Fotó: Kristó Róbert
A hargitafürdői veszélyforrásokra az évek során többször hívták fel a figyelmet szakemberek, környezetvédők, újságírók, de az esetleges balesetek megelőzéséért nem sok minden történt. Mi a potenciális veszélyforrásokat vettük számba, és a helyszínen is tájékozódtunk.
2010. december 08., 17:442010. december 08., 17:44
2011. január 06., 17:572011. január 06., 17:57
A kis tó alatt bányabejárat és tárna van – bármikor beomolhat
„Csaknem ötven hektárnyi terület van a bánya tulajdonában” – magyarázta Tófalvi Ernő, Hargitafürdő „mindenese”, aki nem kellett hosszan töprengjen azon, mik is jelentenek esetleges veszélyt a településen. A nagy tó mellett van még egy tó, mutatja a zagytározó közelében található, körülbelül egy hektár kiterjedésű állóvizet. Ezt folyamatosan szívatták addig, amíg a bánya működött, hogy a vízmennyiség ne nőjön meg, mert alatta bányajárat volt, emberek dolgoztak. „Azt kirámolták, de az üreg megmaradt. A kifolyás a völgy felé van, a bánya legmélyebb pontja pedig az út mellett egy kanyarnál. Ha beszakad, a víz arra fog kiömleni, s el lehet gondolkozni azon, hogy az a nagy mennyiségű víz mit fog csinálni. Tettem le jelentést előbb az állami erdészetnél, később a szépvízi erdészetnél, mert ahogy a víz szintje nőtt, körben a fák mind kiszáradtak. Kijöttek, megnézték, de nem történt semmi, s csak nő a víz, a közepe 5–6 méter mély lehet.”
Tófalvi Ernő úgy tudja, hogy a nyolcvanas évek közepén már történt ilyen jellegű baleset Hargitafürdőn, a mai biatlonpálya területén. „Az ott található tó beszakadt a bányába – meséli. – Halálos áldozatok nem voltak, de a csilléket, s a mozdonyt is kihozta a víz a kijáraton, pedig nagyon nehezek. És még negyede sem volt a vízmennyiség annak, ami itt van.”
A régi szondázások helye szintén veszélyt jelent, ugyanis valamikor 60–80 méter mélyre ástak le, kaolint keresve, de nem töltötték be a gödröket, csupán dróthálóval kerítették körbe. A kijelölések az évtizedek során odalettek, tehén, kecske, sőt egy pár ló is lett a gondatlanság áldozata, magyarázza Tófalvi Ernő, miközben a főúttól nem messze az utolsóként fennmaradt gödörbe gurít egy kis követ. Nem halljuk, meddig esik, de idegenvezetőnk szerint ez a nyaranta málnabokrokkal körülvett gödör, amibe bárki könnyen beleléphet, akár 20–30 méter mély is lehet.
Ez a főút közelében található gödör 20–30 méter mély is lehet
Az erdész szerint az erdő-visszatelepítésekkel nincsen gond, hisz csak az utóbbi három évben 28 hektárnyi területet telepítettek újra, s a meddőhányót sem tartja veszélyesnek. „Van kivezetője, lecsapolása, s egy alkalmazott is, aki figyeli” – mondja, nagyobb gond viszont a bánya „kirablása”.
„Mi raboltuk ki a bányát – magyarázza Csutak László, aki tizenöt évet dolgozott a föld alatt. – Ez azt jelenti, hogy visszaszedtünk mindent, ami be volt rakva, kiszedtünk minden vasat a tárnákból, főtárnából, a kamrákból, mindenünnen. Szedtük visszafelé, s ahogy haladtunk, ahogy szedődött ki a vas, úgy omlott a tárna.” A volt bányász szerint lassan a föld is meg fog suvadni fent, hiszen a tárnák magassága 2,60–2,70 méter volt, s néhol akkora lyukak keletkeztek „mint innen a fa hegye”. A bánya „kirablása” olyan 2–3 évvel ezelőtt kezdődött, és több mint kilenc hónapig tartott. Azalatt konstancai autók szállították folyamatosan el a tulajdonos által eladott vasat. A rehabilitáció, a bánya szakszerű lezárása érdekében semmi nem történt.
Részlet a Csíki Hírlap december 9-ei lapszámában megjelenő riportból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!