Nem hazudtolja meg magát Marius Paşcan: prefektusként Maros megyében háborút indított a magyar nemesek leszármazottai ellen, azt fájlalja, hogy visszaigényelték egykoron elkobzott földterületeiket, ugyanakkor szenátorként a parlamentben is felszólalt a székely zászló ellen.
2013. február 20., 16:002013. február 20., 16:00
2013. február 20., 16:042013. február 20., 16:04
A marosvásárhelyi szenátor szerint a megyében az etnikumközi kapcsolatok pattanásig feszültek. Paşcan beszédében ezért a magyar kormányt, valamint az RMDSZ-t teszi felelőssé, amiért azok támogatják „az úgynevezett Székelyföld” autonómiáját. „Az ilyen uszítások, szeparatista és szegregációs törekvések, és a nemzeti alapú diszkrimináció folyamatosan jelen van Románia közepén az oktatásban, a köz- és egészségügyi intézményekben” – fogalmazott. Megjegyezte, a szélsőségesek Budapestnek köszönhetően kitették Maros, Hargita és Kovászna megyékben a közintézményekre az „állítólagos Székelyföld” jelképeit, és a helységnévtáblákra „Székely Szék feliratú öntapadósokat ragasztanak”. Hozzátette, Szovátán egy férfi fejszével őrzi a polgármesteri hivatalra kitűzött székely zászlót, és mindenkit fenyeget, aki közeledik hozzá (Szovátán a zászlót két évvel ezelőtt „őrizték” fejszével, nem most).
A szenátor megjegyezte, prefektusként több alkalommal tett bűnvádi feljelentést a „felelősök” ellen, de „az ügyészség érdekes módon nem indított eljárást ellenük, mivel megállapították, hogy a zászló egy közösség jelképe, és nincs rasszista, fasiszta, vagy xenofób üzenete”.
Paşcan javasolja, hogy módosítsák a vonatkozó törvényeket, „meghatározva, milyen besorolású tett az, ha egy személy a közintézmények homlokzatára kitűz valamilyen más, úgynevezett zászlót, vagy lobogót”.
A politikus szerint egyébként a román parlamentnek állást kellene foglalnia magyarországi diplomatákkal, politikusokkal, országgyűlési képviselőkkel és politikai vezetőkkel szemben az államot ért támadások miatt.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.
Rendkívül ritka eseményt filmeztek le Ausztrália partjainál: öt gyilkosbálna-család együttes erővel támadt rá egy kék bálnára. Az esetről készült képeket és felvételt a Naturaliste Charters Whale Watching bálnaleső Facebook-oldalán tették közzé.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos tanácsa megbízta a párt főtitkárságát és választási kampányának vezetőjét az Elena Lasconi pártelnök népszerűsítésére kötött szerződések felbontásával – jelentette be Ionuț Moșteanu.
A környezetvédelmi miniszter bejelentette a medvék elleni beavatkozásra vonatkozó jogszabályok módosítását. „Javasolni fogom, hogy a polgármesterek szabadon dönthessenek az általuk helyesnek ítélt módon” – jelentette be.
Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban, „abszolút helyes”.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin beteggel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
szóljon hozzá!