Egy februári felkérést teljesítve Bécsbe utazott a Bekecs néptáncegyüttes. A Fölszállott a páva díjazott táncosai rengeteg felkérést kaptak az idén, de a folytatáson, a jövőn is gondolkodnak. Többek közt szeretnének nyitni a gyerekek felé, hogy kezdjék el nevelni a jövő táncos generációját.
2014. május 22., 11:352014. május 22., 11:35
2014. május 22., 11:362014. május 22., 11:36
A bécsi magyar kultúregyesület, az Európa Klub felkérésére és Székely Szabó Zoltán meghívására szombaton az osztrák fővárosban vendégszerepel a Bekecs néptáncegyüttes, az eddigi leghosszabb táncműsorával: kétszer háromnegyed órát kell majd ropniuk az ottani magyar közönség előtt. Útközben, csütörtökön a magyarországi Móron is fellépnek: a Wekerle Sándor Szabadidőközpont színpadán a Hagyatékok című műsort mutatják be a nyárádmenti fiatalok. A bécsi kiruccanásról vasárnap indulnak haza.
Pezsgős találkozást ígérnek
A Páva döntője óta nem adódott még alkalom arra, hogy az együttes közönségtalálkozón köszönje meg a támogatást az itthoni szurkolóknak. Benő Barna vezető szerint lehet, hogy a nyárádszeredai városnapokon lesz erre lehetőség, ugyanis augusztus elseje a néptáncé, népzenéé lesz, amikor több Páva-döntős is eljön majd a városba, de más fellépők is lesznek – a program még kidolgozás alatt áll, ezért részletekkel egyelőre nem tudnak szolgálni. Azonban egyik támogatójuk jóvoltából már „jegelve” van harminckét üveg pezsgő, amelyet a helyi közönséggel, rajongókkal együtt fogyasztanak majd el.
Tovább folyik a munka
Nagyon sok felkérése van a táncegyesületnek. Jövő héten Mikházán mutatják be a Hagyatékok című műsorukat, a nyári hónapokban Magyarországon, itthon pedig Maroshévízen, Nyárádszeredában és Székelyvéckén is közönség elé lépnek. Táncosokként lépnek fel a Spectrum színházzal a Vitéz lélek című darabbal a mikházi Csűrszínházban, de készül új darab is, Shakespeare A vihar című vígjátéka.
Az egyesület a közeljövőben felújítja a Csongor és Tünde táncjátékát, amelyet többször is előadnak Marosvásárhelyen: mivel érettségi tétel, minden iskola diákjait várják, és remélik, ezáltal a fiatalok elkezdenek másként tekinteni a műre és foglalkoznak majd vele. Egyébként a Bekecs a jövőben a gyerekek felé is nyitna, ezért gyermekműsorban is gondolkodnak, ugyanis számos olyan mese van, amelyet tánc formájában be lehet mutatni. Benő Barna szerint nekik feladatuk az is, hogy már kis korban „beoltsák” a gyerekeket a népi kultúrával, sőt, itt kell elkezdeni a munkát, hogy a jövő generációból táncosokat vagy legalábbis műkedvelőket neveljenek ki. Nem feledkeznek meg közben a vidéki táncoktatásról sem, ugyanis van rá igény. Azokban a községekben, ahol elindították, már van egy-egy tánccsoport, a gyerekek tartoznak valahová, tanulnak, ez pedig jó a közösségnek is.
Azok a piszkos anyagiak…
A Páva döntőjén nyert pénzből kifizetik a versennyel járó költségeket, de az egyesület anyagi kérdései ezzel nem oldódnak meg. A középcsoport nyári táborára 200 ezer forintot nyertek, a Csongor és Tünde felújítására, és bemutatóira pedig 15 ezer lejes támogatást nyújt a bukaresti kormány Interetnikai Kapcsolatok Igazgatósága, ugyanennyit kaptak őszi működésükre, de nem számítanak a Magyar Nemzeti Erőforrás Minisztériuma támogatására, így mindennapi tevékenységükre egyelőre nincs pénz.
A nyárádszeredai önkormányzattal szerződéses viszonyban állnak kulturális rendezvényszervezés, valamint az iskolában beindított táncoktatás terén, de a költségvetés nyári kiigazításáig innen sem számíthatnak bevételre. Mindenképpen három nagy műsorukat, a Trilógiát, a Hagyatékokat és a Csongor és Tündét fenn szeretnék tartani, de a mindennapi munka rengeteg költséggel jár.
szóljon hozzá!