Nem orvos által felírt nyugatókat is szednek a diákok
Fotó: Csató Andrea
Egyre fiatalabb korban kipróbálja az alkoholt, a cigarettát és bizonyos kábítószereket a Székelyudvarhelyen tanuló diákok egy része – derül ki a Gyerekeinkért mozgalom felméréséből. Világos, hogy egyre nagyobb a baj.
2025. február 20., 18:022025. február 20., 18:02
2025. február 20., 19:452025. február 20., 19:45
Több mint egy éve tevékenykedik a Gyerekeinkért mozgalom Székelyudvarhelyen, a csoport tagjai azóta számos, a fiatalokat fenyegető veszélyt azonosítottak be. Ilyen például a zaklatás, droghasználat, képernyőfüggőség, a szabadidős tevékenységek csökkenése, és így tovább – sorolta csütörtökön Nagy Pál, a mozgalom egyik tagja.
Mint mondta, ezeknek a problémáknak a mérséklését a tudatosító kampányokban látják, így számos ilyen programot szerveztek. Partnerségre törekednek az iskolákkal, a szülőkkel, a polgármesteri hivatallal és a gyerekeket érintő és velük kapcsolatban lévő szervezetekkel. Létrehoztak egy honlapot is, és szeretnék, ha minél többen csatlakoznának hozzájuk.
Orbán Melinda, a mozgalom tagja kifejtette, tavaly januárban kutatást kezdeményeztek 11 székelyudvarhelyi iskola bevonásával, amely során 7–12. osztályos diákokat kérdeztek a szerhasználatról, fizikai és mentális egészségükről, szabadidős tevékenységükről, illetve szüleikkel való kapcsolatukról.
Fotó: Csató Andrea
Egy korábbi, 2022-es felmérés során elkövetett hibáikból tanulva
Sikerült összesíteni az eredményeket, ám azokat egyelőre nem bontották le iskolák szerint, hiszen az egy időigényesebb feladat, így az csak a későbbiekben fog megtörténni.
A felmérés igazolta, hogy a szerfogyasztás szoros kapcsolatban áll a fiatalok családi körülményeivel, ugyanakkor a használók száma nem marad el az országos átlagtól – szögezte le már a legelején Orbán Melinda. Az is tény, hogy a diákok egyre korábban nyúlnak ezekhez a szerekhez.
Vannak, akik már 9 éves koruk óta teszik ezt. Hagyományos cigarettát elsősorban a fiúk használnak (24%), a lányok pedig inkább az e-cigarettát részesítik előnyben (36%).
Fotó: Csató Andrea
A 14–15 évesek 12–13 százaléka azt válaszolta, hogy kilenc évesen fogyasztotta el az első pohár szeszes italt, ez a 18-19 évesek esetében csak tizenhárom éves korban történt meg.
A tanulók 10 százaléka vallotta be, hogy szed vagy szedett orvos által felírt nyugtatót, esetleg altatót. Ezeket a gyógyszereket viszont recept nélkül szedi az általános iskolások 17 százaléka és a középiskolások 22 százaléka. A tablettákat szüleiktől, nagyszüleiktől vagy idősebb barátaiktól szerzik be.
Noha a kutatásban részvevők nagy százaléka állítja azt, hogy
A lekérdezés eredményeiből egyértelműen látszik, hogy egyre fiatalabb korban próbálják ki a tanulók a különböző szereket.
Fotó: Csató Andrea
Katona Lóránt, a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség aligazgatója – aki szintén tagja a mozgalomnak – közölte, számos előadást tartanak a tanintézményekben a szerhasználat visszaszorítása érdekében: nemcsak a gyerekeket, de a szülőket is tájékoztatják; céljuk ugyanis a megelőzés. Az azonban elmondható, hogy
Mint kiderült, az általános tapasztalat azt mutatja, hogy olyan gyerekekkel van a legtöbb gond éjszakánként, akiknek a szülei is problémákkal küzdenek (folyamatos konfliktushelyzetek, alkohol vagy más tudatmódosító szerek fogyasztása).
A diákot az iskolában kiközösítik, ezért próbálja a hozzá hasonló helyzetben lévőkkel „keresni a boldogságot.” Erre a szerfogyasztás egészségügyi hatásaira, illetve a jogi következményekre próbálja felhívni a figyelmet a helyi rendőrség. Emellett kereskedelmi egységekben végeznek ellenőrzéseket (sokszor civil ruhában). Az elmúlt hónapban két ilyen gazdasági szervezet működését függesztették fel, ugyanakkor számos bírságot is kiszabtak, nem csak vállalkozásokra, de elárusítókra is. A pénzbeli büntetések alsó határa 10 ezer lej.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
4 hozzászólás