Fotó: Boda L. Gergely
Csaknem hatvanezer nézője volt az elmúlt évadban a Marosvásárhelyi Nemzeti Színháznak, erre pedig a rendszerváltás óta nem volt példa. Hogy a következő évadban is hasonló eredményeket érjenek el, egy héten át a megyeszékhely főterén népszerűsítik a színházat, az előadásokat, s bérletvásárlásra biztatják a nagyérdeműt.
2013. augusztus 29., 11:302013. augusztus 29., 11:30
2013. augusztus 29., 11:462013. augusztus 29., 11:46
A Nemzeti Színház egy hétre gyakorlatilag kiköltözött a főtérre, hogy még közelebb legyen a közönséghez. Ez idő alatt a színház munkatársai szórólapokkal, évadtervet tartalmazó „legyezőkkel” szórják meg a főtéri járókelőket, arra biztatva őket, hogy válogassanak a Nemzeti készülő előadásaiból, és vásároljanak bérletet is azokra. Ennek érdekében, festett arcú, kosztümös fiatalok hívják fel a figyelmet a kiköltözött színházsátorra, de az elkövetkező napokban a Nemzeti színészivel is lehet beszélgetni majd a főtéren. A színház marketingfelelőse, Bartha Réka elmondta: a „kiszállásuk” utolsó napján, szeptember 4-én, jelmezbemutatóval is szórakoztatják majd az arra járókat, egyfajta „sátorzáró” eseményként.
Nem konkurencia, hanem alternatíva kíván lenni a színház
A „kiszállást” a Nemzeti egy esős kültéri sajtótájékoztatóval kezdte, amelyen beszámoltak az elmúlt évad eredményeiről és az elkövetkező terveiről is. „A színház nem a miénk, elődeinktől kaptuk kölcsön, és tovább is kell hogy adjuk. A színházat meg kell becsülni és a közönséget is, amely itt eléggé viharvert, ugyanis elég sok rossz dolgot megélt. Most azonban próbálunk pótvizsgázni, a hibákat kiküszöbölni. Az eredmények pedig – legalábbis, ami a számokat illeti – azt mutatják, hogy sikerrel vizsgázunk. Annyi nézőnk volt ugyanis az elmúlt évadban, amennyi nem volt az elmúlt 25 év évadjaiban, és annyi nemzetközi és hazai sikerünk, amivel szintén régóta nem büszkélkedhettünk” – mondta a színház vezérigazgatója, Gáspárik Attila. Hozzátette: csaknem hatvanezren látogatója volt a Nemzetinek az elmúlt évadban.
„Mi nem a tévé, mozi, rádió, vagy az internet konkurensei akarunk lenni, hanem mindezek alternatívája. Szeretnénk egy színházi életérzést átadni az embereknek. Jöjjenek rá, hogy az élő szó, élő ember a színpadon mekkora csoda, hogy nincs az a tévéfelvétel, vagy háromdimenziós mozi, amit a színház varázsa adni tud” – magyarázta Gáspárik, aki szeretne minden héten tömegünnepet szervezni a Nemzetibe.
Elitista évadra várják a nagyérdeműt
Az elmúlt évad tanulságaiból rakták össze a Tompa Miklós Társulat idei évadát, amint a magyar társulat művészeti vezetője elmondta, olyan előadás-felhozatalt ajánlanak a közönségnek, amelyben mindenki megtalálja a kedvére valót. „Arra jöttünk rá a tavaly, hogy nem feltétlenül csak a zenés, vagy az úgymond népszerű darabokra vevő a közönség, s eszerint állítottunk össze egy igazán igényes évadot. Van ebben vígjáték, szatíra, tragikum, és sok egyéb is. A nagyszínpad, a kisterem, illetve az underground terem a maga műfaja szerint megoszlik. A kisteremben inkább kísérletező előadások lesznek, az underground teremben fiatal kezdők kapnak teret” – fogalmazott Keresztes. A művészeti rendező szerint az ország elit csapata dolgozik ebben az évadban a Tompa Miklós Társulatnál. „Ha kísérleti ez az évad, akkor ezt a kísérletet a nézőknek is ki kell próbálni, mert érdemes” – szögezte le a művészeti vezető.
szóljon hozzá!