
Hivatalosan nem nyitották meg, de sok helyen nincs akadálya a játszóterek használatának
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nem a helyi hatóságokon múlik, ezért idén nyáron minden bizonnyal nem nyitják meg a játszótereket: a meghosszabbított veszélyhelyzet lejártáig kormányrendelet tiltja, utána is kérdéses, hogy miként lehetne használni a felületeket. Néhányan mégis megteszik.
2020. július 23., 10:232020. július 23., 10:23
Május 15-én, a szükségállapot lejártakor életbe lépett az a kormányrendelet, amely egyértelműen kimondja: a parkok megnyithatók a lakosság előtt, a játszóterek viszont nem. A rendelet tükrében a helyi hatóságoknak semmilyen mozgásterük nincsen, augusztus közepéig egyelőre lakat alatt maradnak a nyilvános játszóterek. Már ahol van erre lehetőség: a lakónegyedi, kisebb játszóterekre (ahol például nincsen kerítés, kapu) továbbra is bejárhatnak a gyerekek.
Mindenkinek saját felelőssége, hogy viszi játszótérre a gyerekét, vagy sem, jegyezte meg Lázár Péter, a csíkszeredai polgármesteri hivatal városgazdálkodási osztályának vezetője.
– hangsúlyozta az illetékes megjegyezve: értik és átérzik a szülők helyzetét, ellenben a városvezetés nem vállalhatja annak a kockázatát, hogy így terjedjen a koronavírus-járvány.
Marosvásárhely nagyobb játszótereit piros szalaggal zárták le, a kisebb, lakónegyedi tereket hellyel-közzel frekventálják a gyerekek. „Nem a büntetés a célunk, ezt fontos megjegyezni. Érthető, hogy a szülők is megenyhülnek, ha a gyerekek hónapok után a játszótér után vágyódnak. Mégis felkértük a rendőrséget, hogy gyakrabban járőrözzenek a szóban forgó tereken, és figyelmeztessék a veszélyre a szülőket, kérjék meg őket, hogy hagyják el a felületet” – magyarázta Cosmin Blaga. Marosvásárhely Polgármesteri Hivatalának sajtószóvivője hozzátette:
– hisz azokon nagyon nehéz lenne betartatni a járványvédelmi előírásokat.
Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson is zárva maradnak a játszóterek: a két városban igyekeztek kihasználni ezt az időszakot és karbantartási, felújítási munkákat végeztek.
– jegyezte meg Kertész László, a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal sajtószóvivője.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Székelyudvarhelyen a hivatal műszaki osztályának munkatársai festettek, megjavították az elromlott, megrongált játékelemeket. Emellett folyamatosan kaszálnak, illetve javítják a felfeszített kerítéseket. „A város játszóterei készen állnak a nyitásra” – tudtuk meg Zörgő Noémitől. A helyi polgármesteri hivatal sajtószóvivője még kiegészítette: a városban jól halad a Megújulnak játszótereink program is. A Kórház-negyedi új játszótér már el is készült, ám érvényben lévő tiltás miatt a felavatása, megnyitása elmaradt.
A Haáz Rezső Múzeum szomszédságában található játszótéren is dolgozik a kivitelező: az idén megújuló két játszóteret az „idősebb korosztály”, a tinik igénye szerint alakították ki. „Úgynevezett sportjátszótereket alakítunk ki kosárpalánkkal, teqball-asztallal, hogy ne csak a kisgyermekeknek, hanem a nagyobbaknak is hasznos időtöltésre alkalmas tereik legyenek” – fejtette ki Zörgő Noémi. Udvarhelyen egyébként a helyi rendőrség kiemelt figyelemmel kezelte a játszótereket:
„Az állami rendőrség nemrég osztotta meg tapasztalatait, és úgy látjuk, az ország más részeihez képest térségben ilyen tekintetben is nagyobb fegyelmet tanúsított a lakosság, betartották a tiltásokat”– summázott László Szabolcs, a helyi rendőrség vezetője.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
2 hozzászólás