
Fotó: Péter Beáta
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
2024. október 23., 22:082024. október 23., 22:08
Ökumenikus istentisztelettel, gyertyás felvonulással, koszorúzással tisztelegtek a székelykeresztúriak az 1956-os forradalom hősei és mártírjai előtt az 1956 emléktáblánál tartott megemlékező ünnepségen.
Az ’56-os fiatalok tudták: csak egy bátor nemzet lehet szabad – fogalmazott ünnepi beszédében Koncz Hunor János. Székelykeresztúr polgármestere kiemelte:
„A 1956-os forradalom és szabadságharc legfontosabb üzenete: mi döntünk a magunk életéről és nem valaki más. Egy nemzet fennmaradásának csakis ez lehet a titka. Napjainkban is megvívjuk a magyar nyelv fennmaradásáért, nemzeti identitásunk megőrzéséért a harcot.
– fejtette ki a polgármester.
Fotó: Péter Beáta
Hangsúlyozta, hogy az 1956-os szabadságharcosok a legszebbet, a legtöbbet és a legdrágábbat adták, amit egy ember adhat a hazájáért:
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviseletében Varga Ferenc konzul köszöntötte az egybegyűlteket. Ünnepi beszédében elhangzott, hogy
Fotó: Péter Beáta
„Az a forradalom, amely hirtelen, szinte a semmiből indult, a magyar nép legmélyebb igazságérzetét, szabadságvágyát testesítette meg. És bár a hatalmas ellenség eltiporta a felkelést, az ’56-os események maradandó példaként állnak előttünk. Az áldozatok előtt tisztelegve emlékezzünk meg azokról, akik nemcsak a forradalom napjaiban adták az életüket a hazáért, hanem azokra is, akiket a megtorlások során üldöztek és kínoztak.
– fejtegette a konzul.
Rámutatott, hogy amikor az 1956-os forradalom áldozataira emlékezünk, nem csupán egy történelmi eseményre gondolunk, hanem a nemzetünk közös sorsára, a szabadságra és az igazságba vetett hitünkre is.
– zárta ünnepi beszédét Varga Ferenc.
A megemlékezést Czikó András, Fülöp Anna-Juliánna és Kubanek Eszter tanárok szakmai irányításával, a Petőfi Sándor Általános Iskola diákjainak 1956 – A Szabad Magyar Rádió mellett című előadása zárta.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
Politikai források szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) vasárnap úgy döntött, hogy támogatja a Veștea-kabinet beiktatását a parlamentben, és részt vesz a kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!