Parkokban is elszaporodhat a kullancs. Illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A Székelyföldön előforduló négyfajta kullancs közül kettő hordozója annak a baktériumnak, amely a Lyme-kórt okozza. A nehezen diagnosztizálható betegség ellen nincs védőoltás, tünetei megtévesztők és teljesen felborítják a betegek életét – osztotta meg tapasztalatait egy olyan székelyföldi anyuka, akinek mindkét gyereke átesett a kóron. Az orvosok szerint egyelőre nem nagy a kullancscsípés miatt orvoshoz fordulók száma, ám a szezon csak most kezdődik.
2017. május 08., 15:472017. május 08., 15:47
Két olyan kullancsfaj létezik Székelyföldön, amely az emberekre is veszélyes: a Dermacentor reticulatus és a közönséges kullancs. Utóbbi egyebek mellett az agyvelő- és agyhártyagyulladást, valamint a Lyme-kórt is terjeszti. Előbbi a Tibola nevű baktériummal fertőz. A kullancs által okozott betegségek közül a legnagyobb veszélyt a Lyme-kór jelenti, ugyanis az agyvelő- és agyhártyagyulladás ellen létezik védőoltás, a Tibola pedig gyorsan kezelhető. A Lyme-kórt viszont a tavaszi felmelegedéstől az őszi fagyok beálltáig bármikor elkaphatjuk a fertőző kullancsoktól, nemcsak az erdő szélén vagy a legelőkön, hanem akár a parkokban is. A betegséggel a székelyudvarhelyi Zilahi Annamária kétszer küzdött meg, előbb kisfia, majd kislánya is megfertőződött egy kullancscsípés következtében.
Először azt hittem, hogy ez csak egy hiszti a kullancsok körül – magyarázta Zilahi Annamária. Mint mesélte, első alkalommal – amikor két és fél éves fia egy kullancscsípés miatt elkapta a Lyme-kórt – az orvosi szakkönyvekben leírtak szerint történt minden. Hamar észrevették a kór jellegzetes első tünetét, a céltáblára hasonlító foltot, amely lassan terjedt. Háziorvosuk nagyon együttműködő volt, de először az allergia kialakulását vizsgálták a gyereknél, ám már akkor gyanakodtak, hogy Lyme-kórra is utalhatnak a tünetek. Mivel három nap után sem múlt el a folt és az allergia elleni gyógyszerek sem hatottak, rájöttek, hogy valóban fertőzésről van szó.
– magyarázta. Az édesanya úgy véli, szerencséje volt, amikor a természetes kezelés módja után kutakodott. Kiderült, hogy ilyen terápia nincs, de megkapta a magyarországi kullancsszakértő, Esztó Klára orvos, bőr- és nemibeteggyógyász telefonszámát, aki aztán telefonon konzultálva segített a családnak, és amoxicillines kezelést javasolt. „A háziorvoshoz már a javallattal mentünk vissza, hiszen Udvarhelyen, mondhatni egész Hargita megyében rosszul kezelték a Lyme-kórt, Romániában nincs jó protokoll erre” – mondta az anyuka. A javasolt huszonegy napos kezelést fel is írta a háziorvos, és meg is gyógyult a gyerek. Annamária szerint a baktérium életciklusa huszonegy nap, de a kezelés után hat hónappal érdemes elvégezni egy vérvizsgálatot, ugyanis akkor tudják megmondani biztosan, hogy a fertőzés kimutatható-e még a szervezetben.
Alig másfél év telt el, és Zilahi Annamária másik gyerekéről, a nyolc és fél éves lányáról derült ki, hogy szintén Lyme-kóros. Nála már nem a szakkönyvekből ismert tünetek jelentkeztek, később vették észre a fertőzés jeleit: a kislány arcán megjelent vörös csík árulta el a betegséget. Korábban már észleltek elváltozásokat a gyereken, de nem gondoltak azonnal a Lyme-kórra. A betegség második szakaszára jellemző tünetek észrevétele után bizonyosodtak meg a fertőzésről. Annamária a nyilvánvaló tünetek közé sorolta a fejfájást, fáradékonyságot, szélsőséges kedélyállapot-változásokat, ízületi fájdalmat. Az édesanya szerint a betegség nagyon alattomos, egyrészt a tünetekről nem gondolni először, hogy a Lyme-kór okozza, másrészt a krónikus fázisban a koncentrálóképességet, beszédkészséget, memóriát is megtámadja. Ismét a magyarországi szakértőhöz fordultak, aki a gyerek testsúlyának megfelelő amoxicillin mellett kalcidot is felírt, ezúttal harmincöt napra. Az édesanya szerint
Meglehet, hogy az első kezelés nem hat, Annamária egyik ismerősének többször is meg kellett ismételnie az antibiotikumos kezelést, ugyanis visszatért a fertőzés.
