Nagyszeben 2007-es, valamint Kolozsvár 2020-as kulturális stratégiáiról beszélgetett csütörtökön délután Serfőző Levente, a HÍD-Szebeni Magyarok Egyesületének elnöke, Szakáts István, a Kolozsvár 2020 kezdeményező csoport tagja, az AltArt egyesület elnöke és Fekete Emőke, Kolozs Megye Tanácsának alelnöke.
2011. július 07., 21:302011. július 07., 21:30
2011. július 07., 21:432011. július 07., 21:43
A beszélgetést Serfőző Levente indította, Nagyszeben 2007-es kulturális főváros stratégiáit mutatva be. „A szakmaiságra hívnám fel a figyelmet, hiszen 2007-ben ennek köszönhetően esett a választás Nagyszebenre” – hangsúlyozta a HÍD-Szebeni Magyarok Egyesületének elnöke. „A kulturális főváros címet viselve a turisták száma gazdaságilag megnőtt: 2006-ban az odalátogatók száma megduplázódott, majd a nevet viselő évben megtriplázódott” – emelte ki az eredményeket Serfőző, és hozzátette, hogy „ettől az évtől létezik magyar fesztivál városunkban”.
Szakáts
István párhuzamot állítva fel Szeben és Kolozsvár között, a már meglevő stratégiai pillérek ismertetése után, a fejlesztésre fektette a hangsúlyt. „A kulturális fővárosi titulus viselése nem cél, ez csak egy kő egy egész folyamatban, a cél kidolgozni egy központ-centrikus, multikulturális stratégiát, amely előreviszi Kolozsvárt. Ezelőtt másfél évvel fogtunk neki a város brandjének kialakításához, annak érdekében, hogy megtaláljuk a megfelelő irányvonalat a kulturális stratégia kialakításához” – emelte ki Szakáts.
A harmadik beszélgetőtárs, Fekete Emőke a kulturális és civil szervezetekkel folyó tárgyalások és a közös érdekeken alapuló stratégiai terv fontosságára tért ki. „Azt szeretnénk, hogy a beszélgetések során egy olyan munkadokumentum álljon össze, amely tartalmazza a jelenlegi helyzet elemzését, és a megvalósítható kulturális projektek előkészítési tervét a következő időszakra” – jegyezte meg Kolozs Megye Tanácsának alelnöke.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!