Fotó: Boda L. Gergely
A tavaly júniusi helyhatósági választásokon új polgármestert választottak a mezőpanitiak, miután Bartha Mihály bejelentette, hogy nem vállal újabb mandátumot. Az RMDSZ színeiben Bodó Előd Barna indult és négy évig állhat a Marosvásárhelytől 13 kilométerre fekvő község élén. A 32 éves fiatalember a megye egyik legfiatalabb elöljárója, ráadásul a közigazgatásban és a politikában is újoncnak számít.
2017. február 13., 15:452017. február 13., 15:45
2017. február 13., 16:072017. február 13., 16:07
Az előljáró a motivációiról azt mondta, küldetése van. „Döntésem, hogy polgármester-jelöltségre adom a fejem, abból a tudatból táplálkozik, hogy nem véletlen, melyik nemzethez tartozunk, hova születünk, és ott mi a dolgunk. Úgy érzem, az Úrtól kaptam iránymutatást, hogy amíg tenni tudok Mezőpanit községért, addig dolgozzak is érte, pság sok vita van a közigazgatásban érzékelhető gondokról. Egyre kevésbé vonzó ez a terület a fiatalok számára. Bodó Elődöt éppen ezért a községvezetésben, adminisztrációban szerzett első benyomásairól kérdeztük.
„Az adminisztrációs rendszer lassú, és nehezen változik jó irányba. Ha ezt elfogadjuk, akkor a velejáróit is el tudjuk fogadni. A polgármestertől elvárják, hogy aláírásával mindenért teljes felelősséget vállaljon, legyen az jogi, szociális, oktatási, pénzügyi, adminisztratív vagy bármilyen terület. Mivel a polihisztorok kora lejárt, világos, hogy a hivatal alkalmazottainak szaktudására van szükség ahhoz, hogy ezekre a kérdésekre jó válaszok szülessenek. Az önkormányzati alkalmazottaknak azonban Bukarestből – a Nemzetközi Valutaalap és más szervezetek nyomására kényes kérdésként kezelve helyzetüket – nevetségesen alacsony fizetéseket szabtak meg. Így a magánszektorral szembeni versenyképességét, legalábbis a bérezes terén, teljesen elvesztette: képzett, hozzáértő munkaerőt rendkívül nehéz ennyi pénzért találni.”
Hozzátette, a községvezetéshez jól működő, szabályozott belső rendszer szükséges, ahol az alkalmazottak a megfelelő helyen vannak, ennek kialakítása hosszabb folyamat. Az ellenőrző szervek nem a segítés vagy a megelőzés szándékával érkeznek, hanem eleve felsőbbrendűségi érzéssel, és jóval nagyobb fizetést is kapnak. Bodó szerint az adminisztratív és politikai rendszer alapvetően arra készteti a polgármestereket, hogy folyamatosan keressék a káoszban a rendet és a lehetőségeket. Mint mondta, mindez számára nem teljesen új, és indulásból elfogadta, hogy csak úgy lehet eredményes, ha mindig a jelenlegi helyzetből kihozza a maximumot.
Idei terveiről a polgármester elmondta, mer nagyot álmodni, mert nagynak lenni. „A lehetőségek számbavételével idén sok területen tervezek fejlesztéseket Mezőpanit községben. Több munkakörbe új munkatársakkal bővítjük a meglévő hivatali apparátust. Uniós és egyéb forrásokra számos területen fogunk pályázni, oktatásfejlesztésre (iskolák, óvodák felújítására) már folyamatban van a pályázatírás. Első lépésként a községközpontban lévő ivóvízhálózatot szeretnénk beindítani, vagy pályázati pénzből, vagy önerőből, és a többi falu közműhálózatának kiépítését is megsürgetjük. Bízom benne, hogy a LEADER pályázati lehetőségek beindításával is lendületet adunk a helyi gazdaságnak, szervezeti életnek. Térfigyelő kamerarendszert fogunk kialakítani mind az öt faluban, ezzel együtt a közvilágítást is bővítjük. Elkezdjük a Játszóteret minden faluba! projektünk kivitelezését, így iskolák és óvodák mellett játszótereket építünk” – tájékoztatott Bodó Elő Barna.
Reményei szerint idén megépül Mezőpanit első műfüves sportpályája is, a helyi sportkedvelők nagy örömére. „A meglévő focipályákat, öltözőket is tervezzük javítani, bővíteni. Az utcák, terek arculatán is dolgozni fogunk, információs táblák, zöldövezetek, parkok kialakításával igyekszünk otthonosabbá tenni a környezetet” – tette hozzá.
Elmondta azt is, hogy új pályázati rendszert indítanak be 2017-ben, amelynek keretében a helyi szervezetek, egyházak pályázhatnak majd. „Örök probléma a vízelvezető árkok állapota, erre fokozottan odafigyelünk, ugyanúgy, mint az útjainkra. Beindítjuk az otthoni beteggondozói szolgálatot is a Diakónia Keresztyén Alapítvánnyal partnerségben. Emellett számos közösségi programon is gondolkodunk, amelyek esetében kevésbé szervezőként, inkább katalizátorként szeretnénk jelen lenni. A környék polgármestereivel azt tervezzük, hogy a Székely-Mezőség térségében közös rendezvényeket szervezzünk, erősítve a sajátos térségi identitást” – sorolta elképzeléseit a mezőpaniti polgármester.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!