
Ha Illés napján nagy az égzengés, azt mondják, tüzes szekerén száguld. Képünk illusztráció
Fotó: Viharvonal
A népi megfigyelés szerint július 20-a körül gyakoriak a viharok, ezért e napon, Illés névünnepén munkatilalom volt érvényben. Tilos volt erdőn, mezőn dolgozni, mert úgy tartották, hogy aki ezt megteszi, abba belecsap a villám, a termést pedig elveri a jég. A pásztorok dologtiltó napja is.
2019. július 19., 14:232019. július 19., 14:23
A Krisztus előtti 9. században Izraelben élt próféta, Illés (néhol Éliás, héberül Elijjá) kemény harcokat vívott az izraeliták körében meghonosodott Baal-kultusz felszámolásáért. Egy alkalommal „párbajra” hívta Baal papjait a Kármel-hegyen, hogy melyikük tudja lehívni a tüzet az égből.
A Biblia több helyen említi csodás cselekedeteit: a szárazság idején hollók táplálták, az özvegynek, akinél lakott, a lisztje és az olaja soha nem fogyott ki, és annak halott gyermekét is feltámasztotta.
Az Újszövetségben Jézus megdicsőülésekor együtt jelent meg tanítványai előtt Illéssel és Mózessel. A hívő zsidók a prófétát a messiás hírnökeként várják vissza. Alakja szerepel a Talmudban, a Koránban és a Misnában is. Képzőművészeti alkotások ihletője.
Ha Illés napján nagy az égzengés, azt mondják, tüzes szekerén száguld, annak kereke zörög, avagy Illés Annát kergeti, akinek napja 26-a. Régebben gyakori keresztnév volt, ma inkább családnévként fordul elő.
Elrabolta volt barátnőjét egy maroslekencei férfi, aki ellen korábban távoltartási rendeletet is kiállított a Szeben megyei rendőrség.
Hosszú kihagyás után idén érkezik a biztonsági játéknak ígérkező Star Wars-film, de Steven Spielberg is visszatér egy idegeninváziós sci-fivel. De nem csak ezeket nézhetjük az előttünk álló hónapokban. Nyári moziajánló.
A tűzoltók védőszentjét, Szent Flóriánt ábrázoló réz domborművet helyeztek el szombaton Gyergyóalfaluban a helyi tűzoltólaktanya falán. Az esemény is igazolja, az önkéntes tűzoltók kiemelten fontos szerepet töltenek be a község életében.
A síelő, aki szombaton életét vesztette a Bucsecs-hegység Coștilei völgyében bekövetkezett lavina miatt, a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) alezredese volt, és a szervezet egyik legkiválóbb hegymászója.
Elsodort szombaton a lavina a Bucsecs-hegységben egy háromtagú csoportot, egyikük meghalt – tájékoztatott az Országos Hegyimentő Közszolgálat.
Az idei év első három hónapjában 669 közúti baleset történt, amelyek következtében 223 ember vesztette életét, 546-an pedig súlyos sérüléseket szenvedtek – derül ki az Országos Rendőr-főkapitányság szombati közleményéből.
Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ október 9-18. között ötödik alkalommal szervezi meg a Kaptár dokumentumfilm-szemlét, amelybe 2020 után Romániában készült alkotásokkal nevezhetnek be a filmkészítők.
A romániaiak több mint fele (58 százalék) úgy véli, hogy Ilie Bolojan miniszterelnöknek le kellene mondania – derül ki a CURS egy friss felméréséből.
A közlekedési rendőrök péntek éjjel több mint 160 alkohol vagy drog hatása alatt vezető sofőrt füleltek le egy országos akció keretében, amelynek célja az alkohol vagy tiltott szerek hatása alatt történő vezetés visszaszorítása volt.
Két kigyulladt melegházhoz riasztották péntek éjjel a nyárádszeredai tűzoltókat, lángoló melléképülethez a dicsőszentmártoniakat.
1 hozzászólás