Hasznos munkát végeznek a közmunkát teljesítők, hogy a város rendezett legyen. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Olykor észrevétlenek, mégis fontos munkát végeznek azok az emberek, akik közmunkájukért szociális segélyben részesülnek. Bár nem mindig látjuk őket, vagy csak egyszerűen nem figyelünk eléggé rájuk és ritkán beszélünk róluk, munkájukkal rendezettebbé teszik a városok összképét, tisztán tartják az utcákat, közterületeket.
2024. április 29., 08:012024. április 29., 08:01
2024. április 29., 08:202024. április 29., 08:20
Reggel korán már az utcákat seprik, télen havat lapátolnak, zöldövezeteket rendeznek, szemetet szednek, gondoskodnak a tisztaságról, segítenek a városháza alkalmazottainak. Megesik, észre sem vesszük őket, csak az látszik egyértelműen, hogy kiürülnek a szemeteskosarak, rendezetté válik a sövény, eltűnik a hó a járdáról.
Utánajártunk, hogy Székelyudvarhelyen összesen 139 család, azaz 340 személy él szociális segélyből – azaz idéntől bevezetett új nevén felzárkóztatási minimáljövedelemből –, és közülük
Zörgő Noémitől, a városháza sajtóreferensétől megtudtuk, hogy a nyilvántartott 340 személy mindegyikét nem fogjuk Székelyudvarhely utcáin dolgozni látni, hiszen vannak olyanok is köztük, akik nem a ledolgozott óraszám teljesítése alapján kapják meg a szociális juttatást, ugyanis a 65 évnél idősebbek, illetve az egészségügyi állapotukból fakadóan munkaképtelenek, és a gyermeknevelésen lévőknek sem kell dolgozniuk.
A segély összege függ attól, hogy hány tagú családról van szó, így a városháza nyilvántartása szerint
Utóbbi összeget például egy olyan háztartás kapja, ahol hat felnőtt és két gyermek van egy családban – magyarázta a szóvivő.
Törvény szabályozza, hogy milyen kritériumok alapján adhatják a segélyt, emellett a vonatkozó tanácshatározatba foglaltakból kiderül, hogy milyen munkákra oszthatják be a segélyben részesülőket.
Havonta készítenek beosztást, hogy hol és hány órát kell teljesíteniük – többnyire lakóhelyükhöz közel eső területekre osztják be őket. A dokumentáció alapján – a család nagyságától függően – változik a teljesítendő órák száma, a legtöbb 78 óra havonta, de átlagosan 34–40 órát kell ledolgozniuk a segélyben részesülőknek egy hónapban.
Feladataik között székelyudvarhelyi tevékenységek szerepelnek, ritkán kell a városon kívül menniük. Általánosságban a közterek, zöldövezetek, valamint oktatási intézmények, sportpályák, korcsolyapálya, strand stb. külső területének a tisztán tartása a feladatuk, amely magában foglalja a hulladékgyűjtést, a közterület melletti járdák tisztán tartását, a sövénynyírást, a zöldhulladék összegyűjtését, gereblyézést, kertészeti munkákat, télen pedig a hó- és jégeltakarítást is. Esetenként a folyómeder kézi tisztítását is elvégzik, és
Eszközöket is készítenek: a közmunka során használt fonott seprűket és kosarakat is előállítják.
A nyári hónapokban a köztéri padok, védőkorlátok tisztítása és festése is szerepel a tevékenységek listáján, márciustól szeptemberig pedig a parkolóautomatákat és parkolóoszlopokat is lemossák, de nem marad ki például a közvilágítási oszlopok tisztítása sem a sorból.
„Nagyon értékes a munkájuk, mert a zöldövezetekben és a közterületeknek a tisztán tartásában sokat számít, hogy ők vannak” – összegezte Zörgő Noémi a segélyben részesülő közmunkások tevékenységének a fontosságát.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!