Fotó: Boda L. Gergely
Nemcsak a kifutópálya felújítására, hanem azzal egy időben a meghosszabbítására is sort kellene keríteni – véli a Save Transylvania Airport kezdeményező csoport. A vidrátszegi reptér tulajdonosa, a megyei önkormányzat tudatában van az ügy fontosságának, éppen ezért türelemre int.
2017. január 26., 19:352017. január 26., 19:35
A Maros megyei tanács képviselő-testülete előtt szerették volna ismertetni a vidrátszegi repülőtér fejlesztésével kapcsolatos észrevételeiket és meglátásaikat a Save Transylvania Airport kezdeményező csoport tagjai. A légikikötő megmentésére létrejött civil csoportosulás úgy véli, nem elég a közepes gépek által mára használhatatlanná vált pályát újjáépíteni, azt kétezer méterről kétezerötszázra kellene hosszabbítani.
„Románia fontosabb repülőterei közül a marosvásárhelyi létesítménynek a legrövidebb a kifutópályája. A kolozsvári száz méterrel hosszabb, de a Szamos miatt ott rendkívül költséges lenne tovább nyújtani. Éppen ezért egy 2500 méteres kifutóval Marosvásárhely végre fel tudná venni a versenyt az itteni járatokat elszippantó Kolozsvárral” – magyarázta lapunknak Ferencz Zsombor, a civilek képviselője. A légi hatóságok adatai szerint a nagyváradi reptér 2100 méteres le- és felszállópályával rendelkezik, a nagybányai 2150 méteressel, a jászvásári 2400 méteressel, a szucsávai 2460 méteressel, a szatmárnémeti, a bákói és a craiovai 2500 méteressel. A kifutó meghosszabbítása a nagyobb gépek fogadása miatt volna elengedhetetlen. Vidrátszegen egy Airbus 321-esnek is – amilyent az A 320-assal együtt az itt megtelepedett, de november óta Kolozsvárra „átszállt” Wizz Air használ – időnként körülményesnek bizonyul a leszállás.
A nemzetközi előírások szerint az Airbus A321-esnek az 1989 méteres leszállópálya is elegendő volna, de éppen Ferencz Zsomborral történt meg, hogy a Londonból érkező gépe az erős hátszél miatt nem tudott kellőképpen lefékezni, ezért a pilóta biztonságosabbnak találta, ha újból felemeli a levegőbe, és újból próbálkozik. „Rövid tanulmányunkat be szerettük volna mutatni Peti Andrásnak, a reptér igazgatójának is, de ő nem állt szóba velünk, mondván, hogy a laikusok ne szóljanak bele. Érdekes, hogy Nagybányán meghosszabbították a pályát, s gondolom nem véletlenül éppen 2150 méterre” – mutatott rá Ferencz Zsombor. Számításai alapján a vidrátszegi kifutópálya meghosszabbítása mintegy 25 millió lejbe kerülne, ami szerinte már nem lenne akkora nagy összeg a 77 millió mellett, amelyre szükség van a felújítási munkálatokra.
A Save Transylvania Airport kezdeményező csoport tagját a csütörtökön nem hallgatták meg a Maros megyei önkormányzat képviselői, viszont tanulmányozás céljából elfogadták a kinyomtatott, grafikonokkal teletűzdelt négyoldalas beadványát.
A tanácsülés után kérdésünkre válaszolva, Péter Ferenc megyei elnök kifejtette, hogy az önkormányzatot is foglalkoztatja a kifutópálya meghosszabbításának gondolata, de azt semmiképp nem szeretné a főjavítással egyszerre végezni. „A legnagyobb ellenségünk most az idő. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy a terv újragondolásával és az engedélyeztetési procedúra újrakezdésével értékes hónapokat veszítsünk el, főleg ha azt akarjuk, hogy az év végéig ismét nemzetközi járatokat fogadhassunk. Amint sikerült felújítanunk a kifutópályát, folytatjuk a fejlesztési munkálatokat” – nyilatkozta Péter Ferenc. A tanácselnök nyomatékosítani kívánta, hogy a fejlesztés alatt többek között a kifutópálya meghosszabbítására is gondolt. A megyei önkormányzat már korábban felvásárolta a beruházáshoz szükséges szomszédos telkeket, viszont azt szeretné, ha az újabb kiadást a szállítási minisztérium költségvetéséből vagy uniós alapokból állhatná.
Péter Ferenc reméli, hogy sikerül változtatni az ország jelenlegi fejlesztési tervein, és Maros megye már 2020 előtt pályázhatna a légikikötők bővítésére kiírt pénzösszegekre.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
szóljon hozzá!