Fotó: Antal Erika
A hasonlóságokra figyeltek fel elsősorban az Erdélybe látogató indiai unitáriusok, a vendégszeretetre, amelyben részesültek, az életstílusra, a nyitottságra, amely az ő közösségeiket is jellemzi. A tíz nap alatt, amit itt töltöttek, rengeteg élményben volt részük, és úgy búcsúztak, hogy viszonozni szeretnék vendéglátóik kedvességét.
2016. augusztus 07., 14:582016. augusztus 07., 14:58
Elgiva Dora Shullai első alkalommal járt Marosvásárhelyen. Nengroi Suting és Derrick P. Pariat unitárius lelkipásztorokkal tíz napot töltött Erdélyben, ahol több unitárius közösséget is meglátogatott. A vendégek Marosvásárhelyen, Kolozsváron, Nyárádszeredában, Székelyudvarhelyen, Korondon jártak többek közt, istentiszteleteken vettek részt, betekintettek a gyülekezetek mindennapjaiba, ismerkedtek a hagyományokkal.
Az erdélyi útnak Kolcsár Csilla és John Dale, az Unitárius Univerzalista Testvérkapcsolati Bizottság (UUPCC) utazási program koordinátorai és Cathy Cordes, a szervezet volt ügyvezető igazgatója voltak az ötletgazdái. A cél az volt, hogy közelebb kerüljenek az erdélyi és indiai unitáriusok, megvalósuljanak a testvérkapcsolatok, valamint, hogy kialakuljanak majd a kölcsönös látogatások. Marosvásárhelyen nem első alkalommal jártak indiai unitáriusok, a 2012-es Unitárius és Univerzalista Nők nemzetközi kongresszusán már részt vett egy kisebb küldöttség. Elgiva Dora Shullai elsősorban az itteni és az indiai emberek megegyező sajátosságaira figyelt fel, a vendégszeretetre, a nyitottságra. Jól érezte magát, és szeretné, ha az itteniek is ellátogatnának szűkebb hazájába – válaszolta érdeklődésünkre.
Indiában 1887-ben Hajom Kissor Shing alapította meg az unitárius egyházat. Az ország északkeleti részében, Meghálaja államban khasi, jaintia, bhoi és war törzsek, vagyis etnikumok laknak, akik más-más nyelvet beszélnek. Ha nem tanulják meg egymás nyelvét, akkor nehéz a kommunikáció – magyarázta Elgiva, hozzátéve, hogy ezért három-négy nyelvet is beszélnek az ottaniak. Indiában hozzávetőlegesen 15 ezer unitárius él, közösségük olyan, mint egy kis sziget a hindu világban. Szokásaik, törvényeik, életstílusuk is eltérő a többségiekétől. „Az ősi vallás szerint mindig egyistenhívők voltak, egy istenhez imádkoztak, viszont áldozatot mutattak be, amely vagy tojás, vagy csirke volt. Azt elkészítették, és közösen megették” – ismertette a különleges szokást az indiai vendég, amelyet az unitárius felekezetben nem gyakorolnak. Mint ahogy a családi hierarchia is eltér a hindukéhoz képest. Míg Indiában a férfiuralom, Meghálaja államban a matriarchátus a jellemző. A család feje az anya, aki mindenről dönt. A családi vagyont a legkisebb lány örökli, akinek viszont kötelessége később az idős szülőkről gondoskodni.
Elgiva Dora Shullai nyugalmazott egészségügyi nővér, aki az indiai hadseregben teljesített szolgálatot, 51 éves, jelenleg a nők jogaiért küzd. A Vásárhelyi Hírlapnak elmondta, mint unitárius nőszervezetnek négy fontos célkitűzésük van: az egészségügyi ellátás minőségének a javítása, szexuális nevelés, oktatás és a gazdasági függetlenség. Indiában a legtöbb helyen nem a nő dönti el, hogy hány gyereket szül, hanem a férfi. És mivel férfiuralom van, azt várják, hogy fiút, lehetőleg minél többet, szüljön. Amennyiben ez nem sikerül, kínozzák az asszonyokat, nem ritkán arra kényszerítik őket, hogy meggyilkolják lánycsecsemőjüket. Az oktatás során a törvényeket szeretnék megismertetni az emberekkel, ugyanis sokan még a jogaikkal sincsenek tisztában. A gazdasági függetlenség pénzügyi tájékozottságot, észszerű gazdálkodást, költségvetés-készítést feltételez – ezzel szeretnék megismertetni a nőket, hogy azok ne függjenek a férfiaktól, férjektől, apáktól – hangsúlyozta Elgiva.
„Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy szegények vagyunk, hogy nehéz az életünk, hiszen többszörös kisebbségben élünk itt, Erdélyben, mint magyarok és mint unitáriusok. Ám egy-egy ilyen találkozás során rájövünk arra, hogy ez nem egészen így van, hiszen élnek nálunk szegényebb körülmények között is emberek, akik egy óriási hindu közösségben ugyancsak többszörös kisebbséget képviselnek” – foglalta össze Nagy Gizella, a marosvásárhelyi unitárius egyházközség irodavezetője, a nőszövetség tagja az indiai vendégek látogatásának jelentőségét. Ők ott hasonló, vagy még súlyosabb gondokkal küzdenek - mutatott rá, de mégsem az elkeseredettség a jellemző. Például minden reggel és este egy-egy marék rizst tesznek félre, amit hetente értékesítenek, hogy gyógyszert vagy alapélelmiszert vásárolhassanak a náluk is elesettebbek számára. „Meséltek az ottani életről, megélhetésről, törvényekről és jogokról. Beszélgettek a gyülekezet tagjaival, falvakra látogattak, megosztották észrevételeiket az unitárius asszonyokkal, tanultak tőlük, illetve ők is tanítottak számukra érdekes dolgokat” – magyarázta Nagy Gizella, hogy miért volt fontos a távolból érkezők látogatása az erdélyi vendéglátók számára is.
Nem lesz többé lezárva és sétálásnak fenntartva Marosvásárhelyen az Enescu utca, miután a rendőrség visszavonta korábbi határozatát. A városháza elégedetlen.
Fából készült lakóház gyulladt ki hétfőn délután Somostelkén, a lángok az épület 70 négyzetméternyi felületén terjedtek szét – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Wittner Mária a magyar jellem nagyasszonya volt, aki soha nem első, hanem mindig önmaga akart lenni, soha nem önmagáért, hanem az Istenben és hazában hívő magyar társaiért – hangoztatta Kövér László szombaton Marosvásárhelyen.
Fizi Miska bácsinak szólítják az ovisok Strausz Róbert bábszínészt, aki egy személygépjárműben hozza-viszi a kis mellényes bábfigura világát Magyarország és Románia között. Marosvásárhelyen mutatta be nekünk Fizi Miskát, és rajta keresztül önmagát.
Jótékonysági néptáncgálát szervez Kupás Sándor és családja megsegítésére a marosvásárhelyi amatőr néptáncmozgalom november 6-án 19 órától a Maros Művészegyüttes előadótermében.
Idén is megteremtik az ünnepi hangulatot Marosvásárhelyen a Színház téren december 5–31. között. A karácsonyi vásárt ugyanazok szervezik idén is, akik az elmúlt évben, és azt is megtudtuk, mennyit szán erre a polgármesteri hivatal.
Hatalmas lángok csaptak fel egy épületben Szászrégenben, amelyben raktár, autószerelő-műhely és lakrész is ki volt alakítva. A lángok megfékezésén számos tűzoltó dolgozott, a hétfőn éjszaka kigyulladt épületnek sikerült egy részét megmenteni.
Szombaton 16 óráig lezárják a 15-ös jelzésű (E578), Marosvásárhely és Kolozsvár közötti országút Maroskece-közeli (15. és 23. kilométer között) szakaszát.
Fotográfia és művészet címmel szervez kerekasztal-beszélgetést a Művészeti és Népiskola január 26-án 16 órától a sepsiszentgyörgyi Föld Szint közösségi téren.
Egy eltűn férfit keresnek Dózsa György községben a Nyárád folyó mentén. Kedden az akcióhoz a Maros megyei rendőrség és tűzoltóság, egy búvárcsapat és helyi önkéntesek is csatlakoztak – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!