Tüzes naplemente az illyefalvi vár mögött
Fotó: Ungurán Károly/Székely Kalendárium
Illés napján régen nem dolgoztak a mezőn, aminek részben prózai oka volt. Ez idő tájt ugyanis gyakran keletkeztek (és keletkeznek mai is) villámlással kísért zivatarok, és félő volt, hogy a ménkő belecsap a szénát forgató vagy jószágait terelgető gazdába. Utóbbi csak abban bízhatott, hogy a próféta nem tudja, mikor van a neve napja, azaz nem mindig találja el a tűzokádás pontos időpontját, és ebben a többi szent nem is igyekezett a segítségére sietni.
2023. július 20., 08:002023. július 20., 08:00
Az egyik Gyimes-völgyi adatközlő mindezt a következőképpen mesélte el Bosnyák Sándor néprajzi gyűjtőnek: „Örökké érdeklődött a többi szentektől Illés, hogy mondják meg, mikor lesz az ő nevenapja, hogy ő lőjön. De a többi szentek eltagadták, de azért méges ő tájékozódik, vaj előbb, vaj utóbb, de tennap eltalálta, mert jókat lőtt.”
Nos, amikor „lőtt”, Csíkdelnén azt mondták, zörög az Illés szekere, máshol úgy vélték, Illés próféta megy egy tüzes szekérrel.
Igaz – tették hozzá –, Illés prófétának csak az egyik keze jó; ha mindkét keze jó lenne, talán még a világot is elpusztítaná.
Illés vagy Éliás ószövetségi próféta volt a Kr. e. 9. században Izraelben, ahol az isteni akarat közvetítőjeként lépett fel. Miután a királyi háznak sötét jövendőt merészelt jósolni, többször is menekülni kényszerült. Amikor hatalmát – és csodatevő palástját – átadta Elizeus prófétának, tüzes lovak ragadták el tüzes szekéren – ez utóbbi azonosul a dörgéssel és a villámlással a nép tudatában.
A népi megfigyelés szerint július 20-a körül gyakoriak a viharok, ezért e napon, Illés névünnepén munkatilalom volt érvényben. Tilos volt erdőn, mezőn dolgozni, mert úgy tartották, hogy aki ezt megteszi, abba belecsap a villám, a termést pedig elveri a jég. A pásztorok dologtiltó napja is.
A Gyimesekben erre is megvan a magyarázat.
– mesélte egy bánpataki férfi Magyar Zoltánnak. A tüzes szekérről még annyit, hogy Héliosz görög napisten is ilyen járművel utazott, ezért sokan a mi prófétánkkal hozzák rokonságba.
Sóvidéken Ilyés napjaként tarják számon, főleg a reformátusok és az unitáriusok, akik napján régen nem mentek ki a mezőre. „Úgy tartották, hogy az e napi gyakori vihar, villámlás kárt tehet az emberben, állatban. Hiedelemmondákká szerveződő eseteket mesélnek arról, hogy a mezőn dolgozókat a villám odaütötte” – írja Barabás László.
Az Olt Sepsiillyefalvánál
Fotó: Fodor István/Székely Kalendárium
Hasonló szerencsétlenségre természetesen a Gyimesekben is tudnak példákat sorolni.
– jegyezte le Magyar Zoltán Sántateleken.
E jeles nap időjárásából messzemenő következtetéseket is levontak:
Csíkszéken például azt tartották, ha Szent Illés napján megdurran, akkor lehull a mogyoró;
Székelykevén úgy vélték, az Illés-napi eső miatt lyukas mogyoró és dió terem;
A moldvai Forrófalván inkább attól tartottak: ha durrog, elveri a jég a mezőt;
Parajdon az aratást féltették, mondván, „ha Ilyéskor esik, hat hétig reá tart.”
Erre utalnak az alábbi sóvidéki rigmusok is: Ilyés ha derült, a nyár sikerült! Ilyés ha álmos, csöndes aratást hoz. Ilyés napi fergeteg könnyen bajt is szerezhet! Persze, az aratás sem mindig okozott gondot ilyenkor: van olyan hely a Kárpát-medencében– és ezt elsősorban a globális felmelegedés miatt aggódók megnyugtatására jegyezzük meg –, ahol 1328 januárjában virágoztak a fák, áprilisban a szőlőtőkék, május 22-én arattak, és július 25-én szüreteltek!
