Hivatalosan nem nyitották meg, de sok helyen nincs akadálya a játszóterek használatának
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nem a helyi hatóságokon múlik, ezért idén nyáron minden bizonnyal nem nyitják meg a játszótereket: a meghosszabbított veszélyhelyzet lejártáig kormányrendelet tiltja, utána is kérdéses, hogy miként lehetne használni a felületeket. Néhányan mégis megteszik.
2020. július 23., 10:232020. július 23., 10:23
Május 15-én, a szükségállapot lejártakor életbe lépett az a kormányrendelet, amely egyértelműen kimondja: a parkok megnyithatók a lakosság előtt, a játszóterek viszont nem. A rendelet tükrében a helyi hatóságoknak semmilyen mozgásterük nincsen, augusztus közepéig egyelőre lakat alatt maradnak a nyilvános játszóterek. Már ahol van erre lehetőség: a lakónegyedi, kisebb játszóterekre (ahol például nincsen kerítés, kapu) továbbra is bejárhatnak a gyerekek.
Mindenkinek saját felelőssége, hogy viszi játszótérre a gyerekét, vagy sem, jegyezte meg Lázár Péter, a csíkszeredai polgármesteri hivatal városgazdálkodási osztályának vezetője.
– hangsúlyozta az illetékes megjegyezve: értik és átérzik a szülők helyzetét, ellenben a városvezetés nem vállalhatja annak a kockázatát, hogy így terjedjen a koronavírus-járvány.
Marosvásárhely nagyobb játszótereit piros szalaggal zárták le, a kisebb, lakónegyedi tereket hellyel-közzel frekventálják a gyerekek. „Nem a büntetés a célunk, ezt fontos megjegyezni. Érthető, hogy a szülők is megenyhülnek, ha a gyerekek hónapok után a játszótér után vágyódnak. Mégis felkértük a rendőrséget, hogy gyakrabban járőrözzenek a szóban forgó tereken, és figyelmeztessék a veszélyre a szülőket, kérjék meg őket, hogy hagyják el a felületet” – magyarázta Cosmin Blaga. Marosvásárhely Polgármesteri Hivatalának sajtószóvivője hozzátette:
– hisz azokon nagyon nehéz lenne betartatni a járványvédelmi előírásokat.
Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson is zárva maradnak a játszóterek: a két városban igyekeztek kihasználni ezt az időszakot és karbantartási, felújítási munkákat végeztek.
– jegyezte meg Kertész László, a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal sajtószóvivője.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Székelyudvarhelyen a hivatal műszaki osztályának munkatársai festettek, megjavították az elromlott, megrongált játékelemeket. Emellett folyamatosan kaszálnak, illetve javítják a felfeszített kerítéseket. „A város játszóterei készen állnak a nyitásra” – tudtuk meg Zörgő Noémitől. A helyi polgármesteri hivatal sajtószóvivője még kiegészítette: a városban jól halad a Megújulnak játszótereink program is. A Kórház-negyedi új játszótér már el is készült, ám érvényben lévő tiltás miatt a felavatása, megnyitása elmaradt.
A Haáz Rezső Múzeum szomszédságában található játszótéren is dolgozik a kivitelező: az idén megújuló két játszóteret az „idősebb korosztály”, a tinik igénye szerint alakították ki. „Úgynevezett sportjátszótereket alakítunk ki kosárpalánkkal, teqball-asztallal, hogy ne csak a kisgyermekeknek, hanem a nagyobbaknak is hasznos időtöltésre alkalmas tereik legyenek” – fejtette ki Zörgő Noémi. Udvarhelyen egyébként a helyi rendőrség kiemelt figyelemmel kezelte a játszótereket:
„Az állami rendőrség nemrég osztotta meg tapasztalatait, és úgy látjuk, az ország más részeihez képest térségben ilyen tekintetben is nagyobb fegyelmet tanúsított a lakosság, betartották a tiltásokat”– summázott László Szabolcs, a helyi rendőrség vezetője.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
2 hozzászólás