Fotó: Haáz Vince
A Lorántffy Zsuzsanna Kulturális Egyesület 25. évfordulóját ünnepelték szerda este a Kultúrpalota nagytermében közösen a 15. életévéhez érkezett Marosvásárhely – Kecskemét, illetve Kecskemét – Marosvásárhely Baráti Társaságokkal.
2015. november 26., 19:462015. november 26., 19:46
A Lorántffy Zsuzsanna Kulturális Egyesület 25 esztendeje alatt szervezett rendezvények, kirándulások, bálok, ünnepségek, köszöntők, vetélkedők fényképfelvételei követték egymást az egyik kivetítőn, a másikon a Kecskemét és Marosvásárhely közötti partnerszerződés hozadéka, a két városban működő baráti társaságok közös rendezvényeiről, kiállításokról, színházi előadásokról, koncertekről, szakmai találkozókról készült fotókat láthattak a jelenlévők.
A Kultúrpalota nagyterme megtelt az érdeklődőkkel, akiket Kilyén Ilka és Kilyén László műsorvezetők köszöntöttek. Elmondták, valamennyi egyesület, baráti társaság az önkéntesség elvén működik, mindenhol vannak olyan lelkes személyek, akik fáradhatatlanul cselekednek, éltetik a szervezetet. A meghívottak közül elsőként Kerényi György, a Kecskemét – Marosvásárhely Baráti Társaság elnöke lépett színpadra, aki a néhai Balogh Csabára és Fodor Imrére emlékezett, akik nagyon sokat tettek a két város közötti baráti kapcsolatokért. Marosvásárhelyi ittlétét úgy fogalmazta meg, hogy „otthonról hazaérkeztünk”. A kecskeméti és marosvásárhelyi kapcsolat révén ötvennél is több egyesület, iskola, civil csoport, különböző szakmai közösség, egyházközség találkozott. Kerényi György külön köszönetet mondott Csegzi Sándor volt alpolgármestenek és Náznán Olgának, több civil szervezet mozgatórugójának, kulturális rendezvények ötletgazdájának és szervezőjének, a két város közötti jó viszonyért, valamint ígéretet tett, hogy Kecskemétre mindig számíthatnak a vásárhelyiek.
Csegzi Sándor, a Marosvásárhely – Kecskemét Baráti Társaság leköszönő elnöke szerint nagyon sokrétű ez a kapcsolat, amely kulturális téren kezdődött. Csige Sándor Zoltán, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezető konzulja Kilyén Ilkát és Náznán Olgát egy-egy nagy csokor virággal lepte meg, miután elmondta köszöntő szavait. Aki kezdetektől figyelte és számos alkalommal be is kapcsolódott a Lorántffy Zsuzsanna Kulturális Egyesület életébe, Nagy Miklós Kund művészeti író, a névválasztás jelentőségére mutatott rá, hiszen az a fejedelemasszony, akiről elnevezték a 25 éve működő egyesületet, rendkívüli személyiség volt, gazdag tevékenység fűződik a nevéhez, iskolaalapítás, kultúraszervezés. Ezt a sokrétűséget vállalta, és viszi tovább a jelenlegi egyesület.
Írókat, költőket láttak vendégül, történelmi évfordulókra emlékeztek, rendszeresen gondoskodtak arról, hogy a Marosvásárhelyi Napokon színvonalas és változatos magyar események legyenek, vállalták a marosvásárhelyi római katolikus temetőben nyugvó Kántorné Engelhardt Anna magyar tragika emlékének ápolását, sírjának gondozását, honismereti utakat, kirándulásokat szerveznek. A kicsikről sem feledkeznek meg, vetélkedők, tevékenységek, táborozások során ismertetik meg velük a történelmet, az irodalmat, az illemkultúrát.
A köszöntőbeszédek után az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Maros megyei szervezete meglepetésben részesítette a születésnapot ünneplőket: díszoklevelet adott át Kilyén Ilka, az EMKE elnöke Gellért Mártának, a Lorántffy Zsuzsanna Kulturális Egyesület alapítótagjának és Incze Vandának, az egyesület állandó segítőjének, szervezőjének, valamint a két baráti társaság vezetőinek, Kerényi Györgynek és Csegzi Sándornak.
Az est második felében ünnepi műsort láthattak a jelenlévők, amelyen színpadra lépett Trózner Kincső, Kilyén Ilka, Buta Árpád Attila, Kilyén László, Apostolache Zeno, a Bekecs néptáncegyüttes, a Napsugár néptáncegyüttes, Pethő Csaba, a Művészeti Gimnázium diákja, Mezei Zsolt, a Tóth Erzsébet népdalvetélkedő első díjasa, Siklódi István, az operettvetélkedő első díjasa, valamint Szalma Szilárd, a Bolyai Gimnázium őszi szavalóversenyének első helyezettje.
szóljon hozzá!