Fontos feljegyezni a csípés dátumát és helyét, Annamária szerint ez segíthet a kezelésben. Ugyanakkor amennyiben a csípés után néhány hónappal tapasztaljuk a tüneteket, érdemes egy laborvizsgálatot is elvégeztetni.
– tanácsolja az édesanya. Szerinte a ruhák szárait is érdemes bekenni, kirándulás után pedig ellenőrizni, ha pedig kullancsot találunk bőrünkben és magunk távolítanánk el, akkor határozott mozdulattal kell kihúzni, lehetőleg úgy, hogy a potrohát ne nyomjuk össze. Magyarországról eszközöket is lehet vásárolni erre a célra, de szerinte nem érdemes sokat piszkálni a kullancsot, mert akkor védekezésből visszaöklendezi a vért, amely nagy eséllyel fertőző is lehet.
Fotó: Barabás Ákos
Annamária szerint dacára annak, hogy fertőzött kullancsok által érintett zónában vagyunk, nem fertőtlenítik megfelelően az erdőszéleket, piknikezőhelyeket és parkokat. „Sok esetben
és nemcsak a juhok, hanem az erdőben a szarvasok, parkokban pedig a sündisznók is hordozzák az élősködőt” – tette hozzá.
Székelyudvarhelyen még nem kiugróan magas a kullancscsípések száma. A Templom utcai háziorvosi ügyeleti központban még nem észlelték, hogy tavalyhoz képest látványosan növekedett volna a kullancscsípés miatt jelentkező páciensek száma – válaszolta érdeklődésünkre Lakatos Ferenc, a központ vezető háziorvosa, hozzáfűzve, hogy hétvégéken öten, tízen fordulnak az ügyeletes orvosokhoz segítségért. Szerinte a legjobb védekezés a fertőzött kullancsok ellen az, ha kirándulásokkor jól felöltöznek, majd hazaérkezéskor alaposan meg kell vizsgálni a testet, főként a gyerekekét.
Lőrinczi Csaba, a székelyudvarhelyi kórház orvosigazgatója érdeklődésünkre elmondta, náluk is jelentkeztek már néhányan kullancscsípés miatt, csütörtökön például egy olyan beteget kezeltek, akit két héttel korábban csípett meg egy kullancs. Mint elmondta, tavasszal és nyáron gyakoribbak a kullancscsípések, de nem tapasztalták, hogy kiugróan magas lett volna a számuk. Ez részben azzal magyarázható, hogy a páciensek elsősorban a háziorvosi ügyeleti központban kapnak ellátást, a kórházban inkább azokat kezelik, akik a csípés valamilyen szövődménye miatt jelentkeznek, például helyi bőrgyulladással vagy Lyme-kórra utaló tünetekkel. Lőrinczi szerint az elmúlt években volt néhány igazolt Lyme-kóros beteg, de olyanok is, akiknél más betegség kialakulásához vezetett a kullancscsípés. A szövődmények száma attól is függ, hogy mennyire fertőzött a kullancspopuláció az adott területen – mondta az orvosigazgató.
Nem jelentettek fertőzést
A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság idén még nem kapott jelentést az orvosoktól olyan, kullancscsípés által okozott megbetegedésről, amely miatt a pácienst kórházba kellett volna utalni – tájékoztatott Cornelia Miron, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság járványtanász szakorvosa. Az intézménynél évente csak néhány Lyme-kóros eset kerül feljegyzésre, 2013-ban kettőt, 2014-ben egyet, 2015-ben szintén egyet, tavaly pedig egyet sem jelentettek náluk, és egyelőre idén sem, ám Cornelia Miron szerint ez nem zárja ki annak lehetőségét, hogy történtek fertőzések.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
szóljon hozzá!