Fotó: Gligor Róbert László
Szolgáltató nélkül maradt községek, egekbe szökő hulladékilletékek: így kezdődött az idei év a helyi közigazgatások számára. A nyárádmenti polgármesterek egy hét alatt kétszer is tanácskoztak a kérdésben, hogy megoldást találjanak.
2017. február 02., 15:582017. február 02., 15:58
A nyárádmenti kistérséghez tartozó tizenhárom közigazgatási egység közül néhánynak megszűnt az együttműködési lehetősége az eddigi ákosfalvi szolgáltatóval, amely januárban szállította el utolsó alkalommal a hulladékot a falvakból. Nem csak ez nehezítette meg a községvezetők helyzetét, hiszen a megyei „piacon” összesen tizenhárom szolgáltató létezik.
A legnagyobb gondot inkább a szolgáltatás ára jelenti, hisz végső soron az ostor az adófizető állampolgáron csattan, illetve az önkormányzaton, amely általában eddig sem tudta maradéktalanul begyűjteni és továbbítani a szolgáltatónak a hulladék elszállításáért kirótt illetéket. Az árat pedig jelentősen módosítja az is, hogy idéntől életbe lépett az a tonnánkénti 80 lejes környezetvédelmi illeték, amelyet a szolgáltató kell lepengessen a hulladéktárolásért.
Még nem tiszta, mikor indul a megyei begyűjtés
Múlt héten a tizenhárom önkormányzat tanácskozott a hulladékgazdálkodás terén kialakult helyzetről és kérdésekről, amelyre meghívták a megyei Ecolect hulladékgazdálkodási egyesület igazgatóját is. Tóth Andrea elmondta: még legkevesebb egy hónapot várni kell a feladatfüzetek elkészültéig, s ezeket a megye 102 önkormányzatának is jóvá kell hagyni, azután lehet közbeszerzési eljárást hirdetni a hulladék elszállítására. A megyét hét övezetre osztották, a szemét begyűjtését és elszállítását övezetenként hirdetik meg versenytárgyaláson. Amikor a megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer kiépítéséről szóló pályázat készült, meghatároztak egy felső árat, amelyet szigorúan be kell tartani: ezek szerint falusi környezetben 4,31, városon 9,77 lej lehet a lakosonként felszámolt legmagasabb havi illeték. Ám az, hogy időközben megszületett a tonnánkénti 80 lejes környezetvédelmi illeték, jelentősen változtat az árszámoláson.
Az igazgató elmondta: lassan négy éve leveleznek az illeték eltörlése érdekében, de szinte eredménytelenül, és ilyen körülmények között az ország összes hulladékprojektje megbukhat. Tóth Sándor nyárádszeredai polgármester szerint minden közigazgatási egység ki van szolgáltatva, a rendszer csak bukdácsol, ezért egységesen kell fellépjenek az önkormányzatok, hogy ne csak a szolgáltatók diktálhassák az árakat. Azt is el kell érni, hogy a helyi érdekek is érvényesüljenek a szolgáltatókkal való tárgyalásokon, és előtte megfelelő feladatfüzetek szülessenek. Az is kiderült, hogy az Ecolect semmire sem tudja kötelezni a feladatfüzeteket megalkotó bukaresti céget, mert az nem vele, hanem a megyei tanáccsal áll szerződéses viszonyban. Az sem teljesen tisztázott még, hogy a kerelőszentpáli és székelykakasdi lerakó állomások mikor kezdik el fogadni a hulladékot, miközben a szentpálinak elviekben már a jövő hétfőn nyitnia kellene.
Mindenki a saját lehetőségei szerint
Nyárádszereda, Csíkfalva, Székelyhodos, Backamadaras szolgáltató nélkül maradt, mivel az ákosfalvi cég kilépett a „piacról”. Ezért nekik sürgősen intézkedniük kell, mert egy héten belül már szállítani kellene falvaikból a hulladékot. Múlt pénteken egy marosvásárhelyi, szerdán pedig egy szászrégeni székhelyú cég képviselőjével tárgyaltak, hogy minél alacsonyabb árajánlatot tudjanak kicsikarni a napokban. A többi önkormányzat ideig-óráig még biztosítva van, rendelkezik érvényes szerződéssel. Az árak viszont községenként változóak, Nyárádgálfalván például 7 lej az egy személyre eső köztisztasági illeték, míg Székelyberében vagy Lukafalván ennek akár feléért is elszállítja egy másik szolgáltató. Jedd sajátos helyzetben van, hiszen ott a cég egyenesen a lakosokkal, és nem az önkormányzatokkal áll szerződésben, a tarifa pedig 4 lej magasságában mozog.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!