Hasznos munkát végeznek a közmunkát teljesítők, hogy a város rendezett legyen. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Olykor észrevétlenek, mégis fontos munkát végeznek azok az emberek, akik közmunkájukért szociális segélyben részesülnek. Bár nem mindig látjuk őket, vagy csak egyszerűen nem figyelünk eléggé rájuk és ritkán beszélünk róluk, munkájukkal rendezettebbé teszik a városok összképét, tisztán tartják az utcákat, közterületeket.
2024. április 29., 08:012024. április 29., 08:01
2024. április 29., 08:202024. április 29., 08:20
Reggel korán már az utcákat seprik, télen havat lapátolnak, zöldövezeteket rendeznek, szemetet szednek, gondoskodnak a tisztaságról, segítenek a városháza alkalmazottainak. Megesik, észre sem vesszük őket, csak az látszik egyértelműen, hogy kiürülnek a szemeteskosarak, rendezetté válik a sövény, eltűnik a hó a járdáról.
Utánajártunk, hogy Székelyudvarhelyen összesen 139 család, azaz 340 személy él szociális segélyből – azaz idéntől bevezetett új nevén felzárkóztatási minimáljövedelemből –, és közülük
Zörgő Noémitől, a városháza sajtóreferensétől megtudtuk, hogy a nyilvántartott 340 személy mindegyikét nem fogjuk Székelyudvarhely utcáin dolgozni látni, hiszen vannak olyanok is köztük, akik nem a ledolgozott óraszám teljesítése alapján kapják meg a szociális juttatást, ugyanis a 65 évnél idősebbek, illetve az egészségügyi állapotukból fakadóan munkaképtelenek, és a gyermeknevelésen lévőknek sem kell dolgozniuk.
A segély összege függ attól, hogy hány tagú családról van szó, így a városháza nyilvántartása szerint
Utóbbi összeget például egy olyan háztartás kapja, ahol hat felnőtt és két gyermek van egy családban – magyarázta a szóvivő.
Törvény szabályozza, hogy milyen kritériumok alapján adhatják a segélyt, emellett a vonatkozó tanácshatározatba foglaltakból kiderül, hogy milyen munkákra oszthatják be a segélyben részesülőket.
Havonta készítenek beosztást, hogy hol és hány órát kell teljesíteniük – többnyire lakóhelyükhöz közel eső területekre osztják be őket. A dokumentáció alapján – a család nagyságától függően – változik a teljesítendő órák száma, a legtöbb 78 óra havonta, de átlagosan 34–40 órát kell ledolgozniuk a segélyben részesülőknek egy hónapban.
Feladataik között székelyudvarhelyi tevékenységek szerepelnek, ritkán kell a városon kívül menniük. Általánosságban a közterek, zöldövezetek, valamint oktatási intézmények, sportpályák, korcsolyapálya, strand stb. külső területének a tisztán tartása a feladatuk, amely magában foglalja a hulladékgyűjtést, a közterület melletti járdák tisztán tartását, a sövénynyírást, a zöldhulladék összegyűjtését, gereblyézést, kertészeti munkákat, télen pedig a hó- és jégeltakarítást is. Esetenként a folyómeder kézi tisztítását is elvégzik, és
Eszközöket is készítenek: a közmunka során használt fonott seprűket és kosarakat is előállítják.
A nyári hónapokban a köztéri padok, védőkorlátok tisztítása és festése is szerepel a tevékenységek listáján, márciustól szeptemberig pedig a parkolóautomatákat és parkolóoszlopokat is lemossák, de nem marad ki például a közvilágítási oszlopok tisztítása sem a sorból.
„Nagyon értékes a munkájuk, mert a zöldövezetekben és a közterületeknek a tisztán tartásában sokat számít, hogy ők vannak” – összegezte Zörgő Noémi a segélyben részesülő közmunkások tevékenységének a fontosságát.
Május 4-én, vasárnap az urnákhoz várják a választópolgárokat, hogy megválasszák Románia elnökét.
A torjai Sólyom Zoltán sokoldalú ember. Nyúltenyésztő, emellett almafák növesztésével is foglalkozik. Tanárként történelemre okítja a következő nemzedéket, amiben segítségére van hobbija, a numizmatika is.
Ha egyáltalán van olyan ország, ahová most nem vágyom vissza, az Marokkó lehet. Persze, ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy megbántam volna a belekóstolást, csak mindent egybevetve maradt bennem némi hiányérzet. És nem föltétlenül a sörre gondolok.
Rekordhosszúságú, 21 méteres kürtőskalácsot sütöttek szombaton Csíkszentgyörgyön a hétvégi községünnep részeként, amivel a Guiness Rekordok könyvébe szeretnének bekerülni.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli a választási részvétellel kapcsolatos adatokat.
Rangos egyházi eseménynek volt házigazdája Gyimesbükk szombaton. Székelyföld legkeletibb községében tartották a 28. Felcsíki Egyházi Kórustalálkozót. A római katolikus kórusok seregszemléjén több mint 600 kórustag lépett fel.
Gyergyószentmiklósra szólít az Egyfeszt július 31. és augusztus 3. között. Az összművészeti fesztivál idei kiadása is színvonalas, minőségi kulturális és zenei programokat kínál – jelentették be a szervezők.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – számolt be a Román Rendőrség szombati tájékoztatása alapján az Agerpres.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú riasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Romániában nemzeti gyásznapot hirdettek Ferenc pápa temetésének napjára. Ez számos kötelezettséget ró a közintézményekre, a diplomáciai képviseletekre, a kulturális és sportesemények szervezőire. A szabályozásokról Fazakas László jogászt kérdeztük.
szóljon hozzá!