Hirdetés
Hirdetés

Megállapodás: januártól Románia a schengeni övezet teljesjogú tagjává válhat

•  Fotó: gov.ro

Fotó: gov.ro

Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten, a Marcel Ciolacu román kormányfővel folytatott tárgyalást követően adott sajtónyilatkozatában.

Székelyhon

2024. november 22., 15:222024. november 22., 15:22

2024. november 22., 15:452024. november 22., 15:45

A mai napon fontos tárgyalások történtek, történnek Budapesten, Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei tárgyalnak a schengeni térség kiterjesztéséről Romániára és Bulgáriára – közölte a magyar miniszterelnök az MTI beszámolója szerint.

Emlékeztetett arra, hogy jelenleg Magyarország adja az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét.

Idézet
Amikor legutóbb Bukarestben tárgyaltunk miniszterelnök úrral, akkor egyetértettünk abban, hogy a magyar elnökséget mindenképpen fel kell használni arra, hogy Románia schengeni övezethez való csatlakozásának folyamatát felgyorsítsuk”

– idézte fel.

Hozzátette: a mostani helyzet igazságtalan Romániával szemben, amely az elmúlt évek során rengeteg erőfeszítést tett és már jó ideje minden feltételt maradéktalanul teljesített ahhoz, hogy a schengeni térség részévé váljon.

•  Fotó: Gov.ro Galéria

Fotó: Gov.ro

Orbán Viktor üdvözölte azt, hogy a pénteki budapesti belügyminiszteri tárgyalásokon az illegális migráción keresztüli megközelítést választották.

Idézet
Arról tárgyaltak ma itt a belügyminiszterek, hogy az illegális határátlépéseket jelentősen le kell csökkenteni, az illegális migráció elleni küzdelmet fokozni kell”

– fűzte hozzá.

Beszámolója szerint megállapították, hogy Románia és Bulgária egyaránt fantasztikus előrehaladást értek el ebben tekintetben, és a magyarok, az osztrákok, a románok és a bolgárok is egyetértettek:

minden akadály elhárult, amely eddig lehetetlenné tette Románia schengeni övezethez történő csatlakozását.

A pénteki tárgyalásokon sikerült megállapodni abban, hogy mind a négy ország azon dolgozik, hogy január 1-jétől Románia ne csak a repülőtereken keresztül, hanem a szárazföldön is teljes jogú tagja legyen a schengeni térségnek – közölte.

Az erről szóló döntést, amelyhez az EU összes tagállamának belügyminisztere szükséges, december 12-én fogják meghozni Brüsszelben,

ahol a magyar elnökség a mai budapesti tanácskozás alapján tesz előterjesztést – jelezte Orbán Viktor.

Várakozásai szerint Budapest arról lesz híres ebben a folyamatban, hogy itt voltak azok a tárgyalások, amelyek elhárították az utolsó akadályt is, és megnyitották az utat a formális döntések előtt.

Ha minden a tervek szerint halad, akkor január 1-jétől a magyar-román határon nem kell már megállni gépjárművel

– jelentette ki, aláhúzva: ez „nagy pillanat lesz mindannyiunk életében”.

Hirdetés

Orbán Viktor elmondta, Marcel Ciolacuval kétoldalú kérdésekről is tárgyaltak pénteken. Megjegyezte: 2008-ban járt utoljára román miniszterelnök Budapesten, ezért „időszerű volt, hogy ezt orvosoljuk”.

A két ország közötti gazdasági kapcsolatokat a magyar kormányfő fantasztikusnak nevezte, hiszen a kétoldalú kereskedelem volumenben és értékben is folyamatosan nő.

Román kollégájával abban is megállapodtak, hogy az egymás országaiba történő beruházások ügyét is fontosnak tekintik, és tovább fogják támogatni, hogy Romániából termékek érkezzenek a magyar piacra, és Magyarországról is termékek érkezhessenek a román piacra – jegyezte meg.

Orbán Viktor kiemelte: a gazdasági együttműködés és a schengeni térséghez való kapcsolódás különösen fontos a határ menti térségben élő közösségek számára, amelyek igazságtalan és méltánytalan helyzetben vannak.

A helyi közösségek végre úgy szervezhetik az egymással kapcsolataikat, ahogyan az élet természetes rendje ezt megkívánja

– jelezte.

Elmondta azt is, hogy a schengeni csatlakozással egy időben azonnal több határkeresztező út is megnyílik, amelyek eddig csak hétvégenként voltak nyitva.

•  Fotó: gov.ro Galéria

Fotó: gov.ro

Orbán Viktor köszönetet mondott az RMDSZ-nek a schengeni csatlakozásban végzett munkáért.

Ciolacu megköszönte a magyar támogatást

Megköszönte a Románia schengeni csatlakozásához nyújtott magyar támogatást és a határellenőrzés megszűnésének gazdasági jelentőségét hangsúlyozta Marcel Ciolacu román miniszterelnök pénteken Budapesten, miután tárgyalt Orbán Viktor magyar kormányfővel.

A román miniszterelnök a magyar kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatón

gratulált Orbán Viktornak a soros magyar EU-elnökség munkájához és megköszönte, hogy Románia schengeni térséghez való csatlakozását szívügyének tekintette és támogatta.

Marcel Ciolacu kiemelte: Románia már annak is érezte az előnyeit, hogy részlegesen csatlakozott a schengeni térséghez, de álláspontja szerint a gazdasági növekedés román és magyar oldalról egyaránt akkor válik még dinamikusabbá, amikor teljes tagjai lesznek a schengeni övezetnek. Hozzátette:

Románia a schengeni csatlakozással felelősséget vállal az Európai Unió külső határainak megvédésére.

