Fotó: Csata Orsolya
Bő két éve történt a csíksomlyói tűzvész, amikor leégett a csíksomlyói romatelep nagy része és több száz ember vált hajléktalanná. Ezután soha nem látott összefogásnak lehettünk tanúi: az Erőss Zsolt Arénát gondolkodás nélkül használatba adta a város a bajbajutottaknak, a helyiek pedig még a szerencsétlenség estéjén ruhákat, élelmet, teát, matracokat és ágyneműket adományoztak nekik. Csata Orsolya is ekkor döntötte el, hogy segít a károsultakon, és – más programok mellett – egy robotika-projektet pályázott meg a Lidlnél a gyermekek számára. Erről beszélgettünk vele.
2023. február 10., 12:262023. február 10., 12:26
– Hogyan került kapcsolatba a romatelepi tűzvész károsultjaival?
– 2021. elején én is segítséget nyújtottam az Erőss Zsolt Arénánál a bajbajutottaknak, valójában itt ismertem meg közelebbről a cigányság életvitelét. Mindaddig a jól ismert sztereotípiák tudatában éltem, ám ez az elmúlt két évben gyökeresen megváltozott: megtapasztaltam azt, hogy a romákat elnyomják, kihasználják, megalázzák, sokszor emberszámba sem veszik őket. A tűzvészt követően eldöntöttem, hogy segíteni fogok nekik. Különböző programokat hoztam létre sok segítőkész ember segítségével és létrehoztuk a CséBé csapatot a gyermekekből. A múlt évben a Lidl Romániánál megpályáztam egy robotikai projektet, amelyet sikerült megnyernünk.
Fotó: Csata Orsolya
– Mit kell tudni a Lidl Románia kiírásáról, miben áll ez a támogatás?
– A kiírás a Jobb jövőt a közösségben nevet viseli, a Lidl Románia, a Közösségi Alapítványok Romániai Szövetsége és a Marosszéki Közösségi Alapítvánnyal közösen pedig összesen 37 940 lejjel támogatta a Right Egyesület Esély a tanuláshoz című projektjét. Az általunk megvalósított program a robotikára fekteti a hangsúlyt, amely során a Bee-Bot – azaz méhecske – robotokkal ismerkedünk, tanulunk. Ezek a kis jópofa robotok beprogramozhatók, tudnak lépni előre, hátra, fordulni 90 fokos szögben jobbra és balra. És mindenre jeleznek kedves hangon. A roboteszközök használata nagyban segíti elsajátítani a számolást, a térlátást és a logikus gondolkodásmódot a gyermekek körében. A Lidl Románia által támogatott CséBé robotika program tehát nemcsak szórakoztató, hanem komoly edukatív szereppel is bír.
Fotó: Csata Orsolya
Fotó: Csata Orsolya
– Mit kell tudni a foglalkozásról, mennyi és mekkora gyermeket vontak be a CséBé programba?
– Öt csoportunk van 8-8 fővel, tehát összesen 40 gyermek. Eleinte legtöbb hat fős csapatokat akartunk kialakítani, de nagyon sokan érdeklődtek a kezdeményezés iránt, így belevágtunk több fiatallal – és hát bizton állíthatom, hogy egyáltalán nem bántuk meg. A gyerekek 10 és 16 év közöttiek, akikkel rajtam kívül még két oktató foglalkozik. Nagyszerű dolog a kis robotokkal dolgozni, a gyermekek annyira lelkesek és ügyesek, hogy már az első órán az eltervezett három napos munkát egy nap alatt fejezték be. A program során lesz számolós pálya, térkép alapú pálya, amelyen Európát, Romániát fogjuk bejárni, tervezünk környezetvédelmi és rajzolásra, festegetésre ösztönző pályát is bevezetni.
Fotó: Csata Orsolya
Fotó: Csata Orsolya
– A szülők hogyan viszonyultak a programhoz? Nem ellenkeztek amiatt, hogy gyermekeiket kiszakítják a megszokott hétköznapokból?
– Egyáltalán nem, sőt! A program áprilisban jár le, de a hozzátartozók már most jelezték, hogy valamilyen formában ezt kéne folytassuk, hiszen a gyerekek nagyon élvezik az itt eltöltött időt. A robotikai program mellett úszásoktatásra is visszük a fiatalokat, valamint múzeumba, kézműves foglalkozásokra, futóversenyekre és koncertekre is járunk. Legutóbb éppen a marosvásárhelyi Kultúrpalotában voltunk Roby Lakatos előadásán, amely mindenkinek életre szóló élményt jelentett. És hát bátran állíthatom, hogy nekem is hiányozna ez az egész, ha tényleg véget fog érni tavasszal.
A cikk a Lidl Románia támogatásával, a Közösségi Alapítványok Romániai Szövetsége, a Marosszéki Közösségi Alapítvány és a Right Egyesület Esély a tanuláshoz című projektje keretében valósult meg.
(X – fizetett hirdetés)
Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
szóljon hozzá!