Fotó: Veres Nándor
Jó évet zárt 2014-ben a Székelyföld ötven legnagyobb árbevételű cége, 4,9 százalékos, vagyis 666 millió lejes bővüléssel összbevételük meghaladta a 14 milliárd lejt – derül ki az Omnibus online termék- és szolgáltatáskereső honlap működtetői által összeállított rangsorból.
2015. december 17., 16:562015. december 17., 16:56
2015. december 17., 17:032015. december 17., 17:03
Mint összesítésükben rámutatnak, az ötvenes toplistára való feljutáshoz 64 millió lej feletti árbevétel kellett, ez 26 marosszéki, kilenc alsó-háromszéki, hét udvarhelyszéki, öt csíkszéki, két felső-háromszéki és egy gyergyószéki cégnek sikerült. A marosszéki cégek dominanciája egyértelmű, árbevételük a top 50-en belül az eredmények 75 százalékát adják, ezen belül is a lista első három helyezettje (szintén marosszéki vállalatok) az összesített árbevétel felét termeli meg.
A top tízbe hat marosszéki cég mellett 1-1 gyergyószéki, alsó-háromszéki, udvarhelyszéki és csíkszéki cég tudott bekerülni, felső-háromszékit itt nem találunk. 2014-ben a tíz legnagyobb árbevételű székelyföldi cégének kifejezetten jól ment, 7,6 százalékos és 697 millió lejt meghaladó növekedés mellett összbevételük 9,8 milliárd lejt tett ki, ami a top 50 összbevételének közel 70 százalékát adja.
Tavaly nagyarányú átrendeződés volt a top 10-en belül, két cég is kikerült a legnagyobbak közül – hívja fel a figyelmet az Omnibus. A 2013-ban a felső-háromszéki, elektronikai cikkek forgalmazásával foglalkozó Domo Retail Rt. még ötödik volt 584 millió lejes árbevételével, ez a cég azonban a bezárások és átalakítások miatt lekerült a székelyföldi cégek listájáról. Az udvarhelyszéki, energiakereskedelemmel foglalkozó Global NRG ROM Kft. 2013-ban még hatodik helyezett volt és 522 millió lej feletti árbevételt produkált, 2014-ben már 400 millió lejjel kevesebb árbevételt ért el, így már csak 21. helyezett a listán.
Helyükre az igen dinamikus, majdnem 80 százalékos, 135 millió lejes bővülést elérő Brassói tejgyár (Fabrica de lapte Brasov Rt.) került be 304 millió lejt meghaladó árbevételével, így az alsó-háromszéki tejipari cég már nyolcadik a tavalyi listán. Szintén szép arányú, közel 25 százalékos, 50 millió lejt meghaladó növekedéssel a csíkszéki, Garlando termékeket (csocsó asztalok, darts táblák, biliárd és ping-pong asztalok, stb.) forgalmazásával foglalkozó M. Tabac Kft. is bekerült az első tíz közé 254 millió lej feletti árbevételével.
Az energiaiparban érdekelt E.ON cégek vezető szerepe megkérdőjelezhetetlen a Székelyföld gazdaságában. A top 50-es listában lévő öt leányvállalat 2014-ben közel 6 milliárd lejes bevételt ért el, ami az összbevétel 42 százaléka, ezeknél a cégeknél 5351 fő dolgozott tavaly.
Növekedés és visszaesés
A tavalyi év legnagyobb értékű árbevétel növekedését a kábelek gyártásában tevékenykedő marosvásárhelyi Romcab Rt. (195 millió lej); a szintén marosvásárhelyi székhelyű energetikai cég, az E.ON Energie Romania Rt. (166 millió lej) és a baróti tejipari vállalat, a Brassói tejgyár Rt. (135 millió lej) érte el. A legnagyobb visszaesést a székelyudvarhelyi energiakereskedő Global NRG ROM Kft. (–400 millió lej); a csíkszeredai fuvarozó vállalat, a Waberer’s Románia Rt. (–157 millió lej) és a borszéki ásványvíz, üdítő és egyéb italok termelésével, forgalmazásával foglalkozó Romaqua Group Rt. (–26 millió lej) volt kénytelen elkönyvelni.
A top 10 legdinamikusabban növekedő cége között hét marosszéki mellett két csíkszékit és egy alsó-háromszékit találunk. A legnagyobb arányban a csíkszeredai építőiparban érdekelt ING Service Kft (113%); a marosvásárhelyi gázszolgáltató közönségkapcsolatát ellátó, E.ON Sericci Client Kft. (99%) és a baróti tejipari cég (80%) tudta árbevételét növelni 2013-hoz képest. Ugyanezen mutatóban a legnagyobb visszaesést a már említett székelyudvarhelyi energiakereskedő Global NRG ROM Kft. (-76%); a csíkszeredai fuvarozó vállalat, a Waberer’s Románia (-69%); a nagyernyei, munkagépekkel foglalkozó Foraj Sonde Rt. (-15%) és a székelyudvarhelyi, nyomdaipari Infopress Group Rt. (-15%) szenvedte el.
Annak ellenére, hogy a Székelyföld 50 legnagyobb árbevételű cége 2014-ben jó évet zárt, félszáz legnagyobb foglalkoztatónál 282 fővel kevesebben dolgoztak, mint az azt megelőző évben. Legtöbben alkalmazottal a marosszéki vállalatok működnek, tavaly 14 211 fő dolgozott náluk, 356 fővel kevesebb, mint 2013-ban. Csökkenés volt még a legnagyobb foglalkoztatónak számító gyergyószéki cégeknél, ahol tavaly 104 fővel kevesebb munkavállalót, összesen 2660-at alkalmaztak és az alsó-háromszéki vállalkozásoknál, ahol összesen 3825 alkalmazott volt bejelentve, 64 fővel kevesebb, mint 2013-ban. Ugyanakkor 122 fővel 3638-ra növekedett a felső-háromszéki top foglalkoztatók alkalmazotti létszáma. Udvarhelyszéken 61 fővel 5322-ra, míg Csíkszéken 59 fővel 1727 főre bővült a legnagyobb munkaadóknál dolgozók száma.
A tíz legnagyobb munkaadó között négy marosszékit találunk a két udvarhelyszéki, és egy-egy gyergyószéki, csíkszéki, alsó-háromszéki és felső-háromszéki cég között. A leginkább munkaerő igényes ágazatok: energiaipar, ásványvíz- és italgyártás, forgalmazás, textilipar, autóalkatrész gyártás és az építőipar. A top 10 foglalkoztatónál dolgozik az alkalmazottak 45 százaléka, még úgy is, hogy egy éve alatt itt volt a legnagyobb arányú leépítés, a munkavállalók több, mint 8 százalékától, 1312 főtől váltak meg a 2014-ben Székelyföldön bejegyzett legnagyobb munkaadók.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!