Fotó: Gligor Róbert László/archív
Nagy lendülettel és új tervekkel vette át Jedd község irányítását tavaly nyáron Bányai István. Maros megye egyik legfiatalabb polgármesterét idei legfontosabb terveiről faggattuk. Mint kiderült, gondokból és teendőkből nincs hiány.
2017. január 12., 15:042017. január 12., 15:04
Kéttucatnyi tervet tartalmaz az idénre a polgármester nyilvántartása, többek között olyanokat, mint az ivóvízhálózat kibővítése, a területrendezési terv elkészítése, a községi hulladékelszállítás, személyszállítás és közlekedés javítása, a község térfigyelő rendszerének bővítése, ravatalozó építése Szentiványon és Agárdon, újabb járdák építése, a műutak kátyúzása, pataktakarítás, a közintézmények vezetékes vízzel való ellátása és a kultúrotthonok korszerűsítése. Ez mintegy hétmillió eurós fejlesztést jelentene a község számára.
Az ivóvíz bevezetése után elkészült egy 350 ezer euró értékű terv a rendszer kibővítésére. Ugyanakkor az egyéves működtetés során kiderült összes problémát – mint a nyomásgondokat Jedden és Kebelén – kiigazítják.
Következik a legnagyobb kihívás: a csatornahálózat kiépítése. Erre egymillió eurót pályáznak meg, hogy Jedden elkezdjék a munkálatokat, a 4,5 milliós különbözetet kormányalapokból, esetleg bankkölcsönből remélik a későbbiekben megszerezni a község egészére. Álomszerűnek, de nem lehetetlennek tartja a községvezető azt is, hogy a tíz kilométer utcát magában foglaló aszfaltozási pályázatuk is nyerne, így egymást követően párhuzamosan mindkét beruházást megvalósíthatnák, hogy ne legyen építőtelep a falu.
Megtették a legfontosabb lépéseket a jeddi óvoda bővítésére, októberben aláírták a támogatási szerződést, most folyik a közbeszerzési eljárás a kivitelező kiválasztására. Az európai finanszírozású, 350 ezer euró értékű projekt révén korszerűsítik és bővítik a jelenlegi óvodát, hogy napközit is indíthassanak benne. Az épület három tantermet, öltözőket, mellékhelyiségeket, orvosi rendelőt, irodákat, raktárt és mosodát foglal majd magában. A községvezetés nyílt napok keretében mutatná be az intézményt a szülőknek, hogy meggyőzze őket, nem kell gyermekeiket marosvásárhelyi iskolákba vinniük, itt is vannak felkészült pedagógusok és korszerű feltételek.
A szegénység és a társadalmi kirekesztettség megelőzésére pályáztak meg az európai alapok minisztériumánál közel 4,5 millió eurót, hogy egy 600 fős célcsoport életkörülményein javítsanak. A komplex projekt révén segítenének a lakások felújításában, telekeltetésében, kisvállalkozások létrehozásában, a helyi cégeket támogatnák, ha a célcsoportba tartozókat alkalmaznak. A gyerekeket bátorítják az oktatásban való részvételre, egy központot is kialakítanának, ahol iskola után enni, aludni, tanulni és játszani tudnának, de pszichológiai tanácsadást, sport- és szabadidős programokat is nyújtanának. Egy szabadkert létesítésén is gondolkodik a községvezető, ahol az érintettek zöldséget termelnének, s azt vagy elosztanák, vagy egy szegénykonyha működtetésénél hasznosítanák.
Az Iskola mindenkinek nevű projekt is a tanulás fontosságára nevelné a gyerekeket, de a tanintézmények udvarait is felújítanák, a szaklaboratóriumokat felszerelnék, a pedagógusok pedig többletjövedelemhez és érdempontokhoz juthatnának.
Kerékpárút készül
Elkészült a Kincses Túra nevű községi kerékpáros körgyűrű útvonalterve. Ebben az önkormányzatnak a Maros Megyei Hegyimentő-szolgálat és a Maros Közösségi Alapítvány is partnere, ez utóbbi már adományozó kört is szervezett, amelyen 5700 lejt gyűjtöttek. Első lépésben tájékoztató anyagokat és táblákat helyeznek ki a kerékpározók számára, második lépésben pihenőhelyeket alakítanak ki. Az is felvetődött, hogy a Kincses-domboknál piknikező helyet alakítsanak ki, netán kilátót is építsenek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!