persze, nem csak nézik a folyamatot, hanem segédkeznek is mellette. Mert azt szeretnék megtanulni és továbbadni, hogy egy falusi ember hogyan készül fel a télre. A napokban Erdélyben, három hét múlva Németországban folytatják a dokumentálást.

Gligor Róbert László

2012. szeptember 30., 09:482012. szeptember 30., 09:48

2012. szeptember 30., 11:322012. szeptember 30., 11:32

A marosvásárhelyi Fókusz Öko Központ (FÖK) nyárádmenti vidékfejlesztési programajai ismertek a szakmai körökben, ezért a nyáron itt gyakorlatozó francia diákok után a napokban német fiatalok érkeztek a vidékre. A tapasztalatcsere során a termékértékesítésről is szó esik, de főleg arra kíváncsiak, hogy az itteni gazdák hogyan készülnek fel a télre – mondta el a háttérinformációkat portálunknak dr. Hajdu Zoltán, a FÖK elnöke. A vidéki termelők anyagi helyzetét és önérzetét alaposan megnyirbálta a jelenlegi gazdasági helyzet és a vásárlói szokások, amikor a városiak főleg a szupermarketekben vásárolnak, ezért egyre nehezebb a vidékiek termékeit értékesíteni és a kis és közepes gazdaságokat fenntartani. Pedig ez nagyon fontos lenne, egyrészt azért, mert az egyre erősödő globális felmelegedés és szélsőséges időjárási viszonyok között is egy közösségnek el kell magát látnia, másrészt ezeket az értékes ökológiai tájakat meg kellene őrizni – fejti ki Hajdu. Ebben szeretne segíteni a FÖK, amely partnerként vesz részt a német Wiki Wood szervezet által az EU Fiatalok lendületben nevű programján megpályázott projektben.

A tíz-tíz romániai és németországi fiatal elsőként Jobbágyfalvára érkezett, ahol a Tündér Ilona Vendégház gazdaságában ismerkedtek meg a kenyérsütés, pálinkafőzés, szőlőszüret és borkészítés fortélyaival, de sikerül almástésztát sütnik, dolgoztak a paprika és padlizsán begyűjtésén és zakuszkát is főztek – életükben először. Innen Szászkézdre mentek, ahol egy alapítvány vidékfejlesztési programját ismerték meg, majd Brassó megyébe utaztak.

Egyre több lesz az önellátó család?

„Nagyszüleink még ismerték ezeket a recepteket, de a szüleink már nem használták, ezért lassan elfeledjük őket” – mondta a német szervezet képviselője, Julian Gröger, aki szerint olyan időszak következik, amikor az energia nagyon megdrágul, a szupermarketek termékei is igen költségesek lesznek, ezért egyre többen arra törekszenek, hogy megtermeljék maguknak a szükséges élelmet.

A Maros megyei látogatás után a szomszéd megyei Szászfehéregyházon és Sárkányban tanulmányozzák azt, hogy az esztenán élő hogyan készíti a tejtermékeket, a favágó a faszenet, a falusi asszony a gyapjúzoknit. De ami a látogatásokban közös: mindenhol zakuszkát főznek, és ezeket a recepteket, ízeket szeretnék megtanulni.

Nemcsak a tele kamra a lényeg

A projekt lényege a tanulás mellett az, hogy a fiatalok egymással töltsenek tíz-tíz napot három-három helyen Romániában és Németországban – részletezte Pál Gyöngyi, a FÖK programvezetője. A jobbágyfalvi találkozón hamar összerázódott a csapat, mindenki jól érezte magát, mert olyan dolgokat tapasztalt és olyan munkákat végzett, amit még soha, ezért rájöttek, mennyi háttérmunka szükséges, hogy egy étel finom legyen. Az hogy hogyan készülünk a télre nemcsak a „spájzolást” jelenti, hanem azt is, hogy a betakarítás és kamra mellett az asszonyok gyapjú ruhaneműt kötnek, téli papucsot nemezelnek, de énekeket is tanulnak, hogy a téli esték gyorsabban teljenek. Ugyanis az egész projekt a közösségépítésről is szól.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei