Több órás várakozás után hallgatta meg Maros megye főtanfelügyelője, Maria Kozak a koronkai Tholdalagi Mihály Általános Iskola szülői bizottságának felháborodott képviselőit, akik azért fordultak hozzá, mert a kilencven százalékban magyar többségű iskolában román igazgatót neveztek ki. A csupán két éve ott dolgozó óvónő nem beszél magyarul, nem ismeri a közösséget, és jogtalanul kapta meg az állást – vélik a szülők. A főtanfelügyelő megígérte nekik, hogy talál megoldást a problémára, csak azt nem mondta, hogy mikor.
2017. február 09., 19:432017. február 09., 19:43
A Tholdalagi Mihály Általános Iskolába összesen 212 óvodás és iskolás jár, ebből csupán harminc román anyanyelvű, a többi magyar. A tavaly ősszel megszervezett iskolavezetői versenyvizsgán senki nem jelentkezett az intézmény élére, mert senkinek nem volt meg a szakértői igazolása, amely feltétele volt a megmérettetésen való részvételnek. A tanfelügyelőség a helyi román óvónőt, Daniela Corina Rațut nevezte ki ideiglenesen, ugyanis augusztusban ismét megszervezi a tanügyminisztérium a versenyvizsgát.
A frissen kinevezett iskolavezető január végén lemondott tisztségéről, aztán visszavonta lemondását – a törvény megengedi, hogy benyújtást követő negyvenöt napon belül visszavonja azt –, tehát ismét ő lett az igazgató. A szülői bizottság képviselői úgy érzik, a helyi magyar közösségnek alapvető jogát veszi semmibe a tanfelügyelőség azáltal, hogy nem nevez ki olyan igazgatót, aki ismeri a magyar nyelvet. A 2011. évi 1-es jogszabály 97-es cikkelye előírja ugyanis, hogy a vegyes tannyelvű iskolákban az egyik intézményvezetőnek kötelessége ismernie a kisebbség nyelvét. Mivel a koronkai tanintézetben nincs aligazgató az alacsony gyereklétszám miatt, ezért a törvény értelmében az igazgatónak ismernie kellene a magyar nyelvet.
„A gyerekeink nem mennek jó szívvel iskolába azóta, nem értik az igazgatót, nem tudják, milyen nyelven szólaljanak meg előtte, ha köszönnek neki, nem köszön vissza. Azt szeretnénk, hogy nevezzenek ki olyasvalakit, aki beszél magyarul, vagy a jelenlegi igazgató tanulja meg a nyelvünket” – magyarázta Gönczi Gabriella, az egyik diák édesanyja.
A szülők egyébként azt is felvetették, hogy amennyiben nem oldódik meg az ügy, tiltakozásuk jeléül nem engedik gyerekeiket iskolába menni. „Nem akarunk etnikai alapú harcot vívni, a tanügyi törvény által biztosított jogunk érvényesítését kérjük. Addig jövünk, amíg betartják a jogszabályt. Tudomásunk szerint még nem fordult elő Maros megyében, hogy egy magyar többségű iskolában román vezetőt nevezzenek ki” – nyilatkozta a tanfelügyelőségen Gönczi István, a szülők egyik képviselője. Hozzátette, elvárták volna, hogy a megyei RMDSZ-képviselők felszólaljanak az érdekükben, de nem kaptak tőlük támogatást.
Másfél óra várakozás után hívták be a szülőket a főtanfelügyelőhöz kihallgatásra, akitől ígéretet kaptak, hogy megoldják az ügyet. Azt azonban nem szögezték le, hogy pontosan mikor találnak rá megoldást. A Maros Megyei Tanfelügyelőség sajtószóvivője, Irimie Matei Camelia is alátámasztotta a szülők által elmondottakat.
„Meg fogjuk oldani a kérdést úgy, hogy mindenkinek jó legyen, de főként a diákoknak. Mindenképpen törvényes keretek között kell ezt elrendezni, ezért arra kértük a szülőket, hogy a tanári karral közösen javasoljanak valakit, aki betöltheti a tisztséget” – mondta a sajtószóvivő. A tanári kar egyébként Dósa Ibolyát, az iskola egyik volt igazgatóját javasolta, és ezzel a szülői bizottság is egyetértett: 190 aláírással támasztották alá a javaslatukat. A volt igazgató 2015 szeptemberétől 2016 júniusáig töltötte be a tisztséget a tanintézetben.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!