Péntek délután a Disputában folyó előadások sorát az örökségvédelem és erdélyi kastélyok restaurálásának témakörében tartották. Lupescu Radu, a Sapientia EMTE kolozsvári karának adjunktusa, Farkas András, a Kastély Erdélyben projekt vezetője, Haba Tünde, az Élő Erdély Egyesület tagja és Bánffy Farkas, kastélytulajdonos beszélgettek a témában.
2011. július 08., 20:112011. július 08., 20:11
2011. július 09., 10:442011. július 09., 10:44
Sokan érdeklődtek az örökségvédelemmel kapcsolatos beszélgetés iránt
„5 percben nehéz a várak, kastélyok történetéről beszélni” – indította kastélyokról szóló történeti áttekintését Lupescu Radu. Elmondta, hogy Erdélyben a legnagyobb hagyománya a udvarházaknak és kúriáknak van. A 2001-es restituciós törvény következtében Erdélyben is elkezdődött a kastélyok visszaszolgáltatása az eredeti tulajdonosoknak, így a kérdés már csak az maradt, hogy a tulajdonosok mit kezdenek az épületekkel.
Farkas András tájékoztatta az érdeklődőket, hogy pontosan nem lehet tudni, hogy hány kastély és kúria van Erdélyben, de becslések szerint a tizenhat megyében kétszáz kastélyról, kúriákkal együtt pedig közel ötszáz épületről van szó. „A kastélyoknak gazdasági és társadalmi funkciót is be kell tölteniük” mondta a Kastély Erdélyben projekt vezetője, és a többi előadóval egyetértésben kifejtette, hogy a kérdés megoldása a kastélyok által érdeklődők közötti együttműködésben áll. Fontosnak tartja, hogy a helyi közösségek magukénak érezzék ezeket az épületeket és tenni akarjanak értük. Az intézményes forma megadását a kastély hasznosításának első lépéseként látja.
A beszélgetésen részt vett Bánffy Farkas kastélytulajdonos is
Az Élő Erdély Egyesület tagjai biciklitúráik révén testközelből tapasztalják meg az erdélyi kastélyok helyzetét. Haba Tünde, az egyesület tagja Mezőség fontosságát emelte ki, ahol közel 40-45 kastély található, amelyekkel méltatlanul keveset foglalkoznak. A kastélyok helyzete az ő felfogásában gazdasági is ugyan, de inkább közösségfejlesztő kérdés, mely csak együttműködéssel jöhet létre.
„A tulajdonosok számára is fontos, hogy mit gondolnak a civilek és a szakmai oldal a kastély kérdéséről”- közelítette meg a témát a másik oldalról Bánffy Farkas. A hatalmas épületek fenntartásának problémájára hívta fel a figyelmet, és megjegyezte, hogy nem mindig volt probléma az, ha szervezetek használták ezeket, ennek köszönhetően ugyanis sok kastély használható maradt. Az uniós pályázatokkal kapcsolatban elmondta, hogy ő nem bízik bennük, mert „az Uniónak túl messze vannak, a magyaroknak Romániában, a románoknak magyarok ezek ez épületek”.
Bánffy Farkas szerint „ha nem történik előrelépés a dologban, a téma el fog halni, hiszen minél jobban el vannak halva a kastélyok annál kevésbé érdekli az embereket.”
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!