A harminchat RMGE-Maros szervezethez tartozó gazdakör vezetőinek nagy többsége gyűlt össze szerdán a szervezet marosvásárhelyi, Csokonai (Laposnya) utcai székházában, hogy a jövő évi tennivalókról tanácskozzon.
2016. december 28., 20:482016. december 28., 20:48
2016. december 29., 00:232016. december 29., 00:23
A szervezet elnöke, Csomós Attila tájékoztatta a gazdaköri elnököket az idei év tevékenységeiről, majd átadta a szót az Erdélyi Magyar Gazdák Egyesületeinek Szövetsége (EMGESZ) ügyvezető alelnökének, Orbán Csabának, aki az EMGESZ megalakulásáról beszélt.
Mint elhangzott, a szövetség 21 gazdaegyesülettel jött létre, ebből 13 székelyföldi, a többi nyolc partiumi és észak-, valamint dél-erdélyi. Fő céljuk, hogy a családi gazdaságokat, a kis- és közepes mezőgazdasági vállalkozások tulajdonosait lássák el számukra hasznos információkkal, falugazdász hálózatot építsenek ki. Jelenleg Erdélyben hat felsőfokú mezőgazdász végzettségű falugazdász dolgozik, közülük kettő az RMGE-Maros és az EMGESZ alkalmazásában a marosvásárhelyi irodában. Ők elsősorban a szövetkezeti mozgalom létrehozása, az őstermelői bizonylatok megszerzésének munkájában segítenék a gazdaköri tagságot. A Maros megyei falugazdász, Sikó László jelenleg azon dolgozik, hogy a mezőpaniti és mezőmadarasi gazdaköri mozgalmat újraélesszék, távolabbi terv, hogy a mezőségi viszonylatban is megteremtsék az ilyen gazdálkodói szervezeteket.
A tanácskozáson részt vett Bordi Zsolt, a megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) igazgatója, aki meghallgatta a Csicsó Barna által előterjesztett, a 2014-2020-as időszakra vonatkozó támogatási rendszerrel kapcsolatos beszámolót. Ezek után az igazgató elmondta azokat a legfontosabb újdonságokat, amelyek az APIA-hoz beérkeztek a támogatási rendszerrel kapcsolatban.
A résztvevők megismerhették többek között a területalapú, átmeneti nemzeti, visszaosztott támogatásokkal kapcsolatos tudnivalókat, amelyekről külön-külön is elmondta az APIA-igazgató a szükséges információkat.
A falugazdászok elkészítettek három olyan rendszert bemutató diagramot, amelyek a kisgazdaságok tulajdonosai számára jelentenek útmutatást, hogy a rendelkezésükre álló négy hektáros területen (a négy hektárt azért választották a bemutatás alapjául, mert az átlagos kisgazdaságok körülbelül ekkora területtel rendelkeznek) milyen támogatott növénykultúrákkal juthatnak hozzá a legfontosabb és legjövedelmezőbb szubvenciókhoz, amelyek esetenként többletjövedelemhez juttathatják őket. Ekkora területen 8 és 2 ezer eurós többletjövedelemhez lehet jutni a támogatási rendszer igénybevételével.
A találkozó végén Csomós Attila elnök felkérte a gazdaköri vezetőket, hogy hazatérve osszák meg ezeket az ismereteket a köri tagokkal, hogy mindenki kiválaszthassa magának azt a támogatási formát, amellyel hatékonyabbá teheti saját gazdaságát.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!