Az Illés-kultusz főleg a balkáni népek körében virágzik, különösen a délszlávoknál örvend különös tiszteletnek, Boszniában például a patrónusukként tisztelik. Így az sem véletlen, hogy napja az erdélyi román pásztorközösségek legnagyobb nyári ünnepe.
Illyefalvi pásztor
Fotó: Ungurán Károly/Székely Kalendárium
„A románok ezt a nyári jeles napot templomi istentisztelettel nyitották, majd utána három napig tartó zenés, táncos mulatsággal folytatták az ünnepséget.
Az eladósorban lévő lányok a háromnapos táncmulatság idején mindennap újabb és újabb ruhában jelentek meg. A nagyobb juhászlegények e háromnapos ünnepség végére általában párt választottak, s a kiszemelt lányt rendszerint el is jegyezték, s azután újra visszamentek a havasi pásztorszállásra” – olvashatjuk Pozsony Ferencnél.
Szent Ilie napján
Zajzon vize partján,
Oláh lányok, magyar lányok
– Piros rózsák, tulipánok –
vidám táncra keltek;
Karcsú ifjak örömére,
Pántlikát viseltek.
Szent Ilie napján,
Zajzon vize partján
Sírnak immár a szép lányok,
Rajtok csaptak a tatárok;
Jaj, kínságos élet!
Korbáccsal űzik rabságba
Azt a sok szépséget.
Bodzánál a határ,
Ott megáll a tatár;
Sima réten, zöld lapályon,
A sok szép lány táncot járjon.
Jaj azt sírva járták,
Tánc után a vad tatárok
Őket meggyalázták. (…)
(A „népkölteményt” Orbán Balázs közli A Székelyföld leírása című művében, a bodzavidéki Leánymező ismertetésénél)
A Kovászna városához tartozó Vajnafalva románjai 1974-ig egyszerűen csak „szentilléseztek” ezen a napon, azóta viszont Nedeia Mocănească néven fut a csinnadrattájuk. Ezt juhászlakodalomként szokás a magyar sajtóban emlegetni, bár a „nedelye” 1533-ban még „évi vásár” értelemben fordul elő egy erdélyi oklevélben. Idén a fürdővendégek körében is közkedvelt ünnepséget már június 16-án, vasárnap megtartották a Tündérvölgyben, nehogy kifussanak a bűvköréből.
A kovásznai Tündérvölgyben július 20-a tájékán szokták tartani a juhászlakodalmat
Fotó: Székely Hírmondó-archív
De magyarok is több helyen ünnepelnek: a Kovászna megyei Sepsiillyefalván például az Illéshez legközelebb eső hétvégén tartják az Illés-napokat. Ő volt ugyanis a település fölött emelkedő magaslaton álló – ma református – templomának középkori védőszentje.
A július 22–23-án esedékes 24. Illés-napok programja
Július 22., szombat:
8:30 VI. Illés-kupa – minifoci-bajnokság / futballpálya;
18:30 A minifoci-bajnokság díjkiosztója / futballpálya;
19:00 Dénes Dorottya, Sebestyén Lázár Regina: Bánat nélkül – hangverseny / református vártemplom;
21:00 Tomy-utcabál / futballpálya.
Július 23., vasárnap:
8:00 Lovas ébresztő;
11:00 Ünnepi istentisztelet és az új ravatalozóház felavatása / református vártemplom;
14:00 Autó-kiállítás a Retromobil Club Romania szervezésében / futballpálya;
14:30 Lovas ügyességi vetélkedő / futballpálya;
14:30 A Tekergő együttes koncertje / jurta;
15:00 Mocanu Erika műsora / színpad;
16:00 A Szi@ formáció néptánc-előadása / színpad;
16:00 Kovács István: A kiskakas gyémánt félkrajcárja – bábszínházi előadás / jurta;
16:30 Szávuly Balázs koncertje / színpad;
17:00 Játékok, kézműves foglalkozások gyerekeknek / jurta;
17:30 Pittyes2es és Gyufa / színpad;
19:00 Insect-koncert / színpad;
20:30 Tombolasorsolás / színpad;
21:00 Dreamflow-koncert / színpad.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
1 hozzászólás