Fotó: Boda L. Gergely
Nemcsak a kifutópálya felújítására, hanem azzal egy időben a meghosszabbítására is sort kellene keríteni – véli a Save Transylvania Airport kezdeményező csoport. A vidrátszegi reptér tulajdonosa, a megyei önkormányzat tudatában van az ügy fontosságának, éppen ezért türelemre int.
2017. január 26., 19:352017. január 26., 19:35
A Maros megyei tanács képviselő-testülete előtt szerették volna ismertetni a vidrátszegi repülőtér fejlesztésével kapcsolatos észrevételeiket és meglátásaikat a Save Transylvania Airport kezdeményező csoport tagjai. A légikikötő megmentésére létrejött civil csoportosulás úgy véli, nem elég a közepes gépek által mára használhatatlanná vált pályát újjáépíteni, azt kétezer méterről kétezerötszázra kellene hosszabbítani.
„Románia fontosabb repülőterei közül a marosvásárhelyi létesítménynek a legrövidebb a kifutópályája. A kolozsvári száz méterrel hosszabb, de a Szamos miatt ott rendkívül költséges lenne tovább nyújtani. Éppen ezért egy 2500 méteres kifutóval Marosvásárhely végre fel tudná venni a versenyt az itteni járatokat elszippantó Kolozsvárral” – magyarázta lapunknak Ferencz Zsombor, a civilek képviselője. A légi hatóságok adatai szerint a nagyváradi reptér 2100 méteres le- és felszállópályával rendelkezik, a nagybányai 2150 méteressel, a jászvásári 2400 méteressel, a szucsávai 2460 méteressel, a szatmárnémeti, a bákói és a craiovai 2500 méteressel. A kifutó meghosszabbítása a nagyobb gépek fogadása miatt volna elengedhetetlen. Vidrátszegen egy Airbus 321-esnek is – amilyent az A 320-assal együtt az itt megtelepedett, de november óta Kolozsvárra „átszállt” Wizz Air használ – időnként körülményesnek bizonyul a leszállás.
A nemzetközi előírások szerint az Airbus A321-esnek az 1989 méteres leszállópálya is elegendő volna, de éppen Ferencz Zsomborral történt meg, hogy a Londonból érkező gépe az erős hátszél miatt nem tudott kellőképpen lefékezni, ezért a pilóta biztonságosabbnak találta, ha újból felemeli a levegőbe, és újból próbálkozik. „Rövid tanulmányunkat be szerettük volna mutatni Peti Andrásnak, a reptér igazgatójának is, de ő nem állt szóba velünk, mondván, hogy a laikusok ne szóljanak bele. Érdekes, hogy Nagybányán meghosszabbították a pályát, s gondolom nem véletlenül éppen 2150 méterre” – mutatott rá Ferencz Zsombor. Számításai alapján a vidrátszegi kifutópálya meghosszabbítása mintegy 25 millió lejbe kerülne, ami szerinte már nem lenne akkora nagy összeg a 77 millió mellett, amelyre szükség van a felújítási munkálatokra.
A Save Transylvania Airport kezdeményező csoport tagját a csütörtökön nem hallgatták meg a Maros megyei önkormányzat képviselői, viszont tanulmányozás céljából elfogadták a kinyomtatott, grafikonokkal teletűzdelt négyoldalas beadványát.
A tanácsülés után kérdésünkre válaszolva, Péter Ferenc megyei elnök kifejtette, hogy az önkormányzatot is foglalkoztatja a kifutópálya meghosszabbításának gondolata, de azt semmiképp nem szeretné a főjavítással egyszerre végezni. „A legnagyobb ellenségünk most az idő. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy a terv újragondolásával és az engedélyeztetési procedúra újrakezdésével értékes hónapokat veszítsünk el, főleg ha azt akarjuk, hogy az év végéig ismét nemzetközi járatokat fogadhassunk. Amint sikerült felújítanunk a kifutópályát, folytatjuk a fejlesztési munkálatokat” – nyilatkozta Péter Ferenc. A tanácselnök nyomatékosítani kívánta, hogy a fejlesztés alatt többek között a kifutópálya meghosszabbítására is gondolt. A megyei önkormányzat már korábban felvásárolta a beruházáshoz szükséges szomszédos telkeket, viszont azt szeretné, ha az újabb kiadást a szállítási minisztérium költségvetéséből vagy uniós alapokból állhatná.
Péter Ferenc reméli, hogy sikerül változtatni az ország jelenlegi fejlesztési tervein, és Maros megye már 2020 előtt pályázhatna a légikikötők bővítésére kiírt pénzösszegekre.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!