Fotó: Boda L. Gergely
A pedagógusok munkáját szabályozó erkölcsi kódex kidolgozására néhány éve történt kísérlet, a próbálkozás azonban tavaly abbamaradt. A fővárosban nemrég történt pénzgyűjtési botrány miatt ismét elindították az eljárást, azonban a kihágásokat továbbra is a törvény bünteti.
2014. január 23., 18:072014. január 23., 18:07
2014. január 23., 18:182014. január 23., 18:18
Ismét terítékre került a romániai tanügyben az etikai kódex kérdése. A két évvel ezelőtt útjára indított szabályzatról a figyelem elterelődött a szaktárca egy hasonló rendeletére, az úgynevezett antikorrupciós stratégiára, mely a tanügyben burjánzó korrupció felszámolását, az infrastrukturális beruházások fokozottabb ellenőrzését és a diplomaszerzéssel kapcsolatos botrányok kiküszöbölését célozta meg.
A tanügyminiszter június 15-ig viselkedési kódexet dolgoz ki a korrupciós esetek elhárítására. A szakma végzésének erkölcsi kérdéseit tárgyaló dokumentum az elmúlt hónapokban egyre szaporodó iskolai pénzgyűjtéssel kapcsolatos botrányok miatt vált ismét aktuálissá. A kódex értelmében a tanügyi káderek munkájukat a pártatlanság, függetlenség, objektivitás, tisztelet és tolerancia jegyében kell végezzék. A szabályzat kimondja azt is, hogy a tanárok beszédük során nem használhatnak obszcén, vulgáris, célozgató szavakat, tilos továbbá pénz, ajándékok vagy bármilyen más szívességek elfogadása. Nem erkölcsös saját diákoknak magánórát tartani, és nem taníthatja senki a saját gyerekét, kivéve ha az iskolában a gyerek szülője az egyetlen szaktanár.
A fent megfogalmazott tételek létező problémákra hívják fel a figyelmet, azonban kérdéses, hogy a kódexben szereplő szabályok áthágásának lesz-e következménye. Ezzel kapcsolatban megkérdeztük a Szabad Tanügyi Szakszervezet Maros megyei elnökét, Cornel Cruceant, hogy miként vélekedik a kódex hasznosságáról. A szakszervezeti elnök szerint az a tény, hogy már évek óta folyamatosan elnapolják a kiadását azt bizonyítja, hogy nem fog nagyban hozzájárulni az etikai problémák megoldásához. „Hiába dolgozzák ki ezt a szabályzatot, ha csak annyi következménye lesz az áthágásoknak, hogy egy bizottság megtárgyalja az ügyet. A büntetéseket továbbra is a törvény értelmében szabják meg, ahogy eddig is történt” – magyarázta a szakszervezet vezetője.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Felhelyezték a pápaválasztási fordulók eredményét tudtul adó kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére péntek reggel.
Tűz ütött ki szerda délután a pașcani-i CFR-kórház egyik tetőtéri helyiségében; több mint 60 beteget és 17 alkalmazottat evakuáltak.
Kína szerdán kiadott, a világjárvány elleni válaszlépéseiről szóló úgynevezett fehér könyvében megismételte azon állítását, hogy a koronavírus-járvány az Egyesült Államokból indulhatott ki.
szóljon hozzá!