Kilencedik alkalommal nyílik meg a csűrkapu Csíkfalván szerda délután, hogy helyet adjon a Nyárádmente egyetlen rendszeresen megrendezendő tudományos értekezéssorozatának.
2015. július 01., 15:512015. július 01., 15:51
Idén a Táj, kép, örökség címet választották a szervezők. Tájról, örökségről eddig is gyakran beszéltek a szemináriumok során, most a vizualitás kerül a középpontba, azaz, hogyan lehet megmutatni a tájat a médiában, ennek milyen szabályai és lehetőségei vannak. A tájban inkább a természeti tájat, az örökségben pedig az épített kultúrtájat mutatják meg – mondta el portálunknak Gagyi József docens, egyetemi tanár, a rendezvény főszervezője.
A szemináriumok helyszíne a Tündér Ilona panzió csíkfalvi csűrje (az 53. házszám alatt), az előadások, beszélgetések minden nap 18 órakor kezdődnek. Szerdán Füleky György, a gödöllői Szent István Egyetem professzora a tájról és képeiről, Hajdu Zoltán, a marosvásárhelyi Fókusz Öko Központ elnöke a folyószabályozás és a hidrotechnikai munkálatok tájra gyakorolt hatásáról beszél. Csütörtökön Farkas András projektmenedzser érkezik Kolozsvárról, ő a Kommunikáció és közösségi mobilizálás cím alatt a Kolozsvár Európa Ifjúsági Fővárosa 2015 és a Sepsiszentgyörgy Európa Kulturális Fővárosa 2021 projektekről tart előadást. A marosvásárhelyi Jakab Tibor fotóművész a fotográfiáról, mint vizuális kommunikációs eszközről beszél, Fekete Zsolt képzőművész pedig az Orbán Balázs nyomában végzett fotózásba vezeti be a jelenlevőket. Pénteken Pánczél Szilamér régész a római limeszről, mint európai kultúrtájról értekezik, Vajda András néprajzkutató az Erdélyi magyar értéktár: patrimonizáció, vizualizáció és mindennapi használat címmel tart előadást, míg Jakab Albert Zsolt néprajzkutató a kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság digitalizált fotó- és balladatárát mutatja be Örökség és megjelenítés címmel. Szombaton záró beszélgetésre kerül sor.
A rendezvénnyel egyidőben végzik nyári gyakorlatukat a Sapientia EMTE marosvásárhelyi Műszaki és Humántudományok Kar Alkalmazott Társadalomtudományok Tanszékének másodéves diákjai, akik idén is érdekes témában vizsgálódnak a községben: ezúttal az okostelefonokról lesz szó. Arra keresnek választ az egyetemisták, hogy egy adott családban mikor kezdték el ezeket a készülékeket beszerezni, használni, ki az, aki ezzel fekszik és ezzel kel, milyen időközönként cserélik le újabbra a meglévő készülékeket, mire használják őket, esetleg kinek van Iphone-ja, ami már árban is más kategória – mondta el Gagyi.
A rendezvény szervezői a marosvásárhelyi Sapientia EMTE, a PR-ALPHA Egyesület, a Fókusz Öko Központ, a jobbágyfalvi Tündér Ilona Vendégház. Az eseményt támogatta Csíkfalva Polgármesteri Hivatala, Maros Megye Tanácsa és a csíkfalvi helyi tanács.
Hálózati karbantartási munkálatok miatt tervezett áramszünet lesz szerdán 8.30 és 16.30 között Marosvásárhely több utcájában.
Új kézipoggyász-ellenőrző rendszert vezettek be a Marosvásárhelyi Transilvania Repülőtéren, amelynek köszönhetően gyorsabbá és kényelmesebbé válik a biztonsági ellenőrzés – tájékoztatta utasait a légikikötő.
A közlekedésre is veszélyes fákat vágnak ki a 15-ös országút Marosvécs községhez tartozó szakaszán, így több napig útlezárásokra kell számítani a helyszínen reggel nyolc és délután négy óra között – közölte a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
Rendőrségi nyomozás indult, miután vasárnap este egy Marosvásárhelyről Besztercére tartó mentőhelikoptert lézersugarakkal világítottak meg, veszélybe sodorva a pilóták életét.
Iratok nélkül érkeztek Maros megyébe azok a gondozottak, akik korábban Bihar megyei szociális intézményekben éltek. A szakigazgatóság szakemberei próbálják kideríteni, hogy honnan származnak és milyen betegségeik vannak.
Több mint 220 közlekedési bírságot szabtak ki a Maros megyei rendőrök vasárnap a 15-ös országúton tartott ellenőrzés során. A legtöbb szabálysértés ezúttal is gyorshajtás volt, egy sofőrt pedig 122 kilométer/órás sebességgel mértek lakott területen.
Súlyos kvadbalesethez riasztották vasárnap délután a mentőegységeket a Kelemen-havasokba.
Óriási hasadás keletkezett az A10-es sztráda Szászsebes és Torda közötti szakaszán, a sofőröket óvatosságra intik.
Tűz ütött ki vasárnap délután egy teherautóban a Nyárádselye és Nyárádmagyarós közötti útszakaszon. A forgalom a helyszínen váltakozó irányban, egy sávon haladt.
Kigyúlt egy családi ház és egy melléképület a Maros megyei Göcsön. Hivatásos és önkéntes túzoltók is dolgoznak az oltáson.
szóljon hozzá!