Nagy visszhangot kiváltó előadásokkal, cinikus hangvételű dalaikkal 27 éven keresztül sok-sok marosvásárhelyi szívébe belopta magát az egyetemi diákszínjátszó csoport. A Majomcsoport néven emlegetett csoport megalakulásának 50. évfordulóját tartja pénteken a mikházi Csűrszínházban.
2013. augusztus 22., 17:202013. augusztus 22., 17:20
2013. augusztus 22., 18:092013. augusztus 22., 18:09
Az 1963-1964-es egyetemi tanévben született a marosvásárhelyi Pedagógiai Főiskola magyar szakos diákjai általa alakított színjátszó csoport, amelyhez Kovács Levente rendező irányító tanárként csatlakozott.
Huncutkodtak a hatalommal
A 27 évig - a rendszerváltásig - működő színjátszó csoport jelentős létszámmal működött és nagy visszhangot kiváltó előadásokat mutatott be. Az irányító tanár, Kovács Levente szerint a csoport sikerességét pont az jelentette, hogy úgymond „huncutkodtak” a hatalommal az előadásokban, vagyis olyan dolgokat fogalmaztak meg összekacsintva a nézőkkel, amelyeket a kommunizmus diktatúrájában máshol nem lehetett kimondani, ugyanakkor betiltott zenekarral betiltott dalokat is énekeltek annak idején. Kovács Levente be is ismeri, a csoport pont azért szűnt meg 1990-ben, mert az a politikai tét, ami összetartotta ezt a társaságot, megszűnt. A rendszerváltás után többször is megpróbálták újraalakítani a csoportot, de nem volt rá igény.
„Szétszéledtek a tagjaink a nagyvilágban, többnyire orvosok tanárok, sokan tényleg színészek lettek, s pont ebben a csoportban kezdték el pályafutásukat” – mondta az egykori irányító. Kovács Levente hozzátette: nem először próbálják „összekalapálni” a csoporttagokat, az első találkozó sikertelen volt, a másodikat tíz évvel ezelőtt a Bernády Házban tartották, a harmadikra pedig pénteken kerül sor a mikházi Csűrszínházban. Kovács Levente reméli, sokan összegyűlnek ezen a kerek évfordulón, mert bár mondta a tagoknak, hogy készüljenek a 75. évfordulóra is, nem hiszi, hogy még valaha tudnak találkozni.
A közönség számára is érdekes lesz
A Majomcsoport évfordulós találkozója pénteken 18 órától zajlik, s mivel itt különböző nemzedékek találkoznak, ezért rögtön egy bemutatkozóval indítanak, amelyen mindenki elmondhatja, hová sodorta az élet az egykori színjátszó csoportból. „Németországból, Amerikából és Magyarországról jelezték részvételüket az egykori tagok, de Erdély különböző szegleteiből is érkeznek a valamikori színjátszók” – sorolta Kovács Levente, aki a bemutatkozó után egy talkshow keretében a Majomcsoport történetét foglalja össze Nagy István színművész segítségével, aki maga is a Majomcsoport tagja volt valamikor. Természetesen a betiltott dalokat is eléneklik majd a valamikori csoporttagok. Mindezekhez várják a közönséget is, ugyanis ígéretük szerint érdekes ez a „kultúrtörténeti szempontból” is releváns beszélgetés bárki számára. Már csak azért is, mert olyan személyek jelezték részévtelüket, mint Kárp György, Somodi Hajnal, Fülöp Beáta színművészek, vagy Borbély László, aki bár később politikai pályára lépett, 13 évig volt a Majomcsoport alaptagja.
szóljon hozzá!