Fotó: Kristó Róbert
Magánszemélyek és tizenhét civil szervezet képviselői kérik a betegek jogait szabályozó törvény módosítását. Elsősorban azt szeretnék, ha a bizalmasnak nevezett adatokhoz, amelyek többek között a kórlapon szerepelnek, a betegek és a hozzátartozóik is hozzáférnének. Az általunk megkérdezett, az ügyben érintett személyek szerint nem feltétlenül hozna pozitív változásokat a törvénymódosítás.
2014. december 19., 11:542014. december 19., 11:54
2014. december 19., 11:562014. december 19., 11:56
Tizenegy éve fogadták el a betegek jogait szabályozó törvényt, és a módosítást szorgalmazók az utóbbi két évben harmadjára nyújtják be ezen indítványukat. Legutóbb Victor Ciorbea ombudsman figyelmét hívták fel arra, hogy sérülnek a páciensek alapvető jogai.
A jelenlegi jogszabály értelmében a beteg állapotára, vizsgálati eredményeire, diagnózisára, kezelésére vonatkozó adatok bizalmasak, még a páciens halála után is.
A civilek azt szeretnék elérni, hogy kórházba kerülésekor a beteg dönthesse el: megtiltja vagy megengedi azt, hogy egy harmadik félnek is kiszolgáltassák az állapotára vonatkozó bizalmas adatokat, döntését pedig a kórlapon szereplő aláírása igazolja. Mindezzel az orvosi műhibák ellenőrzési folyamatát szeretnék megerősíteni, hiszen azt indítványozók azt állítják: a műhibák miatt bíróságra kerülő pereket gyakran azért utasították vissza, mert a beteg nem adta beleegyezését az állapotára vonatkozó adatok kiszolgáltatására.
A Benone Egyesület 2001 januárjában létesült Marosvásárhelyen, célja a HIV-pozitív személyek törvényes jogainak képviselete. Vezetője, Veres Mária elmondta, az egyesületüknél sok olyan felnőtt van, akikről nemrég fedezték fel, hogy HIV-fertőzöttek, és közöttük vannak olyanok, akik még a családtagjaikkal sem szeretnék ezt közölni. „A 2002. évi 584-es törvény jogot ad a titoktartáshoz, ennek értelmében a beteg csak a kezelőorvosát és partnerét köteles tájékoztatni a betegségéről. Mi ezért évekig küzdöttünk. Ha ezt a jelenlegi törvénymódosító javaslatot mi is szorgalmaznánk, akkor több éves munkánkat húznánk át” – mondta. Veres Mária ismeri, hallott a kezdeményezésről, de hasonló tevékenységet folytató szervezetekkel együtt úgy döntöttek, nem állnak az ügy mellé, mert nekik elsősorban az egyesületi tagok javát kell szem előtt tartaniuk.
Külföldön már létezik az a szabály, hogy a beteg felhatalmazza azt a személyt, akinek információk adhatók ki az állapotáról, és ezt az orvosok csak személyesen tehetik meg, tudtuk meg Kovács Judit aneszteziológus főorvostól. „Nálunk az a gyakorlat, hogy senkitől nem tagadjuk meg az információt. Akár személyesen, akár telefonon érdeklődik bárki a beteg állapotáról, tájékoztatjuk. Ez szerintem nincs teljesen rendben, mert lehet, hogy olyasvalakinek szolgáltatunk ki adatokat, akinek a beteg nem szeretne beszámolni az állapotáról. A páciens kellene eldöntse, hogy ki tudjon az állapotáról”– vélekedett a szívsebészeten dolgozó szakember.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Felhelyezték a pápaválasztási fordulók eredményét tudtul adó kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére péntek reggel.
Tűz ütött ki szerda délután a pașcani-i CFR-kórház egyik tetőtéri helyiségében; több mint 60 beteget és 17 alkalmazottat evakuáltak.
Kína szerdán kiadott, a világjárvány elleni válaszlépéseiről szóló úgynevezett fehér könyvében megismételte azon állítását, hogy a koronavírus-járvány az Egyesült Államokból indulhatott ki.
A Sixtus-kápolnában két kályhát állítanak fel a pápaválasztás napjaira: az egyikben a szavazócédulákat égetik majd el, a másikból száll fel az eredménytelen szavazást jelentő fekete vagy a sikeres pápaválasztást jelző fehér füst.
A pápaválasztás hivatalos kezdő időpontja május 7-én délután fél ötkor lesz, akkor zárják rá a bíborosokra a Sixtus-kápolna ajtaját – közölte a szentszéki szóvivő keddi sajtótájékoztatóján, amelyen további részleteket hozott nyilvánosságra.
szóljon hozzá!