Marcel Ciolacu jelezte, hogy ezt az osztrák kancellárral néhány nappal ezelőtti telefonos megbeszélésén is megerősítette.

•  Fotó: gov.ro Galéria

Fotó: gov.ro

Megköszönte a négy ország – Magyarország, Ausztria, Románia és Bulgária – belügyminisztereinek részvételével folytatott budapesti tárgyalásokat is, és kijelentette:

minden konkrét elemet figyelembe véve 13 év elteltével Románia végre teljes értékű tagja lesz 2025. január 1-től a schengeni térségnek.

Nagyon fontosnak nevezte, hogy a jövő évben, miután már a romániai választások is lezajlanak, és „kimozdulnak a kampány logikájából” pragmatikusan dolgozzanak együtt Magyarországgal a gazdasági fejlődés érdekében, a békéért, valamint a társadalmi békéért és nyugalomért.

Marcel Ciolacu megköszönte Kelemen Hunornak, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnökének – aki a román delegáció tagjaként Budapestre is elkísérte –, hogy közvetlen módon, katalizátorként működik a két ország kapcsolatában.

Megjegyezte: sokan mosolyogtak, amikor idei bukaresti látogatását Orbán Viktor egy szép barátság kezdeteként értékelte. „De az idő minket igazol”, hiszen most újra találkoztunk, Magyarország és Románia továbbra is együtt dolgozik a kétoldalú kapcsolatok erősítésében és európai ügyekben is – hangsúlyozta.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 02., kedd

Megkezdődtek az orosz-amerikai tárgyalások a Kremlben az ukrajnai helyzet rendezéséről

Megkezdődtek az orosz-amerikai tárgyalások kedden a Kremlben az ukrajnai rendezésről.

Megkezdődtek az orosz-amerikai tárgyalások a Kremlben az ukrajnai helyzet rendezéséről
Hirdetés
2025. december 02., kedd

Megvan benne a potenciál, hogy a Stranger Things utolsó évada legyen az eddigi legjobb

Hosszú várakozás után tért vissza a streaming-éra egyik legnépszerűbb és legkedveltebb sorozata, a Stranger Things. Spoileres kibeszélő az ötödik évad első négy epizódjáról.

Megvan benne a potenciál, hogy a Stranger Things utolsó évada legyen az eddigi legjobb
2025. december 02., kedd

Három gyerekét egyedül nevelő édesanyának segítenek a házépítésben

Negyedik éve, hogy egy háromszéki építőipari kisvállalkozás az ünnepek közeledtével egy segítségre szoruló családnak elvégez 3000 lej értékű szakmunkát. Most egy zágoni, egyedülálló háromgyermekes édesanyának nyújtottak segítő kezet.

Három gyerekét egyedül nevelő édesanyának segítenek a házépítésben
2025. december 02., kedd

Felelősségvállalással fogadta el a kormány a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó tervezetet

Felelősséget vállalt kedden a parlamentben a kormány a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetért.

Felelősségvállalással fogadta el a kormány a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó tervezetet
Hirdetés
2025. december 02., kedd

Gázolaj-támogatás: idén rövidebb ideig lehet benyújtani az előzetes kérelmet

Idén már karácsony előtt lejár a jövő évi gázolaj-támogatásra vonatkozó előzetes kérelmek benyújtási határideje. A jogosultak idén még nem kapták meg a második negyedévre járó összegeket, a megkésett juttatásról is érdeklődtünk az APIA-nál.

Gázolaj-támogatás: idén rövidebb ideig lehet benyújtani az előzetes kérelmet
2025. december 02., kedd

Bolojan: a bírák és ügyészek nyugdíjreformja igazságot teremt

A bírák és ügyészek nyugdíjreformjának elfogadása Bolojan szerint egyszerre orvosol társadalmi igazságtalanságot, teszi fenntarthatóbbá a rendszert, ugyanakkor az uniós helyreállítási források lehívásának egyik feltétele is.

Bolojan: a bírák és ügyészek nyugdíjreformja igazságot teremt
2025. december 02., kedd

RMDSZ-szenátor: a Nagy Egyesülés a magyarok számára nagy veszteséget jelentett

A Nagy Egyesülés a románok számára egy nemzeti ideál megvalósulása volt, a magyarok számára pedig nagy veszteséget jelentett – állapította meg a parlament keddi ünnepi ülésén tartott beszédében Turos Loránd.

RMDSZ-szenátor: a Nagy Egyesülés a magyarok számára nagy veszteséget jelentett
Hirdetés
2025. december 02., kedd

Négy székelyföldi város is pályázik Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa címére

Marosvásárhely december 3-án, Gyergyószentmiklós és Csíkszereda december 4-én este igyekszik megmutatni értékeit az M2 magyar televízió műsorában, Székelyudvarhely pedig egy nappal később. Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa címért szállnak versenybe.

Négy székelyföldi város is pályázik Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa címére
2025. december 02., kedd

A parlamentben tiltakozó alkalmazottak Bolojan lemondását követelték

Kedden a parlament alkalmazottainak érdekeit képviselő szakszervezet tagjai kifütyülték Ilie Bolojan miniszterelnököt, és lemondását követelték, amikor a politikus belépett a képviselőház üléstermébe.

A parlamentben tiltakozó alkalmazottak Bolojan lemondását követelték
2025. december 02., kedd

A vádirat szerint egymillió eurót ígérhettek a volt védelmi miniszternek

Bíróság elé állították kedden Marius Ovidiu Isăilă volt szociáldemokrata szenátort, aki a DNA szerint megpróbálta lefizetni Ionuț Moșteanu volt védelmi minisztert, hogy elősegítse egy szerződés megkötését.

A vádirat szerint egymillió eurót ígérhettek a volt védelmi miniszternek
Hirdetés