Fotó: Borbély Fanni
Ausztria pénteken jelezte, hogy kész feloldani a Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozásával szembeni vétóját, és ezzel hosszú várakozás után elhárul az utolsó akadály a két kelet-európai ország előtt.
2024. november 22., 19:512024. november 22., 19:51
Egy Budapesten tartott találkozó után Gerhard Karner osztrák belügyminiszter kijelentette, hogy az elmúlt két évben Ausztria megerősítette a külső határainak védelmét, és az illegális bevándorlás szinte nullára csökkent.
– tette hozzá az uniós belügyminiszterek közelgő találkozójára utalva, amely a két ország 2025 elején történő teljes körű csatlakozását jelentheti.
Ausztria 2022 óta ellenzi a schengeni övezet kiterjesztését, tiltakozásul az ellen, hogy szerinte túl sok illegális bevándorló érkezik a területére, ami Bécs szerint a schengeni határok működésképtelenségének tünete.
A pénteken közzétett megállapodás „a migrációs útvonalakban a schengeni térség bővítése miatt bekövetkező lehetséges változások minimalizálása érdekében” ideiglenes határellenőrzéseket ír elő kezdetben hat hónapos időszakra.
Megszavazták a képviselők és a szenátorok hétfő este a Marcel Ciolacu vezette új kormányt. A miniszterek ezt követően letették hivatali esküjüket a Cotroceni-palotában.
A gazdaság támogatása kell hogy legyen az új kormány prioritása – jelentette ki hétfőn a parlamentben Kelemen Hunor.
Nem hoz megszorító intézkedéseket az új kormány – ígérte hétfőn a parlamentben Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök.
Az új kormány mind a 16 miniszterjelöltje pozitív véleményezést kapott a hétfő délutáni parlamenti meghallgatásokon. A parlament plénuma még a délután folyamán szavazni fog a Ciolacu-kormány beiktatásáról és a kormányprogramról.
Tavaly egy hektár termőföld átlagára 41 624 lej volt Romániában; területi bontásban a legalacsonyabb átlagárat (35 303 lej) az északkeleti régióban, a legmagasabbat (61 360 lej) a Bukarest-Ilfov régióban jegyezték.
A Szociáldemokrata Párt, a Nemzeti Liberális Párt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a nemzeti kisebbségek frakciója megállapodott, hogy Crin Antonescu személyében közös jelöltet indít az államelnöki választásokon.
Úgy tűnik, hogy sikerült megegyezni a minisztériumok elosztását illetően a koalíciós pártoknak, köztük az RMDSZ-nek is. A Digi 24 információi szerint az RMDSZ a fejlesztési és a pénzügyi tárcákat kaphatja az új kormányban.
A parlamenti pártokkal tartott vasárnapi konzultációsorozat végén Klaus Iohannis bejelentette, hogy „nagyon rövid időn belül” megalakulhat az Európa-barát koalíció kormánya.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) parlamenti többséget alakít ki a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel – ismertette Marcel Ciolacu. A PNL elnöke, Ilie Bolojan szerint a minisztériumokat „a pártok súlyának megfelelően” fogják felosztani.
Egyenként letette a parlamenti esküt szombaton a december elsején megválasztott 331 képviselő. Az ünnepélyes ülést vezető Seres Dénes ezután bejelentette, hogy a képviselőház jogszerűen alakult meg.
szóljon hozzá!