Az elején félve kopogtatott be a kezelés alatt álló rákbeteg gyerekek kórtermeibe, aztán egyre bátrabban járt be a marosvásárhelyi 2-es számú Gyermekgyógyászati Klinikára, ahol minden nap szórakoztató terápiás tevékenységekkel bátorítja a kicsiket és nagyobbakat. Székely Bettivel, a Little People Egyesület marosvásárhelyi pszichológusával, a rákbeteg gyerekek világnapja alkalmából beszélgettünk.
2017. február 15., 16:012017. február 15., 16:01
2017. február 15., 16:032017. február 15., 16:03
– Miért választotta ezt a munkát? Meséljen róla egy kicsit, milyen tevékenységeket szervez a kezelés alatt álló beteg gyerekeknek?
– 2015 májusában kerültem a Little People Egyesület csapatához, amelynek sárga pólós önkéntesei és képzett szakemberei évente 1700-2000 beteggel dolgoznak országszerte nyolc egészségügyi központban, öt nagyvárosban. Marosvásárhelyen pszichológusként én vagyok a felelős a kórházzal való együttműködésért és a szolgáltatásainkért, valamint én szervezem az önkéntesek munkáját. Az elején izgultam, hogy milyen lesz a gyerekekkel, hogy elég érdekesek-e az ötleteim számukra. Kellett egy kis idő, amíg magabiztosan kopogtam be minden szobába, de nagyon sok jó pillanatot szereztem nekik, és visszakívánkoztam. Így hát izgulva, de folytattam, mert láttam, hogy minden nap várnak, és milyen pozitív hatása van a látogatásainknak.
A kórházi tevékenységeket illetően két programunk van. A reggeli programunk a Fun School, amit szórakoztató iskolaként is emlegetünk, ennek az a lényege, hogy bátorítsuk a gyerekeket a továbbtanulásra, és olyan témákat dolgozunk fel, amelyeket valamilyen izgalmas módon sajátítanak el. A szobánk felszereltsége lehetővé teszi a különböző plakátok vagy füzetecskék készítését, alkalmanként kísérletezni, építeni vagy kézimunkázni szoktunk. A délutáni Nem félek! nevet viselő program, amelyet Európa szinten is elismertek, kimondottan az onkológiai betegek segítségére volt kitalálva. Célja terápiás tevékenységekkel bátorítani és segíteni a gyerekeket hozzászokni a kórházi környezethez. A program főszereplője a Bátor Oroszlán, akinek a története ugyancsak a kórházban indult, és túllépve a hosszú kezelést, visszajött átadni a bátorságát a többi gyereknek.
A kettes számú gyerekklinikán van a terápiás játszószobánk, ahol a hemato-onkológia osztályon kívül helyet kap a gyermek diabetológia, a veseosztály, gasztroenterológia. Ez azt jelenti, hogy naponta két csoport van a kórházban, ennek megfelelően osztjuk be a programokat. Mivel az onkológiai kezelés hosszabb időtartamú, így a gyerekek több időt töltenek a kórházban, és mindig tudjuk, hogy kik vannak jelen. A másik csoport folyton változik, szinte sosincs két egyforma nap ezzel a csoporttal.
– Milyen a kórház személyzetének, vezetőségének a hozzáállása a munkádhoz?
– A kórház személyzete nagyszerű. A doktornők, a nővérek, mindenki szívesen lát, kedvesek és érdeklődők. Esetenként megkérdezzük tőlük, lehet-e a gyereket a játszószobába hívni, vagy inkább az ágy mellett végezzük a tevékenységeket, és mindig szívesen segítenek. A kezelés mellékhatása, hogy egyes gyerekeknek nagyon legyengyül az immunrendszere, ezért nem mehetnek a többiek közé.
– Milyenek a gyerekek? A betegség mennyire veszi el az életkedvüket, ha elveszi egyáltalán?
– Az első hetek a legnehezebbek. Ilyenkor általában a levertség a jellemző, éppen ezért olyan fontos, hogy minden nap új tevékenységgel megyünk hozzájuk. A beteg gyerekek számunkra elsősorban gyerekek, csak másodsorban páciensek. Akárcsak az egészséges társaiknak, nekik is szükségük van a játékra és a foglalkozásokra. A tevékenységek során megtanulják kezelni a rossz pillanatokat, beszélnek a nehézségekről. A legboldogabb nap, amikor hazamehetnek, mert befejezték a kezelést. A 14 éven felüliek beiratkozhatnak a Temerarii nevű csoportba. Ez az onkológiai kezelést végzett fiatalok országos társasága, évente többszörös találkozókkal, táborokkal. Több mint négyszázan vannak Románia minden szegletéből, néha ők is visszajárnak a kórházba önkéntesként átadni egy fontos üzenetet: van remény, ha nekem sikerült, neked is fog.
