Struccfram létesült Szentháromságon

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

Ritkaságszámba menő kezdeményezést valósított meg Szentháromságon a helyi unitárius lelkész, Hegedűs Tivadar egyik barátjával: struccfarmot hoztak létre. Az exotikus madarak még különös látványt jelentenek a vidéken, de a lelkész reméli, hogy hamarosan kedvelt lesz ez az állat, hiszen tartása kifizetődőbb, mint a szarvasmarháé.

Gligor Róbert László

2012. június 13., 17:042012. június 13., 17:04

2012. június 13., 20:262012. június 13., 20:26

„Segesvári volt osztálytársammal, Orbán Zsolttal közösen nyitottuk annak reményében, hogy valami újat hozunk a Nyárádmentére” – mondja el rögtön az elején Hegedűs Tivadar lelkész, hogy miért is létesült a farm ezen a vidéken. Valójában egy régi álom valósult meg ezzel. Kezdetben volt ötlet, de nem volt anyagi lehetőség, ám mostanra „megérett” a helyzet, hogy megtakarított pénzüket összeadva a két fiatalember belefogjon a válllakozásba. Tavaly több hasonló farmot látogattak meg Romániában és Magyarországon, aztán úgy döntöttek, hogy belevágnak, és megvásároltak egy telket Szentháromságon.

Kevés a struccfarm

Az állományt magyarországi és hazai telepekről szerezték be, Albertirsáról, Téglásról, Fogarasról, Szászszebesről. Itthon ezek a farmok vannak a legközelebb, és itt van egy-egy segítőkész fiatalember. „Az esik a legjobban, hogy a strucctartók nem ellenfélként, versenytársként tekintenek egymásra, hanem közösen próbálják a gondokat orvosolni” – mondja a lelkész. Országosan elég ritka a struccfarm, bár az utóbbi időben egyre többen vágtak bele ilyesmibe, de aztán valamiért sokan abbahagyják egy-két év után, valamitől visszariadnak, talán nem jönnek be a számításaik. Nagyobb tenyészetről alig lehet beszélni, 100-200, de legfeljebb 400 madárig. A szentháromsági kezdeményezés is idővel ezek közé szeretne felsorakozni – toldja meg Hegedűs. Ami az értékesítést illeti: az állatokra vágóhíddal kötnek szerződést, de pontosabb árakat még nem tudnak, a kereslet-kínálat mindig az év folyamán alakul ki. A legközelbbi vágóhíd Bukarest mellett van, de a felvásárló helyből szállítja majd el a madarakat. Romániában nem jelentős a strucc fogyasztása, inkább külföldre szállítják a húst.

Miből lesz a (strucc)madár?

Jelenleg négy család van a szentháromsági farmon, egy család két tojót és egy kakast jelent. Egy madár két év után számít nagykorúnak, de igazi tojóvá csak három éves kora után válik, a jó kakas pedig legalább két évvel idősebb a tojónál. A családban a tojástermelés március-április között kezdődik meg és szeptember végéig jellemző. A négy család számára egy száz tojásos keltetőgépet szereztek be, amelybe a tojásokat hetente tezsik be tízesével, huszasával. Miután a madaraktól elveszik a tojást, két-három napig tárolják 18-20 fokos hőmérsékleten, mielőtt a keltetőbe tennék. A tojást megjelölik, viszont kényes, ezért nem szabad csupasz kézzel megérinteni, nem szabad lemosni a sártól. A kiscsibe általában 42 nap után bújik elő, ezután egy speciális szerkezetbe, a „bújtatóba” kerül, ugyanis ekkor még begyében van a tojássárga. Itt 3-10 napot tölt el 36 fokon, de sem enni, sem inni nem kap. Ezután kerül a neveldébe, ahol akár három hónapig tartják, de az első két hétben nem szabad napfényre engedni. Itt tanul meg enni és inni a csibe, de ezt tanítani kell neki: van ahol egy előbbi költésből származó csirke, van ahol ruca vagy liba segítségével tanulnak enni, de szükség esetén akár fecskendővel tanítják meg inni.

Az első napokban a csibék között nagy az elhullási arány, de 2-3 hetes korukra már stabilizálódik az állomány, ilyenkor lehet eladni-vásárolni leginkább a 2-3 kg-os csibéket. Addig viszont gyakori a szárny- és lábtörés, de ezután gyakorlatilag csak baleset folytán lehet elhullásról beszélni.
A szentháromsági farmon mintegy félszáz „kicsi”, 6 hónapos, 30-60 kg-os madár is van, amelyek között méretbeli különbségek is vannak. A csirkék nem agresszív állatok, sőt félősek, azaz ha megijeszted, összerogyhatnak és csak fél óra múlva térnek magukhoz igazán – meséli nevetve gondozójuk.

