Falfirkák egy hőszigetelt csíkszeredai tömbház falán. Nem túl szép látvány
Fotó: Gábos Albin
Nem győzik takarítani, lefesteni a tömbházak oldalára, bejáratára felfirkált „alkotásokat” egyes csíkszeredai lakástulajdonosi társulások illetékesei, az önkormányzat pedig a középületekről, közterületekről kénytelen eltüntetni a rongálók „műveit”. Csíkszeredával ellentétben Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós szerencsésebb helyzetben van, ott ugyanis egyelőre nem dívik a graffitizés.
2019. április 07., 11:292019. április 07., 11:29
2019. április 07., 11:302019. április 07., 11:30
Néhány évvel ezelőtt hőszigetelték és festették újra az egyik csíkszeredai tömbházat a Temesvári sugárúton, azonban nemrég a lakók észrevették, hogy a társasház egyik oldalát ismeretlenek kezdetleges graffitikkel töltötték meg. Egy közeli tömbház oldalára szintén csúf falfirka került – ezekkel a panaszokkal kereste meg lapunkat az egyik érintett lakó. Szerinte
Fotó: Gábos Albin
„Utóbbi esetben volt, aki látta is a rongálást, de mire a helyszínre ért, az illetők elszaladtak” – mondta. A rongálók gyakran késő este vagy az éjszaka leple alatt tevékenykednek, így még nehezebb tetten érni őket.
„Azért kerestük meg a Székelyhont, mert elsősorban a figyelmet szeretnénk felhívni arra, hogy jobban vigyázzunk környezetünkre, és becsüljük meg a szépet, ne rongáljunk” – osztotta meg indokait a helybéli.
Fotó: Gábos Albin
A Kossuth Lajos utca 10–18-as számú tömbházaihoz tartozó lakástulajdonosi társulás ügyintézője, Kapás Ida szintén azt nehezményezte, hogy nem győzik letakarítani a bejárati ajtókról a firkákat, állandó jellegű probléma ez. „Gyakori jelenség, mivel a közelben működik egy éjjel-nappali üzlet, ahonnan bevásárolnak a fiatalok, és esténként a lépcsőházainkhoz telepednek le, ahol mocskolnak, sörös dobozokat, cigarettacsikkeket, zacskókat hagynak maguk után, szotyihéjakat szórnak szét, ráadásul összefirkálják a lépcsőházbejáratot és a tömbházak közötti átjáró falát is. A takarítónő igyekszik ezeket rendszeresen letakarítani, a bejárati ajtók üvegeit meg is tudja tisztítani, de a vaskeretekről, falról már nem megy olyan könnyen.
– vázolta helyzetüket az ügyintéző.
Fotó: Gábos Albin
Vannak olyan középületek a megyeszékhelyen, mint például a Szakszervezetek Művelődési Háza, vagy a kazánházak, amelyeket évek óta különböző feliratok, falrajzok csúfítanak. Ezekről az ingatlanokról és az utcabútorzatokról is az önkormányzat feladata lenne a firkák eltüntetése. Szőke Domokos, Csíkszereda alpolgármestere megkeresésünkre elmondta,
Fotó: Gábos Albin
Korábban több alkalommal is írtunk csíkszeredai közterületeket csúfító falfirkákról, tavaly például arról számoltunk be, hogy narancssárga színű festékkel firkálták össze több épület falát Muie Ungaria! (Magyarország kapja be!) és Ţinutul Secuiesc nu există (Székelyföld nem létezik) magyarellenes feliratokkal. Akkor Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke is besegített a letakarításukba, máshol a lakástulajdonosi társulások vagy a város oldotta meg a lefestésüket. 2016 decemberében kék, sárga és piros színű felfestések jelentek meg az épületek falán, lámpaoszlopokon, ezek nagy részét a városháza akkor letakaríttatta, de maradt még néhány belőlük, például a Temesvári sugárút egyik tömbházának lépcsőházbejáratánál, illetve egy Szív utcai tömbház oldalán is.
Fotó: Gábos Albin
A székelyudvarhelyi önkormányzat részéről Zörgő Noémi sajtófelelőstől megtudtuk, szerencsés helyzetben vannak, ugyanis nem jellemző a városban az illegális graffitizés, nem éktelenítik hasonló festékrajzok a középületeket vagy különböző, közterületen lévő felületeket. „A polgármesteri hivatal városgazdálkodási osztályának ezért nincsenek ilyen típusú helyreállítási munkálatai, és lakossági bejelentés sem érkezett ilyen problémáról” – tette hozzá a szóvivő.
Gyergyószentmiklóson szintén nem jellemző a falfirkálás – mondta Balázs Lehel, a város egyik lakástulajdonosi társulásának elnöke. Mint magyarázta, feltelezése szerint azért nincsenek graffitik, mert több tömbház is régi, elhanyagolt külsejű, nem frissen festett, így „nem tiszta a papír”, amire szívesen firkálnának a vandálok. Hozzátette viszont, hogy néhány évvel ezelőtt voltak hasonló problémák Gyergyószentmiklóson is, de tudomása szerint ma már nincsenek falfirkálók a városban.
Czimbalmos Csaba, Sepiszentgyörgy városmenedzsere érdeklődésünkre elmondta, nem jellemző a „falfirkázás” a városban, bár
Ezeket a város tulajdonában lévő épületekről az önkormányzat távolíttatta el vagy festette le. A tetteseket általában nem kapják el, hiszen a graffitizésnek az a lényege, hogy ne lássa senki. Egyébként a téma kapcsán hozzátette, a művészeti iskola diákjai engedélyt kértek a városházától, hogy graffitiket rajzolhassanak, ezért az önkormányzat biztosított számukra helyszínt, azaz egy falat, ahol ezt megtehetik.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.
1 hozzászólás