– Történt-e már tragédia? Úgy értem, hogy valakit elvesztettek, vagy súlyosabb lett az állapota?
– Kezdetektől fogva tudtam, hogy a munkámnak szomorú része is lesz. Mivel különböző egészségügyi problémákkal küzdenek a gyerekek, előfordul, hogy valaki nem éli túl a kezelést vagy egyéb komplikációk lépnek fel. Ilyenkor sokat segítenek a munkatársaim, akik tanácsot adnak, meghallgatnak.
– Milyen az itthoni egészségügyi ellátás a gyerekonkológia területén? Milyen Marosvásárhelyen ez a részleg az ország többi városához képest?
– Nagyon örülök, hogy olyan kórházban dolgozhatok, ahol barátságos és családias a légkör. Bár vannak nagyobb onkológiai központok, és igaz, hogy egyes vizsgálatokat az itteni laboratóriumban nem tudnak elvégezni, és a leleteket postán vagy futárszolgálattal küldik máshová, de az mindenképpen nagyon fontos a betegeknek, hogy otthon vagy a lakóhelyükhöz közel legyenek ellátva. A rákbeteg kisgyerekeknek is fontos hogy meglegyen a folytonosság az életükben, hogy tudják mi történik az iskolában, hogy esetleg a tanítók látogatni tudják, hogy a családtagokkal és baráti körrel kapcsolatban maradjanak. A daganatos betegség gyógyítása hónapokig, van, amikor évekig is eltarthat, és egy ilyen hosszú időszak jelentős egy kisgyermek fejlődésében.
Nem lesz többé lezárva és sétálásnak fenntartva Marosvásárhelyen az Enescu utca, miután a rendőrség visszavonta korábbi határozatát. A városháza elégedetlen.
Fából készült lakóház gyulladt ki hétfőn délután Somostelkén, a lángok az épület 70 négyzetméternyi felületén terjedtek szét – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Wittner Mária a magyar jellem nagyasszonya volt, aki soha nem első, hanem mindig önmaga akart lenni, soha nem önmagáért, hanem az Istenben és hazában hívő magyar társaiért – hangoztatta Kövér László szombaton Marosvásárhelyen.
Fizi Miska bácsinak szólítják az ovisok Strausz Róbert bábszínészt, aki egy személygépjárműben hozza-viszi a kis mellényes bábfigura világát Magyarország és Románia között. Marosvásárhelyen mutatta be nekünk Fizi Miskát, és rajta keresztül önmagát.
Jótékonysági néptáncgálát szervez Kupás Sándor és családja megsegítésére a marosvásárhelyi amatőr néptáncmozgalom november 6-án 19 órától a Maros Művészegyüttes előadótermében.
Idén is megteremtik az ünnepi hangulatot Marosvásárhelyen a Színház téren december 5–31. között. A karácsonyi vásárt ugyanazok szervezik idén is, akik az elmúlt évben, és azt is megtudtuk, mennyit szán erre a polgármesteri hivatal.
Hatalmas lángok csaptak fel egy épületben Szászrégenben, amelyben raktár, autószerelő-műhely és lakrész is ki volt alakítva. A lángok megfékezésén számos tűzoltó dolgozott, a hétfőn éjszaka kigyulladt épületnek sikerült egy részét megmenteni.
Szombaton 16 óráig lezárják a 15-ös jelzésű (E578), Marosvásárhely és Kolozsvár közötti országút Maroskece-közeli (15. és 23. kilométer között) szakaszát.
Fotográfia és művészet címmel szervez kerekasztal-beszélgetést a Művészeti és Népiskola január 26-án 16 órától a sepsiszentgyörgyi Föld Szint közösségi téren.
Egy eltűn férfit keresnek Dózsa György községben a Nyárád folyó mentén. Kedden az akcióhoz a Maros megyei rendőrség és tűzoltóság, egy búvárcsapat és helyi önkéntesek is csatlakoztak – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!