Még épül a farm

Bő két évnek kell eltelni ahhoz, hogy a farm igazán beindulhasson, és beszélni lehessen termelésről, értékesítésről. Az istállók után nevelde épült, és lerakták az alapjait egy épületnek, amelyben két, egyenként 70 köbméteres gabonatározó lesz majd. A stucc nem igazán igényes állat, de az etetésére, a táp használatára nagyon érzékenyen reagál, ugyanúgy, mint a hőmérsékletváltozásra is. A farmon naponta 60-70 kg élelem fogy el: kukorica, búza, zab, száraz lucerna, kevés táp és szója. Ezért a tulajdonosok úgy gondolják: jobb lesz már az ősz folyamán beszerezni a szükséges gabonát, de gondot jelent az is, hogy a vidéken nehezen lehet jó minőségű száraz lucernát találni, amelynek magas a tápértéke.

Jól viszonyul a falu

Hegedűs Tivadar szerint meglepően pozitívan viszonyult a falu a különös kezdeményezéshez, főleg a fiatalok. Ezért azon is gondolkodnak, hogy bevezetik a bértartást, azaz csirkéket adnak át nevelésre a gazdáknak, akik nyolc hónapon át a saját gazdaságukban tartják azokat és a megadott recept szerint élelmezik, ez idő alatt pedig a madárnak el kell érnie a 100 kg-ot. Bár igaz, hogy évente csak egyszer jutnak jövedelemhez, Hegedűs szerint mégis jobb, mint szarvasmarhát tartani, mert kevesebb a munka és gyorsabb a megtérülés.

A vidéken már kezd ismertté válni a szentháromsági kezdeményezés, egyre több kívácsiskodó látogat ide, néha egy-egy iskolai csoport is, így a tulajdonosok nem zárják ki annak lehetőségét, hogy a farmon történő fejlesztések befejezése után vendégcsoportok látogatását is fogadják majd.

Érdekes násztánc

Nagy István gondozó vezet körbe a farmon és közben érdekességeket mesél a különös madarakról. A családok karámjánál mutatja: a kakas csőre és lába vörösre vált a párzási időszakban, míg télen ugyanolyan színű, mint a tyúkoké. Ebben az időszakban nem szeretik a madarak, ha az ember zavarja őket, főleg ha idegen szeretne bámészkodni: idegesekké válnak és agresszív viselkedés is várható, ezért nem ajánlatos túl közel merészkedni, ugyanis a kakas rendkívül erőset tud rúgni kétujjú lábával, még erősebbet, mint a ló. Ezért csak a gondozók járnak a karámok között etetni, no meg a tojást elvenni. Ez sem egyszerű feladat ám, ugyanis megtörtént, hogy nem a gondozó hajtotta a madarakat, hanem fordítva történt. Ezért rendszerint egy személy megpróbálja elcsalni a madarakat, amíg a másik egy hosszú léccel a kezében bemerészkedik a karámba és kilopja a tojást. A tojásokat, mielőtt a keltetőbe kerülnek, át kell világítani, hogy lássák, van-e bennük mag. Az első 10-15 tojás valószínűleg nem kerül a keltetőbe, mert „még nem úgy kakasolnak”, azaz nem biztos. hogy csirke lesz belőle – mondja Nagy István, aki egyik család násztáncára is felhívja a figyelmet. A tyúk különös szárny- és testmozdulatokkal hívja fel magára a kakas figyelmét, amely hasonló mozdulatokkal válaszolva fogadja el a „felkérést”. Ilyenkor a tyúk elnyúlik a földön, nyakával kígyózó mozdulatokat tesz, míg a hím elvégzi a „kakasolást”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 16., péntek

Nem csak a 18 éveseknek van szükségük pályaorientációra

Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.

Nem csak a 18 éveseknek van szükségük pályaorientációra
2025. május 16., péntek

Így szaladtak pénteken reggel a medvék Nyárádtőn - videó

Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.

Így szaladtak pénteken reggel a medvék Nyárádtőn - videó
2025. május 15., csütörtök

Ne papírtologatás miatt vesszen el az uniós pénz

Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.

Ne papírtologatás miatt vesszen el az uniós pénz
2025. május 15., csütörtök

Éjszakai kaland a Marosvásárhelyi Állatkertben

Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.

Éjszakai kaland a Marosvásárhelyi Állatkertben
2025. május 14., szerda

Két alagút is lesz a Nyárádszereda és Sóvárad közötti sztrádaszakaszon

Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.

Két alagút is lesz a Nyárádszereda és Sóvárad közötti sztrádaszakaszon
2025. május 14., szerda

Nagy erőkkel keresik a Maroshévízen eltűnt férfit

Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.

Nagy erőkkel keresik a Maroshévízen eltűnt férfit
2025. május 14., szerda

Csütörtökön elkezdődhet az autópálya építése Marosvásárhely és Nyárádszereda között

Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.

Csütörtökön elkezdődhet az autópálya építése Marosvásárhely és Nyárádszereda között
2025. május 13., kedd

Húsz év után újra lesz filmvetítés a felújított szászrégeni moziban

Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.

Húsz év után újra lesz filmvetítés a felújított szászrégeni moziban
2025. május 13., kedd

Lámpa le, kultúra be! – szombat éjjel nem alszik Marosvásárhely

Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.

Lámpa le, kultúra be! – szombat éjjel nem alszik Marosvásárhely
2025. május 13., kedd

Kétszáz munkagép a terepen, kezdődhet az autópálya-építés

Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.

Kétszáz munkagép a terepen, kezdődhet az autópálya-építés