Fotó: Hajnal Csilla
Hétfőtől magyar igazgató vezeti Marosvásárhely egyetlen magyar nevű általános iskoláját. Kupán Edith versenyvizsgával nyerte el a Bernády György Általános Iskola igazgatói tisztségét a következő négy évre. A kémia-fizika szakos tanárnővel iskolafejlesztési terveiről, az intézmény és a közösség problémáiról, illetve a megoldásokról beszélgettünk.
2017. január 11., 13:352017. január 11., 13:35
Kupán Edith a marosvásárhelyi Nicolae Bălcescu Általános Iskolában végleges kinevezéssel bíró tanár, illetve óraadó tanárként a Római Katolikus Teológiai Gimnáziumban is tanít. A Bernády-iskolában „csupán” igazgatóként dolgozik, mint mondta, emiatt jobban el is fogadják vezetőként, de fenntartásokkal kezelik, hiszen nem ismerik őt. „Éppen a minap volt egy gyűlésünk, és a visszajelzések alapján a kollégák kicsit megijedtek, hogy ennyi mindent akartam hirtelen megtudni, csinálni, de csak arról van szó, hogy rendbe akarok tenni minden dokumentumot, hogy aztán jól tudjunk együtt dolgozni. Ha jobban átlátom a helyzetet, akkor tovább tudunk lépni, rövidtávon kell gondolkodnom” – magyarázta lapunknak az iskola új igazgatója.
Azért pályázta meg a Bernády-iskola igazgatói székét, mert a Bălcescu-iskolában – ahol régebb már tevékenykedett igazgatóként – volt magyar jelentkező a tisztségre Nagy Ibolya személyében, és nem akart vele versenybe szállni. A Bernádyban pedig csak egyetlen román jelölt volt, a régi igazgató, aki azonban elbukott az írásbeli vizsgán. Az aligazgatói tisztségre nem jelentkezett senki, így augusztusig Cornelia Munteant, az intézmény ortodox vallástanárát nevezték ki erre a posztra – tudtuk meg az iskola igazgatójától.
Kupán Edith az iskola már létező hosszú távú fejlesztési stratégiájából tudta meg a szükséges információkat, és erre építve készítette el a rövidtávú menedzseri tervét, amelyet bemutatott a szóbeli vizsgán. Kiemelte az iskola stratégiai tervének hiányosságait, illetve azt, hogy a tervből még a tanintézet problémáira sem derül fény. Márpedig gondok minden oktatási intézményben vannak. „A legnagyobb problémát az iskola pénzügyi helyzete jelenti, a szóbelin a finanszírozási lehetőségeket is bemutattam, többek között a szülők egyesületének újraalakítását (szerk. megj. – már létezett régen ez az egyesület), mert a szülők által felajánlott kétszázalékos adóval jól lehet gazdálkodni, tapasztaltam már ezt máshol. Ugyanakkor különböző pályázatok útján lehet még pénzt szerezni. Projektmenedzserként is dolgoztam, ezért átlátom a pályázási lehetőségeket, most is éppen találtam egy pályázatot a regionális programban, amely a közintézmények szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésére vonatkozik, például a nyílászárók lecserélését lehet ebből megoldani, de nem csak ” – mondta Kupán Edith.
Továbbá azt is megtudtuk tőle, hogy az iskolában hiányosak a kommunikációs csatornák, például honlapot is szeretne működtetni, de személyzethiánnyal is küszködnek, megpályáznának még egy kapus állást, ugyanis délelőttönként a főépületben nincs portás, illetve még egy karbantartó személy is jól jönne. Az oktatás erőssége az iskolának, de igazi közösséget szeretne kovácsolni a tantestületből, ugyanis a román és magyar kollégák között vannak néha konfliktusok – derült ki a beszélgetésből. „A kicsiknél közvetlenebb, de az öt-nyolcban merevebb a hangulat, ezért is szeretnék olyan tevékenységeket, műhelyeket szervezni a pedagógusoknak, amelyek jobban összehozzák a közösséget, és úgy érzem, fogékonyak erre”– fejtette ki az igazgató, aki nagy hangsúlyt fektet a kétnyelvűség megvalósulására is. Ottjártunkkor észrevettük a titkárság és az igazgatóság ajtóin a kétnyelvű feliratokat, de nem elégszik meg ennyivel Kupán Edith.
„Most is szóltam a titkárnőnek, hogy tegye ki két nyelven a programot, én is két nyelven írtam fel a táblára, hogy szokják a kollégák, ugyanis a kis lépések híve vagyok. Ugyanakkor szeretném felvenni a kapcsolatot a Bernády Egyesülettel is, hogy feleleveníthessük az úgynevezett Bernády-kultuszt is az intézményben, hogy érezzük, erősebben kapcsolódunk a városépítőhöz” – tette hozzá.
Leadták már a beiskolázási tervet
Az iskolának 35 osztálya van összesen, amelyből tíz magyar és kilenc román elemi, illetve nyolc román és nyolc magyar öt-nyolc osztály van az intézményben. A jövő tanévre vonatkozó beiskolázási tervet leadták már, újdonságnak számít, hogy két-két felkészítő osztályt kértek mindkét tagozaton, illetve egy román osztállyal többet az ötödikesek számára – tudtuk meg az iskola új igazgatójától.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!